Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Tyčková rajčata pěstujeme obvykle na jeden hlavní výhon a všechny vedlejší výhony vyštipujeme. Rostliny potřebují dostatečně vysokou a pevnou oporu, aby se mohly dobře vyvíjet a neohrožovalo je nepříznivé počasí. Nejčastěji k nim dáváme hned při výsadbě obyčejné nebo spirálové tyče.

Pevné tyčky by měly být dostatečně dlouhé, obvyklá délka je 180–200 cmDřevěné tyčky poskytují dostatečnou oporu, ale nevýhodou je, že rostliny k nim musíme opakovaně vyvazovat. Pokud máme rostlin  větší počet, je to poměrně pracné. Spirálové tyče z oceli si získávají velkou oblibu a vyvazovat rostliny k nim není potřeba.

Využití spirálových tyčí pro rajčata

Spirálové tyče mají své výhody i nevýhody.

  • Spirálové tyče se dají běžně koupit. Při výběru si všímáme kvality a pevnosti materiálu. Vyplatí se připlatit si za dostatečně pevné spirály, které se nám na záhonech nebudou "klátit". Pokud si nejsme pevností jisti, raději zatím koupíme jen několik kusů a další dokoupíme až po vyzkoušení. Spirály by měly mít sílu alespoň 7 mm.
  • Výhodou je možnost opakovaného použití a trvanlivost. Po podzimní likvidaci rostlin tyčky uložíme na suché místo a následující sezónu je znovu použijeme.
  • Jejich použití je pohodlné a snadné. Na rozdíl od dřevěných tyček je nemusíme zatloukat kladivem. Jednoduše je do země zatlačíme, a to dostatečně hluboko, aby byly stabilní. 
  • Rajčata ke spirálám není třeba přivazovat, jen výjimečně může mít smysl přivázat nejmenší rostliny. Větší rostliny průběžně "vtáčíme" do spirály. Postupujeme opatrně, abychom křehké rostliny nezlomili.
  • Pokud vaše spirály nejsou dostatečně pevné, ohýbají se na záhonech, a je proto důležité je nějak zabezpečit. Tyčky mívají na horním konci malý otvor, který se výborně hodí k jejich upevnění, a to podle potřeby a možnosti. Upevnit je můžeme např. ke stropu skleníku nebo lze vzájemně propojit a zpevnit celou řadu tyčí. Upevnit spirálové tyče je důležité také kvůli ochraně našich očí - klátící se tyče pro ně naopak představují nepříjemné riziko.

Rajčata, která mají kvalitní oporu, rostou velmi dobře. Mezi rostlinami ponecháme dostatečný a vzdušný prostor - tím předcházíme vzniku a šíření houbových chorob. Prostor je důležitý i pro náš pohyb kolem rajčat, ať už při ošetřování rostlin, tak i při sběru plodů.

Přebytek zralých plodů můžete zpracovat na výtečný rajčatový protlak podle následujícího videa.

 

Komentáře

KudrnkaS KudrnkaS

27. 6. 2024 22:11

ederasen: Dobrý den, děkujeme za upřesnění. :)

ederasen

27. 6. 2024 10:49

Minimální průměr týče musí být aspoň 10 mm.;-)

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky

Marie

Náhodný recept Zobrazit více

Nejnovější recepty Více