Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Pečeme s Ivou: Podmáslové vdolečky mohou být lehký sladký oběd nebo zajímavý letní moučník. Záleží jen na vás
Zdroj: Iva Trhoňová, Jiří Sláma

Moučník pro mlsné jazýčky nebo plnohodnotný sladký oběd? Tohle rozhodnutí už zůstane na vás. Jisté je, že vdolečky nejsou nějak velice pracné, jsou poměrně rychle připravené a na talíři na stole vypadají tuze lákavě!

Když pekařka promluví...

„Hrách a kroupy, to je hloupý, to my máme každý den. Ale vdolky z bílé mouky jenom jednou za týden!“ Také vám to maminka nebo babička kdysi zpívaly? Vzpomenu si na to vždy, když vdolky smažíme. Nedají mnoho práce, těsto je jednoduché a vdolečky z něj voňavé, nadýchané. Míváme je po polévce jako sladký oběd nebo je usmažíme jako výborný moučník. Chutnají pokaždé.

Co budeme na vdolečky potřebovat? Na těsto: 150 g podmáslí (zakysané nebo šlehané – prostě to klasické husté podmáslí), 80 g vody, 3 lžíce oleje, 2 lžíce rumu, 1 vejce, špetka soli, 30 g cukru, 12 g čerstvého droždí, 300 g hladké mouky, 200 g polohrubé mouky

Na smažení – olej

Na dochucení: zakysanka nebo oslazený měkký tvaroh, marmeláda, drobné čerstvé ovoce

Jak budeme postupovat? Pomocí domácí pekárny: Všechny suroviny na těsto dáme do formy pekárny (nejprve tekuté, pak suché, droždí nahoru na mouku) a použijeme program Těsto.

Ručně nebo s robotem: Z vlažné vody, lžičky cukru, všeho čerstvého droždí a 1-2 lžic mouky (vše z připravených, odvážených surovin) umícháme kvásek, který necháme asi 20 minut kynout. Potom k němu přidáme zbytek surovin, uhněteme a dobře propracujeme těsto, které nechámee zakryté v míse cca hodinu kynout.

Hotové a vykynuté těsto na pomoučeném stole zlehka propracujeme, rozdělíme na 20 kousků a z každého uděláme malý bochníček. Všechny zakryjeme čistou utěrkou a takto necháme asi 30 minut kynout. Na větší pánvi rozehřejeme olej. Každou bulečku rukou lehce rozmáčkneme na vyšší placku a vložíme do oleje smažit. Smažíme je po několika kusech najednou, teplotu je třeba hlídat – vdolečky se nesmí smažit ani moc rychle (mohly by být uvnitř polosyrové), ani moc pomalu (jsou pak tvrdé, nasáknuté olejem). Usmažíme je z obou stran, hotové je z pánve vytáhneme na papírovou utěrku, po chvilce přendáme na talíř, ozdobíme zakysankou nebo oslazeným tvarohem, marmeládou a čerstvým ovocem. Dobrou chuť!

Vdolečky se vlastně smaží velice podobně jako oblíbené koblihy:

Drobečky z ošatky: 

  • Vdolky smažíme pozvolna. Pokud se smaží rychle, jsou zvenčí hotové, ale uvnitř mají stále syrové těsto.
  • Při velmi pomalém smažení, nebo při smažení v málo rozehřátém tuku, vdolky nasáknou tuk a nebudou dobré.
  • První usmažený vdolek ještě horký na talíři roztrhněte, zkontrolujte propečení a dalším kusům přizpůsobíte dobu smažení.

Další recepty ode mě najdete na tomto webu pod mou přezdívkou cathleen.
Příběh mého života i mé cesty k pečení najdete zase zde.

Kuchařka Iva Trhoňová

„Pečící manželka, matka a babička“

https://www.pekarnomanie.cz/

Iva Trhoňová je, jak sama říká, „pečící manželka, matka a babička“, ale také autorka kuchařských knih Ruce v mouce, Upečeno s láskou, Hrátky s těstem a Kouzlo domácí pekárny, a také webové stránky Pekárnománie. Péct začala kdysi před lety, aby rodina ušetřila, postupně se z toho stala celoživotní vášeň, která má ještě i hlubší smysl. „Dokud peču, žiju,“ říká Iva, která s rodinou bydlí v jihomoravských Mouchnicích.

Témata: Pečeme s Ivou, vdolky, droždí, kynuté těsto, smažené, sladké pokrmy

Recepty k tomuto článku

Komentáře

Ke článku nejsou žádné komentáře.

Přidat komentář

Přidat komentář


Naše edice

Zvýhodněné balíčky

Koupit

Marie