Francouzský sýr brie miloval už císař Karel Veliký, i když na něm málem zničil to nejlepší!
20. 3. 2022 Historie a zajímavosti
Jméno získal po historickém francouzském regionu východně od Paříže. Brie, jemný měkký sýr s ušlechtilou plísní na povrchu a s lehce máslovou chutí se vyrábí od raného středověku.
Dlouho byl známý jen v blízkosti Paříže
Jak zdůrazňuje web swisscamping.com, měkký sýr s plísní na povrchu si údajně oblíbil už císař Karel Veliký (768–814). Podle legendy během jedné cesty navštívil biskupa, který ho pohostil tímto sýrem. Když císař spatřil na povrchu plíseň, chtěl ji odříznout. Biskup mu prý řekl, že by odstranil to nejlepší. Karel Veliký tedy ochutnal sýr i s plísní a byl nadšen. Brie si pak pravidelně objednával na císařský dvůr. Co je na této pověsti pravdivé, už se dnes nedozvíme. Faktem je, že první sýr tohoto typu byl vyroben koncem 8. století právě v provincii Brie (dnes region Île-de-France). Sýr choulostivý na skladování se před rozvojem železniční dopravy moc nerozšiřoval. Maximálně se podle Lexikonu sýrů dovážel z Brie do třicet kilometrů vzdálené Paříže, proto se mu také někdy říkalo „pařížský sýr“. Slávu mu udělal Vídeňský kongres, kde se po napoleonských válkách sešli zástupci evropských zemích. A právě jim byl brie nabídnut jako dezert.
Mohlo by vás zajímat
Tajemství výroby
Jaký má brie podle francouzských předpisů být? Měkký sýr s plísní na povrchu a obsahem minimálně 40 % tuku v sušině a se 44 % sušiny. Předpisy se týkají i jeho vizuální podoby – podobá se plochému dortu o průměru 25–40 cm. Menší bochníčky o průměru 14–22 cm se pak prodávají jako „petit brie“. Podle receptů se vždy kombinuje plnotučné nebo odstředěné kravské mléko a syřidlo. Tato směs se zahřeje, vloží do formy a nechá 18 hodin odkapat. Poté se vyjme z formy, osolí a naočkuje a sýrařskou kulturou obsahující plíseň (nejčastěji Penicillium camemberti nebo Penicillium candidum) a zraje minimálně čtyři týdny.
Mohlo by vás zajímat
Dva druhy brie a camembert
Pro pořádek je třeba ještě zdůraznit, že „pravé“ sýry brie jsou dva – tedy dva sýry z této oblasti se mohou pyšnit certifikátem kontrolovaného označení původu AOC. Jde o Brie de Meaux a Brie de Melun. Prvně jmenovaný, Brie de Meaux, smí být vyráběn pouze v oblasti Île-de-France. Struktura je podobná máslu a v chuti je cítit nádech ovoce. Brie de Melun je menším sourozencem s průměrem 24 cm, ale je hutnější a slanější. Někdy se brie zaměňuje s camembertem. Jak uvádí thekitchn.com, camembert je mladší a pochází z Normandie. Odlišuje se hlubší, zemitější a intenzivnější chutí i vzhledem. Tradičně jde o malé koláče o průměru kolem sedmi a půl centimetrů. Sýry brie se dnes vyrábějí po celém světě – z různých druhů mléka a v různých chuťových variacích, někdy i s bylinkami.
Zapečená polévka s brie
Gurmáni doporučují podávat brie s francouzským šampaňským nebo s červeným vínem. Tento sýr je nedílnou součástí různých sýrových talířů, chutná na chlebu s máslem nebo s čerstvou bagetou. Přidává se do různých salátů i do zapékaných pokrmů. Víte, že je výborný i v polévce? Vydatnou francouzskou „zapečenou“ sýrovo-cibulovou polévku můžete servírovat jako hlavní chod. Budete potřebovat 200 g sýra brie, ½ kg cibule, 1 lžíci přepuštěného másla, 1 lžíci olivového oleje, 100 ml brandy, 3 bobkové listy, 1 lžíci čerstvého tymiánu, 1 litr drůbežího vývaru, pepř, sůl, 12 plátků bagety.
A jak na to? V hrnci na másle a olivovém oleji po částech orestujte na kolečka nakrájenou cibuli do zlatova, přidejte brandy a nechte zredukovat. Přidejte bobkový list, tymián a podlijte vývarem. Osolte, opepřete a na mírném ohni vařte cca 20 minut. Plátky bagety usušte na topení nebo v troubě. Polévku nalijte do 4 zapékacích misek, navrch položte plátky bagety a na ně na plátky brie. Předehřejte gril v troubě na 280 °C, vložte zapékací nádoby s polévkou a pečte asi 5 minut, dokud sýr nezezlátne. Servírujte v zapékacích miskách. Můžete před podáváním ozdobit nasekanou petrželkou nebo pažitkou.
Zdroje informací:
swisscamping.com: Die Geschichte der Brie Käse
kniha: Lexikon sýrů
thekitchn.com: What’s the Difference Between Brie and Camembert?
Témata
Přečtěte si Zobrazit více
Náhodný recept Zobrazit více
Nejnovější recepty Více

Chilli fazole s kukuřicí, cizrnou a klobásou
Přidáno před 38 minutami

Bezmasé kapustové karbanátky pečené v troubě
Přidáno před 23 hodinami

Kuřecí maso s těstovinami v sýrové omáčce
Přidáno 2. 10. 2023 20:16

Těstoviny s kuřecím masem v delikatesní omáčce
Přidáno 2. 10. 2023 17:32

Kuřecí steak s kaší a vínovou omáčkou
Přidáno 2. 10. 2023 17:03

Çılbır (turecké vejce s jogurtem)
Přidáno 2. 10. 2023 14:41
Mohlo by vás zajímat
Související obsah
Pečeme bez vážení... mramorovou bábovku, vláčnou roládu i citronové řezy
Máte chuť na nějakou sladkou dobrotu, ale jste… Číst více
Ovesné vločky se hodí nejen na kaši. Jsou skvělé do lívanců, vaflí i palačinek
Výhody použití ovesných vloček Jsou lehce stravitelné a doporučují se při různých dietách. Své místo mají ve výživě dětí, sportovců a ve zdravé… Číst více
Ovesné vločky ve slaných receptech. Jsou výborné na polévky, karbanátky, pomazánky i pečivo
Chléb a dalamánky Ovesné vločky dáváme do těst na pečení chleba a dalamánků. Vločky obsahují malé množství lepku, proto jimi nahrazujeme jen část… Číst více
12 nejlepších večeří do 30 minut: Připravte si kuřecí steak, maďarské nudle s tvarohem, slané palačinky nebo bramboráky!
Máte hlad a na vaření nemáte čas? Žádný problém!… Číst více
Z mletého masa můžete vytvořit spoustu výborných a poměrně rychlých jídel
Mleté maso je velmi vděčná surovina, protože tepelná úprava netrvá dlouho a má široké možnosti využití. Nevýhodou je krátká trvanlivost a je třeba s… Číst více
Jak připravit nadýchaný piškotový korpus. Rady nejen pro začátečníky
Nadýchaný piškotový korpus potřebujete, když pečete piškotové řezy, piškotovou bábovku, dortový korpus nebo roládu. S našimi radami to už zvládnete… Číst více
Léto bez kocoviny zajistí retro Americká limonáda nebo nealko Piňa colada!
Pitný režim se zvlášt v horkých letních dnech… Číst více
Sušenky dokonalé jako květina. Poznejte historii oblíbených Lotusek
Ke kávě jste je dostali už asi víckrát, možná je… Číst více
Jak na nejlepší karbanátky z masa i bez něj? Vláčnost dodají brambory i smetana!
Milujete karbanátky, protože jsou šťavnaté a dají… Číst více
Vaříme klasiku z květáku: Křupavé placičky, výborný mozeček a polévka jako od babičky
Květák je oblíbená zelenina plná vitamínů, která… Číst více