Prosincové pranostiky: „Lepší Vánoce třeskuté než tekuté,“ či „Prosinec, když je studený, bílý, ovoci a vínu se urodí.“
5. 12. 2024 Ostatní
I konec roku je plný na často rýmované poučení našich předků. Prosincové pranostiky se opět vztahují na počasí: sníh, mráz a podobně. Přečtěte si některé z nich a zkuste odhadnout, jak budou pravdivé.
Prosincové pranostiky
Prosinec je měsícem plným těšení se a očekávání, plný kouzelné atmosféry Vánoc a občas také zimních radovánek. I v tomto měsíci zkoumáme lidové pranostiky, které nás už po generace provázejí životy. Krátké rýmované nebo věcné poučky vznikly na základě dlouhodobého pozorování přírody a počasí. Naši předkové do nich vkládali obrovskou moudrost.
Jaké pranostiky se pojí s prosincem a jaké mají význam?
Prosinec je tradičně spojován s příchodem zimy. Ta ovšem podle kalendáře začíná až zimním slunovratem. Ten letos nastane 21. prosince v 10:19 hodin.
Pranostiky se hlavně věnují mrazu, sněhu, ale i slunečnímu svitu: „Prosinec, když je studený, bílý, ovoci a vínu se urodí.“ Tato pranostika zdůrazňuje, že mrazivý a sněhový prosinec je předzvěstí úspěšné úrody v příštím roce. „Když v prosinci mrzne a sněží, úrodný rok na to běží.“ Lidové pozorování přírody spojovalo sněhovou pokrývku s ochranou půdy před vymrzáním a příslibem dostatku vláhy na jaře. Říkávalo se také: „Lepší Vánoce třeskuté než tekuté,“ nebo také: „Mléčná dráha v prosinci jasná, bude v příštím roce úroda krásná.“
Mohlo by vás zajímat
Svátky a jejich pranostiky
Prosinec je bohatý na významné svátky, které jsou doprovázeny řadou pranostik. Některé z nich dokonce předpovídají počasí na celé zimní období.
Svatá Barbora (4. prosince)
„Jaké počasí na svatou Barboru, takové bývá celý advent.“ Tento den tradičně předznamenával počasí nadcházejících týdnů.
„Když je Barborka ucouraná, bude svatý Štěpán na ledě.“
„Svatá Barbora nosí vodu a Mikuláš splavuje.“
„Svatá Barborka tahá sáně ze dvorka.“
Lidé také věštili z větviček „barborek“, které dávali do vázy – pokud vykvetly, čekalo se štěstí a plodný rok.
Adventní čas neslouží jen k šílenému honu na dárky. Čtyři týdny před Vánoci hospodyňky vždy využívaly k tomu, aby napekly cukroví. To totiž k vánočním svátkům patří. Existuje nepřeberné množství…
Svatý Mikuláš (6. prosince)
„Na svatého Mikuláše už je zima celá naše.“ Mikuláš býval spojován s příchodem chladného počasí a náznakem, že zima už definitivně převzala vládu. Ale také to bývalo jinak: „Zelený Mikuláš - bílý leden.“
Svatá Lucie (13. prosince)
Významným svátkem byla také sv. Lucie. „Na svatou Lucii jasný den, urodí se konopí i len.“ „Svatá Lucie ukazuje svou moc, neb nám dává nejdelší noc.“ A samozřejmě nesmí chybět ani velmi známá pranostika: „Svatá Lucie noci upije, a dne nepřidá.“
Svatý Tomáš (21. prosince)
Pranostiky k Tomášovi nejsou tolik známé. „Je-li Tomáš mrazivý, obilní klásky naplní.“ Některé jsou velmi poetické. „O svatém Tomáši meluzína straší.“
Štědrý den (24. prosince)
„Na Štědrý den jasná noc, bude mráz a mnoho Vánoc.“ Lidé věřili, že jasná obloha na Štědrý den přináší mrazivou zimu, ale také hojnost a štěstí do nového roku.
„Jasná noc o Štědrém dnu, mrazy lezou ke dnu.
„Na Adama, Evu čekej oblevu.“
„Na Štědrý večer hvězdičky - ponesou vajíčka slepičky.“
Říkávalo se ale také „Tmavé Vánoce - dojné krávy, světlé Vánoce - ponesou slepice. A jak by se mohl zakončit letošní rok? „Je-li o Silvestru v noci vítr a jasno, bude dobrého vína pořídku.“
Prosincové pranostiky jsou nejen zajímavým pohledem do historie, ale i kouzelnou součástí našeho kulturního dědictví. Můžeme se jen dohadovat, ale spíše bavit nad tím, jestli jednotlivé pranostiky budou mít pravdu. Připomínáme si tak pevné provázání našich předků a přírody.
Náš tip: Mezi klasické vánoční cukroví patří vanilkové rohlíčky. Upečte si je podle následujícího video receptu:
Témata
Vánoce a vánoční cukroví
Vánoce patří k nejkouzelnějším obdobím v roce a nedomyslitelně k nim patří vůně domácího cukroví.
Zpravidla se začíná perníčky, poté následují zástupci z křehkého těsta – vanilkové rohlíčky, linecké, pracny. Ke konci adventního období přijdou na řadu sněhové pusinky a kokosky. A nakonec dojde řada na nepečené druhy cukroví, jakou jsou vosí hnízda a různé kuličky.
Mohlo by vás zajímat:
Linecké cukroví | Perníčky | Nepečené cukroví | Pracny | Vanilkové rohlíčky | Kokosky | Vosí hnízda
Mohlo by vás zajímat
Přečtěte si Zobrazit více
Jak na to, aby barborky vykvetly? Oblíbenou vánoční dekoraci musíme připravit včas
Nejlepší svařené víno krok za krokem: Chuťově skvělý nápoj zaručí jen kvalitní víno, s kořením můžete experimentovat
Jak dlouho vydrží nepečené cukroví? Z tvarohu či pudinku jen pár dnů, s alkoholem týdny, základem je správné skladování