Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Skladování vajec má svá pravidla. Ať už se jedná o čerstvá, nebo ta natvrdo uvařená.
Zdroj: Freepik, freepik

Velikonoce se nesou ve znamení vajec. Malovaných, barvených, vařených, darovaných i snědených. Jenže, když koleda skončí a na stole zůstane hromádka obarvených vajec, můžeme se zamyslet nad tím, jak dlouho takové vejce můžeme konzumovat. Jak dlouho vlastně vydrží vejce natvrdo v lednici? A hraje roli, zda je obarvené?

Jak dlouho vydrží 

Obecně platí, že natvrdo uvařená vejce skladovaná v lednici vydrží bezpečně až sedm dní, pokud nejsou oloupaná. Jakmile vejce oloupete, doba se zkracuje, doporučuje se sníst je do 3 až 5 dnů. Důvod je jednoduchý, skořápka slouží jako přirozená bariéra proti mikroorganismům. Po jejím odstranění jsou bílek i žloutek náchylnější k rozkladu a kontaminaci.

Pokud ale necháte vejce mimo lednici, situace se výrazně mění. Při pokojové teplotě (20–22 °C) je bezpečné nechat vařené vejce maximálně 2 hodiny. Poté už hrozí riziko množení bakterií, zejména salmonely. Při vyšších teplotách, například pokud jsou vejce vystavena slunci, se tato doba zkracuje klidně na polovinu.

Barvená vejce

Barvení samo o sobě nemění skladovací vlastnosti vajec, ale záleží na způsobu, jakým se vejce barví, a co se s nimi děje po barvení. V zásadě tedy platí, že je důležité si uvědomit, jakou barvu používáte.

  • Přírodní barvy (např. cibulové slupky, kurkuma, červené zelí nebo káva) jsou šetrné, a pokud vejce nebylo při vaření nebo manipulaci poškozeno, vydrží stejně jako nebarvené – tedy až týden v lednici.
  • Potravinářská barviva (určená ke konzumaci) také nevadí, pokud nedojde k narušení skořápky.
  • Nepotravinářská nebo řemeslná barviva (např. vodové barvy, laky na nehty, fixy apod.) by se nikdy neměla používat na vejce určená ke konzumaci. Tato vejce by měla sloužit výhradně jako dekorace.

Pokud při barvení vejce popraská, barva se může dostat pod skořápku a kontaminovat vaječný bílek. V takovém případě by se mělo vejce spotřebovat co nejdříve – ideálně do 2–3 dnů, a skladovat výhradně v lednici. Popraskané vejce mimo lednici je vhodné pouze jako ozdoba, ne ke konzumaci.

Jak poznat nejedlé vejce

Prvním jasným signálem je zápach – pokud je po oloupání vejce cítit po síře nebo má jiný nepříjemný odér, bez váhání ho vyhoďte. Dalším ukazatelem může být barva bílku nebo žloutku. Zelenošedý okraj žloutku sice obvykle vzniká při delším vaření a sám o sobě neznamená, že je vejce zkažené, ale jakákoli změna barvy bílku nebo jeho slizký povrch už jsou varovné signály, že s vejcem není něco v pořádku.

Pokud si nejste jistí, jak dlouho vejce v lednici leží, můžete vyzkoušet jednoduchý test čerstvosti – vložte vejce do sklenice s vodou. Pokud klesne ke dnu a zůstane ležet, je stále čerstvé. Pokud se postaví nebo začne plavat, je lepší ho nepoužívat.

Do čeho použít vejce natvrdo

Pokud vám po Velikonocích zbyde hromada vařených vajec a chcete je využít v kuchyni, existuje mnoho osvědčených způsobů. Klasikou je vajíčková pomazánka, stačí vejce nasekat, přidat trochu másla, hořčice, jarní cibulku a dochutit solí a pepřem. Skvěle fungují i v bramborovém salátu, kde dodají sytost a jemnost. Další možností je plněné vejce. Žloutek smíchejte s majonézou, kořením nebo tuňákem a naplňte zpět do bílků.

Nakrájená vejce natvrdo se hodí i do zeleninových salátů, na chleby s pomazánkou nebo třeba do zapékaných toustů a sendvičů. A pokud máte rádi tradiční kuchyni, připravte si koprovku nebo hořčičnou omáčku s vejcem a bramborem.

Náš tip: Podle našeho video receptu můžete snadno obarvit vajíčka v cibulových slupkách. 

Recepty k tomuto článku

Naposledy jste si prohlédli