Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Jak očistit žampiony? Jejich příprava nám zabere jen malou chvilku. Pokud si je koupíme, brzy budeme chystat jídlo na stůl

Žampiony, které si doneseme z nákupu, jsou nejen chutným základem mnoho skvělých jídel, ale jsou i velmi jednoduché a pohodlné na přípravu. A když nám nevyjde houbařská výprava a přitom jsme už naladěni na houbové jídlo, stačí cestou domů koupit čerstvé žampiony.

Kupujeme pouze žampiony, které jsou pěkné a čerstvé na pohled. Nejprve je musíme očistit, ale i to je záležitostí chvilky. Zkontrolujeme jejich kloboučky a nožky, jestli na nich není nějaká nečistota (třeba trochu zeminy) - pokud ano, jednoduše ji odstraníme pomocí ostrého nožíku nebo jen otřeme hadříkem. Poté houby rychle opláchneme chladnou vodou a osušíme (např. na látkové utěrce). Rozhodně je ve vodě déle nemáčíme

Zpracování žampionů

Očištěné žampiony nakrájíme na velikost vhodnou ke zvolenému receptu. Můžeme je dusit, péct, zapékat i vařit. Výborné jsou obalené v trojobalu a usmažené jako řízky. Smažit je můžeme i v těstíčku. Velmi oblíbené jsou žampionové omáčky, které se hodí ke knedlíkům, těstovinám i bramborám (vařeným nebo pečeným). Na žampionech připravujeme různé druhy masa - výhodou je, že ani při delší tepelné úpravě se žampiony nerozváří.

Jak uvařit žampionovou polévku

Žampiony z přírody

Žampiony se dají nasbírat i v přírodě, v tom případě je pečlivě očistíme od zeminy a všech nečistot, stejně jako další houby. Při sběru jsme vždy velmi opatrní, abychom je nezaměnili s jedovatými houbami. Rizikem je nejen smrtelně jedovatá muchomůrka zelená, ale snadno se dají zaměnit s nejedlým žampionem zápašným - proto kdybychom ucítili zvláštní zápach při tepelné úpravě žampionů, rozhodně se ho nesnažíme "přerazit" kořením, ale hned houby vyhodíme. Žampiony si zásadně nosíme z louky a lesa, pouze když jsme si jimi úplně jistí.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky

Marie

Náhodný recept Zobrazit více

Nejnovější recepty Více