Dřevěný popel a jeho využití na zahradě: Byla by škoda ho vyhodit do popelnice
Dřevo jako přírodní materiál je pro zahradu velmi cenné. Způsoby jeho využití jsou různé a hodnotu má i dřevěný popel, který získáme buď spalováním dřeva na topení v domácnosti nebo při pálení zahradního odpadu na ohništi.
Dřevěný popel je snadno dostupným hnojivem, které by byla škoda jen bez užitku vyhodit. Zahrádkáři ho rádi přidávají do kompostu, přičemž ho promíchají s dalšími organickými materiály a nechají je společně uzrát.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Využití dřevěného popela na zahradě
Dobře vychladlý popel můžeme aplikovat i přímo k rostlinám. Buď ho v malém množství rozhodíme na záhon lopatkou nebo ho přimícháme do vody a použijeme k zalévání. Popel obsahuje důležité minerály a snižuje kyselost půdy. Navíc chrání rostliny před slimáky.
- Antonín Dolejší v knize Zelenina na zahrádce uvádí, že: "Popel vzniklý spálením dřeva obsahuje 5–15 % kyseliny fosforečné, 8–10 % draslíku, 25–40 % vápníku a pohyblivé množství hořčíku a sirných sloučenin. Na plochu 10 m² dáváme nejvýše 2 kg popela, nejlépe na podzim nebo v zimě, nejpozději však několik týdnů před setím nebo před výsadbou."
- J.Baier a V.Baierová v knize Jak hnojit na zahrádce sdělují, že: "Vhodnější je jeho použití do kompostu než k přímému hnojení. Ne všechny rostliny totiž dobře snášejí hnojení popelem." Popel dobře tolerují košťáloviny, červená řepa, špenát, rebarbora, cibule, česnek, pór, rajčata a celer.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Jaké zkušenosti s využitím dřevěného popela na zahradě máte vy? Budeme rádi za vaše rady a tipy do komentářů pod článkem.
Komentáře