Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Pro žampiony nemusíme chodit do lesa, ale stačí vyrazit na nákup. Možná řešíme dilema - loupat či neloupat jejich hlavičky?
Zdroj: Unsplash

Žampiony jsou velmi rychlé na vaření - pokud si je doneseme z obchodu, můžeme za chvíli chystat žampionový pokrm na stůl. Jejich příprava může být velmi snadná, pokud se ale nezdržujeme pečlivým loupáním kloboučků.

Žampiony stačí očistit od případných nečistot, k tomu nám pomůže hadřík nebo ostrý nožík. Koupené žampiony ale bývají čisté a stačí je pouze rychle opláchnout v chladné vodě. Poté je osušíme na látkové utěrce a dále použijeme podle potřeby. Žampiony, které nasbíráme v přírodě, loupeme v případě, že je tím ještě lépe očistíme. Jinak odstraníme pouze části nožek, které jsou od zeminy. 

V některých rodinách je zvykem žampiony loupat. Má to ale nějaký dobrý důvod, kvůli kterému bychom to měli dělat? Nebo je to zbytečné?

  1. Loupáním se zbytečně zdržujeme a komplikujeme si jejich přípravu. Stačí je jednoduše umýt a odstranit pouze drobné nečistoty.
  2. Nezdá se, že by konzumace žampionů včetně slupek, měla mít vliv na jejich horší stravitelnost. Nicméně platí zásada, že houby jsou celkově hůře stravitelné a proto se nedoporučují ke konzumaci krátce před spaním, raději si je dopřejeme třeba k obědu.
  3. Loupání žampionů není ani hospodárné - proč je tedy loupat a zbytečně se zbavovat jejich částí.

Jak připravit brambory pečené s cibulí a žampiony

Loupat nebo neloupat žampiony?

Pokud nám přesto oloupané žampiony připadají jemnější a chutnější, můžeme samozřejmě v jejich loupání pokračovat. Každému může vyhovovat jiný způsob přípravy. V tom případě postupujeme od okraje ke středu kloboučku a pomůže nám ostrý nožík. Čerstvé houby se loupou poměrně snadno.

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky