Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

září
26

Den lívanců


Den lívanců
Zdroj: Toprecepty.cz

Národní den

Lívance lze podávat jako skvělou snídani, ale klidně mohou posloužit i jako obědový chod. Na talíři je můžete doplnit čerstvým ovocem, tvarohem, marmeládou nebo povidly. Kromě sladkých variant se můžete rozhodnout i pro lívance naslano, kdy je můžete například doplnit slaninou nebo špenátem. Den lívanců slavíme 26. září.

Vůně lívanců nás často o víkendech tahá z postele dřív, než by nám to bylo milé. Jaká varianta lívanců u vás vede? Známe třeba kynuté lívance, jejichž základem je droždí, díky kterému jsou krásně nadýchané a vysoké. Je však třeba myslet na to, že potřebují čas na vykynutí. Další možností jsou lívance bez kynutí, kde ke kyprému těstu dopomůže prášek do pečiva. Hodí se, pokud nemáte na přípravu moc času. Další členění je na lívance naslano a nasladko. Sladké lívance  lze připravit klasicky kynuté či nekynuté, zároveň ale můžete zvolit variantu např. s kefírem, banány, jablky nebo třeba plněné. Při přípravě slaných lívanců stačí do těsta stačí do těsta zamíchat strouhaný sýr nebo šunku nakrájenou na malé kostičky.

Jak správně smažit lívance

Smažit lívance není nic složitého - pokud máte nepřilnavou pánev nebo lívanečník, můžete je připravit i bez použití tuku. Pokud chcete, můžete přidat trochu másla, oleje nebo sádla, ale jen v malém množství. Když lívanec na vrchní straně zmizí bubliny, povrch získá jednotný vzhled a ztratí lesk, je čas ho otočit. Pokud máte v plánu smažit větší množství lívanců, můžete je udržovat teplé v troubě před podáváním. Stačí ji předehřát na 50 °C, pak vypnout, a teplota se udrží dost dlouho na to, aby všechny lívance byly podány současně a ještě teplé.

Kdo by neměl promeškat Den lívanců?
Dejte jim vědět

V následujících letech tento den připadá na

Marie