Luštěniny nabízí řadu živin, navíc jsou chutné a vykouzlíte s nimi jídla za hubičku
Luštěniny jsou nejen cenově dostupné, ale také chutné a výživné. Jsou skvělým zdrojem rostlinných bílkovin a mnoha dalších živin jako vlákniny, vitamínů (především vitamín B) a minerálů (železo, draslík, hořčík a měď), navíc jsou nízkotučné. Nemusíte být vegan nebo vegetarián, luštěniny jsou skvělou volbou pro každého.
Druhy luštěnin
Co se týče luštěnin, nabídka je široká, a tak si vybere každý podle chuti.
-
Fazole: Existuje mnoho druhů fazolí (například bílé, červené, černé, mungo, barevné, adzuku atd.). Fazole jsou bohatým zdrojem bílkovin a vlákniny.
-
Čočka: Červená (výborná pro děti), zelená, černá a hnědá čočka jsou oblíbené druhy luštěnin. Jsou snadno stravitelné a uvaříte je během chvíle.
-
Hrách: Hrách je oblíbeným druhem luštěnin, který se používá v různých pokrmech, a to zejména do hrachové polévky a hrachové kaše.
-
Cizrna: Cizrna se často používá v indické a středovýchodní kuchyni, zejména k přípravě hummusu, ale i do polévek či salátů.
-
Sója: Sója se používá k výrobě mnoha produktů, jako je tofu, sójové mléko a tempeh. Je také základem mnoha pokrmů v asijské kuchyni.
Tip: Abyste předešli nadýmání, zkuste luštěniny déle namáčet, nebo déle vařit.
Nejoblíbenější recepty z luštěnin
Obecně u nás jíme luštěnin velmi málo a je to škoda, protože jsou levné a dají se připravit na různé způsoby. Asi nejznámější je čočka na kyselo, hrachová kaše či různé směsí fazolí s masem či uzeninou, z polévek jednoznačně fazolová, hrachová i čočková, případně i cizrnová a co se týče dalších využití, luštěniny se skvěle hodí i do studené kuchyně, a to zejména do salátů. Vegetariáni používají pomleté uvařené luštěniny jako náhradu za burgry. Zkusit můžete luštěniny na sladko, například čočkové sušenky, fazolové brownies i cizrnové kuličky.