Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Co s dřevnatým odpadem na zahradě? Je výborným zdrojem cenné organické hmoty
Zdroj: Pixabay, Walz

Také máte na zahradě hromadu dřevnatého odpadu? Přibývá průběžně během celé sezóny, ale nejvíce brzy na jaře a pak samozřejmě na podzim. A co s ním? Jednoduché je odvézt ho do společných odpadních kontejnerů. Je to ale škoda, připravíme se zbytečně o důležitou organickou hmotu.

Další často používanou možností je pálení dřevnatého odpadu na hromadě. Vychladlý popel pak lze použít jako hnojivo, buď přímo rozhozením na záhony, nebo ještě lépe - přidat ho do kompostu a míchat v něm s dalšími druhy odpadu. Hotový kompost bude ještě kvalitnější.

Jak zpracovat dřevnatý odpad

Jsou i jiné možnosti využití dřevnaté hmoty než pálení. 

  • S pomocí zahradních nůžek a sekyrky nebo pilky z něho získáme menší "kousky", jde to poměrně pomalu, ale pokud máme malou zahrádku, vystačíme si i takto.
  • Efektivnější je využití zahradních drtičů  a štěpkovačů. Při výběru vhodného typu vycházíme z velikosti naší zahrady a z předpokládaného množství odpadu, který bude potřeba zpracovat. Všímáme si i maximální tloušťky větví, které půjde drtit.

Jak využít zpracovaný dřevnatý odpad

Dřevnatý odpad, který "proženeme" drtičem nebo štěpkovačem, se změní na malé kousky (buď drobnější drť nebo větší štěpky), a ty už jsou na zahradě velmi užitečné.
  • Dřevěnou drť můžeme přidávat do kompostu, výborně ho provzdušní, důležité je míchat drť s dalšími vhodnými materiály. Občasné zalévání proces kompostování urychlí. Štěpky jsou větší, proto by se v kompostu rozkládaly pomaleji.
  • Štěpky jsou výborným materiálem k zahradnímu mulčování. Možností využití dřevnatého mulče je mnoho, např. ho dáváme kolem keřů drobného ovoce (rybíz, angrešt, josta, aronie a další), používáme do okrasných záhonů kolem trvalek, případně k posypání cestiček. Mulč brání růstu plevelů, snižuje odpařování vody a obohacuje půdu.
  • Dřevnatý odpad má dobré uplatnění při zakládání vyvýšených záhonů (nadrcený i jen nastříhaný pomocí nůžek).
  • Vysušená štěpka se používá také k topení.

Jakým způsobem "se zbavujete" dřevnatého zahradního odpadu vy? A jak používáte štěpku na zahradě? Budeme rádi za vaše tipy, které nám napíšete do komentářů pod článkem.

 

   

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky

Marie

Náhodný recept Zobrazit více

Nejnovější recepty Více