Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Vyvýšené záhony u nás zažívají velký ohlas a není divu, na úrodném kousku zahrady snadno vypěstujeme bohatou úrodu. Vše na hluboce zúrodněných záhonech bohatě a krásně roste. Nevýhodou je ale rychlé vysychání.

Vyvýšené záhony se budují do výšky nad zemí. Záleží na nás, jak vysoko to bude. Záhony mají stěny obvykle ze dřeva, ale i z jiných materiálů. Do připravených záhonů se navrší nejprve hrubé materiály včetně dřeva (např. nastříhané větvičky), pak i drobnější zahradní organický odpad. Skvělé je, že vyvýšené záhony můžeme vybudovat i na nepříliš pěkném terénu. Vrstvy se sešlapávají a postupně se budou rozkládat. Povrch tvoří uleželý kompost a kvalitní půda. Pak už zbývá vysadit nebo vyset nové rostliny.

Přestože mají vyvýšené záhony mnoho kladů, mají i nevýhodu, kterou objevíme brzy po výsadbě. Tou je jejich rychlé prosychání, a to hlavně během teplých dnů. Záhony jsou stále poměrně žíznivé a musíme je častěji zalévat.

Jak si usnadnit péči o vyvýšené záhony

Když využijeme při jejich budování zároveň výhodu hlubokých záhonů, bude péče snazší. Znamená to vyhloubit (vykopat) přibližně půl metru zeminy v prostoru, kde budou vyvýšené záhony. Je to sice pracné, ale vyplatí se to. Do vyhloubené jámy navršíme stejný materiál, jaký bychom dali do nadzemních vyvýšených záhonů. Rám vyvýšeného záhonu (např. dřevěný) stačí nízký, ušetříme tedy i za materiál.  

Připravené záhony by měly být tak široké, abychom ze stran pohodlně dosáhli až do středu záhonu. Tento typ záhonů nevyžaduje rytí. Hned v prvním roce po vybudování se můžeme těšit na bohatou úrodu plodové zeleniny

Komentáře

Další tipy a triky