Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

prosinec
1

Den koláčů


Den koláčů
Zdroj: Pixabay

Národní den

Také oblíbené koláče mají svůj vlastní den, který připadá na 1. prosince. A není divu! Odedávna byl koláč brán jako něco lepšího, chutného, ne zcela všedního. Spíše se řadí k pokrmům svátečním. I když si koláč pravděpodobně nedopřejeme každý den, do našeho jídelníčku stále patří a jedním nebo dvěma kousky můžeme “jejich den” oslavit.

Dnes si koláče dopřáváme mnohem častěji, nejen na poškádlení jazyka, ale míváme koláče na snídani či svačinu. A těch druhů, co jich je, každý koláč jiný!  Ať je to koláč linecký, upečený podle babiččina nebo maminčina receptu, plněný jablkovou, tvarohovou nebo marmeládovou náplní a zdobený mřížkami… Krájený na řezy je ozdobou každého svátečně prostřeného stolu. Nebo koláče kynuté, různě veliké, tvarované i plněné. Malinké koláčky svatební, větší a bohatě plněné koláče pouťové nebo veliké koláče valašské - frgály. Kynutým koláčům “sluší” snad všechny myslitelné náplně. Počínaje klasikou, tvarohem, mákem, ořechy, ovocem či povidly z něj. Naši předkové uměli do sladkých náplní zpracovat i zeleninu a my tak známe náplně mrkvové, zelné nebo z cukrové řepy.

Drobenka na závěr

Korunou kynutých koláčů většinou bývá drobenka (žmolenka, posypka). Příjemně voní máslem a koláčům přidává na jemné křupavosti. Její příprava je velmi jednoduchá a potřebujeme jen 3 suroviny: máslo, mouku a cukr.

A jak na to? 

  1. V míse smícháme 80 g povoleného másla, 80 g cukru krupice a 160 g hrubé mouky. 
  2. Směs prsty mneme tak dlouho, až vzniknou drobivé kousky. 
  3. Použijeme-li máslo rozpuštěné, bude drobenka rychleji hotová, ale může se stát, že bude po upečení z koláčů opadávat. 

 

 

 

Kdo by neměl promeškat Den koláčů?
Dejte jim vědět

V následujících letech tento den připadá na

Následující významné dny

Marie

Po Út St Čt So Ne

    Marie

    Náhodný recept Zobrazit více