Proč dávat afrikány k rajčatům? Oblíbená letnička je nejen krásná, ale i užitečná
Aksamitníky (nebo také afrikány) jsou mezi zahrádkáři velmi ceněné. Své okolí naplňují typickou vůní, která je někomu příjemná, jiný ji nesnáší. Začínajícím pěstitelům poradíme, proč je vysazovat do blízkosti rajčat a jaký přínos od nich můžeme očekávat.
Pěstování aksamitníků je velmi snadné. Pěstovat je můžeme od semínek nebo si koupíme předpěstované sazenice. Aksamitník má rád teplo a nesnáší mráz, proto jej do volné půdy dáváme až v druhé polovině května, podobně jako rajčata. S jejich předpěstováním na parapetu můžeme začít už v březnu, ale bohatě postačí dubnový výsev do fóliovníku. Malé rostliny se v dobrých podmínkách brzy "rozkošatí" a vykvétají spoustou barevně nápadných květů.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Proč dávat aksamitníky vedle rajčat
Nico Vermeulen ve své Encyklopedii bylin a koření uvádí: "Kdo zahradničí ekologicky, může zasadit aksamitník rozkladitý, aby mu odpuzoval hmyz a hubil plevel. Z kořenů této rostliny starých minimálně tři měsíce se vylučuje látka, která velmi efektivně usmrcuje háďátka půdní. Tento účinek je vědecky dokázán. Aksamitníky rozkladité se sází kolem citlivých rostlin. Aksamitníky mezi rajčaty odpuzují bělásky."
Afrikány přitahují užitečný hmyz a poskytují mu potravu. Rostliny, podobně jako měsíček lékařský, dezinfikují půdu a odpuzují háďátka požírající kořínky zeleniny. Kromě toho svou vůní matou škodlivý hmyz a ten hůře nachází zeleninu, na které by jinak napáchal větší škody.
Aksamitníky vysazujeme nejen v okolí rajčat, ale dáváme je na různá místa v zahradě. Prozáří ji svými barvami a působí léčivě pro své okolí. A to není všechno -okvětní lístky se mohou používat v kuchyni na zdobení jídel a díky své aromatické vůni je i dochutí.
Zdroj: Nico Vermeulen - Encyklopedie bylin a koření, Charles Dowding a Stephanie Hafferty - Zahradničení bez rytí, Jaroslav Svoboda a Lada Svobodová - Zelenina z ekozahrady
Komentáře