Co potřebuje zahrada po dešti? Na těchto 6 tipů by zahrádkáři neměli zapomínat
Někdy je deště málo, jindy moc, každopádně naše zahrada vláhu potřebuje, a to zvlášť během parného léta. Když prší málo, o to více musíme zalévat. Když ale přijde déšť a vše se zalije, musíme se také o zahradu postarat. Víte, co je potřeba na zahradě udělat po dešti?
Během deště si libujeme, že příroda pracuje za nás a my se nemusíme zaměstnávat zálivkou, ale po dešti máme zase jiné úkoly, na které se výborně hodí mít ještě vlhkou zeminu. Zahrada je po dešti krásně tvárná a dává nám příležitost k některým dalším činnostem.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Co zahrada potřebuje po dešti
Máme pro vás několik tipů, na co byste neměli zapomenout.
- Okopávání a odplevelování: Zemina na záhonech je po dešti slehlá, proto je potřeba vše okopat a také odplevelit, plevely totiž vyráží s novou silou a pokud je necháme, začnou utlačovat naše rostliny. Kořenovou zeleninu je vhodné protrhat.
- Doplnění živin: Déšť vyplavuje živiny, proto by se měly do půdy opět doplnit. Vhodnější jsou živiny rozpustné ve vodě, které se ke kořenům (zvlášť mělce kořenících rostlin) rychle dostanou (např. zálivka ze slepičího trusu nebo z kopřiv). Dáváme jim přednost před NPK nebo Cereritem, které používáme hlavně před setím a výsadbou (asi tři týdny předem).
- Kontrola zahrady: Silný déšť mohl něco poškodit, po dešti je vhodné zahradu zkontrolovat a dát do pořádku.
- Výsadba sazenic: Vlhká zemina je ideální pro nové výsadby, můžeme i vysévat.
- Úklid a údržba zahradního nábytku: Po dešti je potřeba leccos očistit, umýt a uklidit, aby zahrada vypadala zase hezky.
- Boj proti slimákům: Tito škůdci našich zahrádek milují vlhko a po dešti je najdeme všude kolem zeleniny, která jim chutná.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Déšť a teplo dovedou naši zahradu rychle měnit, vše kvapem roste, proto je potřeba dbát na dostatečné opory rostlin. Zamokřené ovoce se začíná rychleji kazit, proto musíme vše zralé včas sklízet. A v neposlední řadě déšť přináší zvýšená rizika šíření houbových chorob, proto je důležité zaměřit se na ochranu, a to především plodové zeleniny.
Komentáře