Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Měsíček lékařský zdobil zahrádky našich babiček a uplatní se i dnes. Péče mu stačí jen minimální
Zdroj: Pixabay, Byrev

Měsíček lékařský milovaly naše babičky a má své místo i na našich zahradách. Pěstování je nenáročné a rostlina je ceněná nejen pro své krásné květy zářivých barev, ale i kvůli léčivým vlastnostem. Jejich účinky se uplatní vnitřně i zevně, květy se používají do čajů i v kosmetice, především měsíčkové masti jsou velmi populární.

Měsíček lékařský (Callendula officinalis) je vhodný k pěstování i pro začínající pěstitele. Potěší záplavou květů v různých odstínech žluté a oranžové barvy, některé květy jsou jednoduché, jiné plné. Rostlina se pěstuje ze semínek, která vyséváme přímo na stanoviště. Nejlépe se jí daří na slunci a na půdu nemá zvláštní nároky.

Pěstování měsíčku lékařského

Měsíček je letnička, což znamená, že ho na zahradě pěstujeme od jara do podzimu. Semínka vyséváme obvykle v dubnu rovnou na vybrané místo. Semena se dají koupit, ale na příští rok už můžete mít vlastní. Po odkvětu je nechte dozrát a pak si je nasbírejte a uložte. Semínka často opadají a vyklíčí samovolně, proto se mohou na jaře objevit mladé rostliny i bez naší péče.

Tip: Když budete semínka sbírat, dejte přednost těm, která dozrávají na rostlinách s nejhezčími květy. A jaké to jsou? To záleží na vás. Obvykle jsou nejžádanější sytě oranžové, případně i plné. Ale mít směs různých odstínů je také pěkné.

Pokud si chcete nasušit krásně vybarvené květy, neváhejte a nasbírejte je včas. Koncem léta se snadno může stát, že vaše rostliny ztratí svou vitalitu a všimnete si, že je napadla houbová choroba. Květy (buď celé nebo pouze okvětní lístky) sbírejte za suchého slunečného počasí. Rostliny se otevírají, když na ně svítí slunce, a to je ta správná doba ke sběru. Naopak sběr po dešti a při zatažené obloze se nedoporučuje. Květy jsou důležitou surovinou lidového léčitelství i složkou prodávaných přípravků a mastí. 

 

Komentáře

Další tipy a triky