Vaření v tlakovém hrnci znamená úsporu času i energie. S našimi vychytávkami a tipy obsluhu hravě zvládnete
Vaření v tlakovém hrnci nám umožní v mnohem kratší době než při běžném vaření uvařit pokrm se zachováním většiny vitamínů a s nízkou spotřebou energie, to se rozhodně vyplatí. Pro začátečníky ve vaření tu máme několik tipů, jak hrnec využít naplno.
Tlakové hrnce výrazně šetří spotřebu energie potřebné k uvaření jídla. Zvlášť u masa je časová a energetická úspora opravdu výrazná. S našimi tipy budou vaše vývary a dušené pokrmy dokonalé. Připravili jsme pro vás jednoduchý přehled.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Jak vařit v tlakovém hrnci
Poradíme vám, jak by měla probíhat příprava, samotné vaření i jeho ukončení.
- Ujistíme se, že je bezpečnostní ventil v poklici pohyblivý a propustný. Také zkontrolujeme umístění a funkčnost těsnící gumy.
- Moderní hrnce mají způsob šetrného bio vaření, vhodný zejména pro zeleninu. Díky nižšímu tlaku (a tím i teplotě) se v ní uchová více vitamínů než při klasickém vaření.
- Při vaření pod tlakem stačí méně tekutiny i tuku, pokrm je tedy dietnější a chuť zůstává. Nutné množství tekutiny, aby se pokrm nepřipálil, je 2-3 dl.
- Hrnec plníme do 2/3 maximálního objemu. Pozor musíme dát při vaření potravin, které pění, bobtnají nebo snadno vzkypí (luštěniny, maso). Při jejich vaření plníme raději hrnec jen do poloviny.
- Hrnec uzavřeme, zapneme na nejvyšší stupeň a hlídáme.
- Začátek varu poznáme sluchem i zrakem: hrnec začne mírně syčet a z ventilu uniká jemná pára, u moderních hrnců to ukáže tepelný ukazatel. Ztlumíme přívod energie a vaříme podle návodu. Kousky nebo plátky masa vaříme 20-30 minut. Celé velké nebo tuhé kusy masa potřebují asi hodinu. Pak přívod energie vypneme, hrnec využívá vlastní naakumulovanou energii k dovaření. S tímto časem navíc musíme počítat při plánování práce.
- Hrnec otvíráme, až když se pojistný ventil uvolní. Pozor na možné opaření párou z pokrmu. Dříve běžné ochlazování hrnce proudem vody nelze doporučit.
Takřka každá česká rodina má svůj papiňák, neboli tlakový hrnec. Má silné stěny a je pevně uzavíratelný, takže umožňuje vařit o vyšším tlaku, než je okolní tlak atmosferický, a tedy i o vyšší teplotě…
Podle našeho videa se můžete naučit uvařit v tlakovém hrnci velmi chutné a rychlé přílohové brambory.
Další tipy a triky
Přečtěte si Zobrazit více
Vyzkoušeli jsme vítěznou bagetu od Emy z Hell's Kitchen: Prezentace zabila skvělou chuť, jídlo by potřebovalo víc péče
Vařené koleno z papiňáku je nádherně šťavnaté a měkoučké, hořčice a křen mu dodají šmrnc, na stole je do hodiny
Na Svatého Martina jen to nejlepší – mladá vína 2024 jsou tu!
Komentáře