Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Aksamitník je nenáročná letnička. Poradíme, jak rostlinu pěstovat, aby bohatě kvetla
Zdroj: Pixabay, ZenAga

Vybíráte nejlepší letničky do zahrady? Mezi nejoblíbenější patří ty, které jsou nejen krásné, ale snadno se pěstují, jsou odolné a dlouho opakovaně vykvétají. Přesně takový je aksamitník, ale nabízí nám ještě jeden bonus navíc. Považuje se totiž za ekologického ochránce půdy i rostlin v jeho okolí.

Aksamitník (afrikán) najdete skoro v každé zahradě, i v té nejmenší. A není divu. Snadno se pěstuje, vykvétá brzy po výsadbě a jeho květy nás provází až do prvních mrazíků. Jeho pěstování je mimořádně snadné, poradí si s ním každý začátečník, ať už ho pěstuje ze semínek nebo si koupí rovnou malou sazenici. Afrikány dovedou prozářit každý záhon, jejich zbarvení působí optimisticky. Vůně je typická, velmi výrazná a příjemná, nicméně ne každému.

Aksamitníky se dělí do tří základních skupin.

  1. Nejrozšířenější je aksamitník rozkladitý (Tagetes patula), který vytváří sice nízké, ale bohatě rozvětvené keříčky. Do této skupiny patří většina aksamitníků z našich zahrad. Listy jsou výrazně vykrajované a rostlina se velmi dobře hodí na obruby záhonů i k jednotlivé výsadbě mezi další rostliny (do trvalkových záhonů i mezi zeleninu).
  2. Další skupinu tvoří aksamitník vzpřímený (Tagetes erecta). Rostlina tvoří velké květy (s průměrem 5–10 cm), některé odrůdy jsou vysoké, jiné nízké. Vysoké odrůdy se hodí do trvalkových záhonů mezi vyšší rostliny.
  3. Aksamitník drobnokvětý (Tagetes tenuifolia) má hustě větvené keříčky se spoustou maličkých květů. Začíná kvést velmi brzy po výsadbě, hodí se nejen do záhonů, ale i do květináčů a truhlíků.

Kromě základního rozdělení se můžeme u aksamitníků setkat s řadou vyšlechtěných zajímavých odrůd, které se liší především barvou květů. Všechny jsou výrazné, v různých odstínech od velmi světlé a žluté, přes oranžovou až skoro do červena. Některé květy jsou zajímavě žíhané. 

Jak pěstovat aksamitník

Aksamitník můžeme pěstovat buď od semínka nebo z koupených předpěstovaných sazeniček. Vyhovuje mu dobře propustná nepřemokřená půda a slunečné stanoviště nebo mírný polostín.

  • Semínka aksamitníku si koupíme, nebo nasbíráme na odkvétajících rostlinách a uschováme na další sezonu.
  • Výsev semen provádíme do skleníku nebo fóliovníku, ale zvládneme to i za oknem. Na předpěstování potřebujeme asi měsíc.
  • Předpěstované sazenice vysazujeme na venkovní záhon až od poloviny května (protože rostliny nesnáší mráz), ale můžeme i později. Sazenice dobře zalijeme a zeminu udržujeme vlhkou až do jejich ujmutí.
  • Výsev lze provádět i rovnou do volné půdy, rostliny ale začnou kvést o to později. Tímto způsobem obvykle aksamitníky vyséváme, když máme nadbytek vlastních semen. Hustý výsev později protrháme a přebytečné rostliny rozsázíme.
  • Aksamitník potřebuje dostatek prostoru. Rostliny se postupně rozrůstají a košatí, proto jim ponechte k tomu místo.
  • Pravidelná zálivka podpoří nasazování dalších květů. Rostliny kvetou velmi dlouho, až do prvních mrazíků, když už toho na zahrádce mnoho jiného nekvete.
  • Mrazíky rostliny sežehnou, potom je teprve vytrháme a dáme na kompost. 
  • Tip: Aksamitníku nemusíte odstraňovat odkvétající květy, samovolně totiž všechny jejich části opadají a rostlina pokvete stále znovu.
Aksamitník patří na zahradě mezi rostliny ceněné pro jejich léčivé a ochranné schopnosti, a to nejen pro rostliny v jejich okolí, ale i pro půdu. 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky

Marie

Náhodný recept Zobrazit více

Nejnovější recepty Více