Jak usmažit koblihy. Oblíbenou masopustní delikatesu lze připravit i ve zdravější variantě
Konec masopustního období můžeme oslavit oblíbenou masopustní delikatesou - nadýchanými, voňavými a měkounkými koblížky.
Základem úspěchu je vyzkoušený recept
Co je na ně potřeba? Především prověřený a vyzkoušený recept na hebké těsto, které musí být před tvarováním a smažením dobře vypracované. Pouze z takového se nám povedou ty nejlepší koblihy, plněné fantastickou domácí marmeládou, Nutellou, povidly, pudinkem, pralinkou nebo třeba i makovou nádivkou.
- Na čem budeme koblížky smažit? Asi nejoblíbenější je olej (pokud možno nějaký bez výrazné vůně). Naše babičky smažily nejraději v nesoleném sádle, popř. ve směsi sádla s olejem.
-
Připravíme si širší a nižší kastrol nebo hlubokou pánev a větší množství tuku na smažení. Tolik, aby v něm vložené koblihy mohly plavat.
-
Koblihy musí být před smažením opravdu dobře nakynuté, jinak budou nasávat hodně tuku. Pokud můžeme poradit, výhodnější je plošší tvar - netvarujete je zcela do kulata, při kynutí se ještě více zaoblí.
-
Smažte je jen po několka kusech. Mnoho koblih najednou by mohlo bránit jejich správnému nakynutí, koblihy se mohou do sebe zaklínit a budou se špatně obracet. Rovněž by velké množství vložených kusů rozehřátý tuk zbytečně moc ochladilo.
-
Do oleje koblihy vkládejte opatrně (pozor na popálení!) a původní vrchní stranou (byla při kynutí nahoře, teď bude ponořená, dole).
-
Jakmile koblihy v tuku plavou, zakryjte kastrol pokličkou (udrží v něm teplo a koblížky pokynou směrem nahoru) a nechte tak do té doby, než budou koblihy usmažené dozlatova. Pak odklopte, koblížky obraťte a zvolna dosmažte už nezakryté. U dobře vykynutých koblih a smažených v dostatečně volném prostoru se přitom vytvoří charakteristický bílý proužek po obvodu - známka dobře usmaženého koblížku.
-
Do smažících se koblih nikdy nepícháme (srazily by se), ale při jejich obracení obracečkou nebo vařečkou si pomůžeme třeba vidličkou.
-
Hotové koblihy pak vyjmeme děrovanou naběračkou nebo obracečkou a uložíme je na talíř s ubrouskem nebo papírovou utěrkou odsát přebytečný tuk.
-
Pak koblihy pocukrujeme moučkovým cukrem a můžeme nabízet.
Teplota na smažení by měla být 170-180 °C
Jak poznám, že je tuk rozpálený tak akorát?
Teplota tuku na smažení koblížků by měla být 170-180 °C. Není třeba nutně používat teploměr. Stačí do tuku vhodit drobek pečiva nebo ždibec těsta, který jste si při tvarování koblih nechali stranou - pokud tuk začne kolem drobku nebo těsta pěnit, je už dost horký na smažení. Pokud bude tuk rozehřátý příliš, usmaží se koblížky rychle do tmavé barvy, ale uvnitř mohou zůstat syrové.
Jak dlouho koblížky smažit?
Většinou je tento údaj napsán přímo v receptu. Doporučuje se usmažit nejprve koblížek jen jeden a stopnout si čas smažení - ještě horký ho můžete roztrhnout a zkontrolovat, jestli není uvnitř syrové těsto. Záleží i na velikosti koblih, menší kousky potřebují kratší čas a naopak.
Zdravější verze koblížků
Potřebujete koblihy ve zdravější verzi?
Použijte celozrnnou mouku a (nebo) koblihy místo smažení v tuku upečte v troubě na plechu. Těmto koblížkům sice chybí ta "smažená chuť", přesto jsou pořád výborné.
Jak se vyhnout vytékání marmelády při smažení?
Jednoduše - naplňte koblihy až po usmažení a vychladnutí. Vytvarujte a usmažte koblížky neplněné, vychladlé je pak stačí ve středu světlého proužku propíchněte tenkým nožíkem a naplňte nádivkou z cukrářského pytlíku s uzounkou špičkou.
Další tipy a triky
Přečtěte si Zobrazit více
Pečeme s Ivou: Čas švestek, švestkových bublanin a koláčů. Upečme si jemné a vláčné buďáky, buchty plněné švestkami a mákem!
Německý Silvestr a Nový rok: Nesmí chybět aspoň porce kysaného zelí pro každého a koblihy plněné hořčicí
Pečeme s Ivou: Podmáslové vdolečky mohou být lehký sladký oběd nebo zajímavý letní moučník. Záleží jen na vás
Komentáře (1)
obzvlášt vhod mi přišla podrobná rada jak plnit hotové koblížky, nevěděla jsem, jakou špičku zvolit.