Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Pro žampiony nemusíme chodit do lesa, ale stačí vyrazit na nákup. Možná řešíme dilema - loupat či neloupat jejich hlavičky?
Unsplash

Žampiony jsou velmi rychlé na vaření - pokud si je doneseme z obchodu, můžeme za chvíli chystat žampionový pokrm na stůl. Jejich příprava může být velmi snadná, pokud se ale nezdržujeme pečlivým loupáním kloboučků.

Žampiony stačí očistit od případných nečistot, k tomu nám pomůže hadřík nebo ostrý nožík. Koupené žampiony ale bývají čisté a stačí je pouze rychle opláchnout v chladné vodě. Poté je osušíme na látkové utěrce a dále použijeme podle potřeby. Žampiony, které nasbíráme v přírodě, loupeme v případě, že je tím ještě lépe očistíme. Jinak odstraníme pouze části nožek, které jsou od zeminy. 

V některých rodinách je zvykem žampiony loupat. Má to ale nějaký dobrý důvod, kvůli kterému bychom to měli dělat? Nebo je to zbytečné?

  1. Loupáním se zbytečně zdržujeme a komplikujeme si jejich přípravu. Stačí je jednoduše umýt a odstranit pouze drobné nečistoty.
  2. Nezdá se, že by konzumace žampionů včetně slupek, měla mít vliv na jejich horší stravitelnost. Nicméně platí zásada, že houby jsou celkově hůře stravitelné a proto se nedoporučují ke konzumaci krátce před spaním, raději si je dopřejeme třeba k obědu.
  3. Loupání žampionů není ani hospodárné - proč je tedy loupat a zbytečně se zbavovat jejich částí.

Jak připravit brambory pečené s cibulí a žampiony

Loupat nebo neloupat žampiony?

Pokud nám přesto oloupané žampiony připadají jemnější a chutnější, můžeme samozřejmě v jejich loupání pokračovat. Každému může vyhovovat jiný způsob přípravy. V tom případě postupujeme od okraje ke středu kloboučku a pomůže nám ostrý nožík. Čerstvé houby se loupou poměrně snadno.

Tento tip je užitečný  (6x)

Pokud se vám tip líbí  klikněte na tlačítko

Komentáře

Nejsou zde žádné komentáře.

Přidat komentář

Přidat komentář

Nové knihy!

v našem eshopu

Do obchodu

Každé ráno pro Vás vyberu osvědčené recepty a pošlu Vám je e‑mailem. Vaše Marie Marie

Přidejte se k více jak  100 000 odběratelům