Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Luštěnina - články, postupy a rady

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Sója luštinatá

Sója je luštěnina s vysokým obsahem proteinů. Pochází z Číny. Obsahuje až 35 % rostlinných bílkovin. Má různé využití. Slouží jako potravina, krmivo pro hospodářská zvířata i surovina pro zpracovatelský průmysl. Lze z ní připravit sójové maso, lecitin, sójové mouky, sójový olej i sójové mléko.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Pučálka

Pučálka je staročeské jídlo našich předků. Základem je naklíčený hrách, který lze připravit ve slané i sladké variantě. Slaný se ochutí pepřem a česnekem, nasladko medem. Je to postní jídlo, ale velmi zdravé, protože klíčky jsou bohatým zdrojem vitamínů a minerálů.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Mungo

Mungo jsou malé fazolky s velkým přínosem do kuchyně, i pro naše zdraví. Neobejdou se bez nich žádné asijské restaurace. Používají se naklíčené a právě v klíčcích jsou obsaženy bohaté látky, důležité pro naše tělo. Co klíčí, v tom je život. Fazole mungo se mohou i vařit. Ve spojení s kroupami z nich lze připravit zdravý prejt, výhonky mají skvělé využití v salátech.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Hrách setý

Hrách setý je jednoletá popínavá rostlina z čeledi bobovitých. Má i hospodářský význam, připravují se z něj směsky a senáž. Zelený a žlutý hrách jsou kulinární součástí tradičních pokrmů naší země. Mají vysoký obsah bílkovin, najdeme v nich kyselinu listovou a mnoho minerálních látek. Připravujeme z nich polévky a kaše, které zdobíme osmaženou cibulkou. Výborné jsou hrachové placičky a karbanátky.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Fazole

Známe mnoho druhů fazolí. Zatímco hrášek můžeme konzumovat syrový, fazole v tomto stavu jsou jedovaté. Zato v kuchyňské úpravě z nich připravíme mnoho skvělých jídel - omáčky, guláše i polévky. Navíc jsou velmi zdravé, protože obsahují zinek a další minerály, bílkoviny a hlavně vlákninu, která je metlou pro naše střeva. Měly by se do jídleníčku zařazovat aspoň dvakrát týdně.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Cizrna

Cizrna patří mezi nejpopulárnější luštěniny napříč všemi kontinenty. Hned po sóji je nejvíce pěstovanou a konzumovanou luštěninou světa. Je bohatá na vlákninu a bílkoviny, navodí pocit nasycení, udržuje hladinu cukru v krvi. Říká se jí také římský hrách, připravuje se z ní pomazánka hummus, přidává se do salátů.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Čočka jedlá

Čočka jedlá je jednoletá rostlina dlouhého dne. U nás se moc nepěstuje, dováží se k nám hlavně z Kanady. Jde o zdravou luštěninu, které se přikládá z hlediska stravování velký význam. Je ceněna především jako zdroj bílkovin a nestravitelné vlákniny. Používá se do polévek, jako příloha a do salátů. Je oblíbená zvláště mezi vegetariány. 

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Čubrica

Čubrica je balkánská směs koření, jehož původ bychom objevili v Bulharsku (směs saturejky, pálivých papriček, mouky z pražené kukuřice a pískavice). Čubrica se hodí do luštěnin, zapékané zeleniny a mletého masa. Jídlům dodává plnost, chuť a sílu.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Beluga

Černá čočka beluga je potravina s vysokou nutriční hodnotou. Dováží se k nám z Kanady. Svými drobnými zrnky a barvou připomíná kaviár, a od něj také dostala svůj název. Beluga se před přípravou nemusí namáčet, vaří se 25 až 30 minut v neosolené vodě. Hodí se do salátů, k rybám, ale také do pomazánek. Jeji využití je mnohostranné.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Arašídy

Podzemnici olejnou častěji známe pod názvy arašídy, buráky a buráčky. Nejsou to ovšem ořechy, jak by se na první pohled mohlo zdát, ale luštěniny. Největším producentem je Čína. Mezi oblíbené produkty z podzemnice se řadí arašídový olej a arašídové máslo. Podzemnice se využívá i v kosmetice. Z hlediska výživy arašídy obsahují 25 % bílkovin, dále vysoký podíl tuků a cukrů. Jsou součástí mnoha druhů cukrovinek a přidáváme je do domácího cukroví.

Další témata

Další recepty

Marie

Náhodný recept Zobrazit více

Nejnovější recepty Více