Den něčeho smaženého
Národní den
Milovníci smažených jídel mohou jásat! Právě datum 2. prosince patří dnu něčeho smaženého. Smažená jídla se u nás těší obrovské oblibě, a není divu. Jsou rychle hotová, většinou i jednoduchá na přípravu – a kdo by odolal té zlatavé, křupavé kůrčičce?
Šťavnatý řízek, křupavý dozlatova usmažený bramborák, růžičky květáku v trojobalu, nebo česká klasika – smažák. Smažit se dá téměř vše, na co člověk pomyslí. A nejen maso nebo sýry. Palačinky a lívance nás provázely celým dětstvím, stejně jako třeba jablka v županu. O masopustu se neobejdeme bez nadýchaných, dozlatova usmažených koblih, plněných pikantní marmeládou nebo čokoládou, a zasypaných bohatým popraškem cukru. Ze světové kuchyně určitě stojí za zmínku americké “fried chicken”, neboli smažené kuře, vietnamské smažené závitky, a také britské “fish and chips” - kuře, smažené v těstíčku a podávané se silnými smaženými bramborovými hranolky. Smažené pokrmy sice nepatří mezi ty nejzdravější, ale pokud to nepřeháníme, nějakou tu smaženou dobrotu si čas od času jistě dopřát můžeme.
Smažená jídla bývají chuťově úžasná, až návyková. Nemálo lidí jim proto propadne. Jenže to má svoje rizika. Dobroty v těstíčkách, trojobalech, smažené hranolky a další pokrmy, připravené v horké…
V čem a na čem smažit?
Důležité je v čem, a také na čem potraviny smažíme. Smažit můžeme jednoduše v těstíčku – na to základní nám stačí jen vejce, mouka, voda a špetka soli. Těstíčko pak doplníme podle vlastní chuti pálivým kořením, česnekem nebo třeba přidáním najemno nastrouhaného sýra. Pokud zvolíme klasický trojobal, obalujeme nejdříve v mouce, pak v rozšlehaném, osoleném vejci a na závěr ve strouhance (nejlépe domácí). No a na čem smažit? Hlavní je zvolit tuk, který snáší vysoké teploty a nepřepaluje se. Nejvhodnější je proto sádlo, přepuštěné máslo nebo některé druhy rostlinných tuků.
Na závěr vám nabízíme několik babských rad a vychytávek, které se vám při smažení budou hodit.