Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Celer patří k nejoblíbenějším druhům zeleniny. Pěstuje se ve třech známých formách - celer bulvový, listový a řapíkatý. Přestože u nás si získal největší popularitu celer bulvový, ve světě má prvenství celer řapíkatý.

Celer pomalu klíčí a má dlouhou vegetační dobu, proto jej vyséváme velmi brzy - obvykle již v únoru. Na vrstvu výsevního substrátu vysejeme droboučká semínka a přikryjeme je velmi tenkou vrstvou zeminy. Substrát udržujeme mírně vlhký - osvědčeným pomocníkem je jednoduchý plastový rozstřikovač. Půda nesmí vyschnout, proto je nejlepší misku (nebo jinou nádobku) zakrýt fólií a ponechat pouze menší větrací otvor. Vzešlé rostlinky později přepichujeme.

Bulvový, řapíkatý a listový celer

Všechny formy celeru jsou výrazně aromatické a plné důležitých živin i vitamínů. Potřebují výživnou kvalitní půdu a dostatek vláhy. Přestože mají dlouhou vegetační dobu, jsou citlivé na chladné počasí, proto je na venkovní záhony vysazujeme až od poloviny května.

  1. Celer bulvový pěstujeme kvůli velkým a chutným bulvám. Pokud z rostlin trháme také natě, bulvy rostou pomaleji. Při pěstování se zaměříme na výnosné odrůdy s dobrou skladovatelností a kvalitní dužninou, odolné proti vybíhání do květu. 
  2. Celer řapíkatý pěstujeme pro silné zdužnatělé řapíky, které se mohou konzumovat syrové i po tepelné úpravě. Jejich chuť je výrazná a pro mnohé z nás neobvyklá. Řapíky některých odrůd můžeme sklízet již dva měsíce po výsadbě rostlin, vegetační doba je kratší než u bulvového celeru. Rostliny během růstu přihrnujeme.
  3. Celer listový vytváří růžici kvalitních aromatických listů, které se dají konzumovat syrové (slouží k dochucování a zdobení pokrmů) nebo tepelně upravené (používáme je např. do karbanátků, zapékaných jídel a polévek). Jsou také velmi vhodné k sušení

Na závěr se můžete podívat, jak připravit výbornou pomazánku z bulvového celeru:

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky