Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Recepty francouzské kuchyně – typická francouzská jídla

Recepty francouzské kuchyně – typická francouzská jídla

Francouzská kuchyně platí za ekvivalent toho nejlepšího, co člověk může ochutnat. Ceníme si jí natolik, že byla v listopadu 2010 přidána organizací UNESCO na Světový seznam nemateriálního kulturního dědictví UNESCO. Renomé si začala budovat už ve středověku, kdy právě ve Francii vznikla kuchařka Le Viandier, jedna z nejranějších sbírek středověkých receptů.

Mezi základní stavební kameny francouzské kuchyně patří sýry a víno. Země galského kohouta se dělí do několika regionů a každý má svou specialitu. Tyto speciality jsou pak často označovány ochrannými známkami, které zaručují kvalitu výrobku i to, že daná pochoutka byla vyrobena správným, tradičním způsobem. Například pravé šampaňské musí být vyrobeno výhradně z vína vypěstovaného v kraji Champagne. Známé provensálské koření je zase směsí bylinek typických pro region Provence: tedy rozmarýnu, bazalky a tymiánu.

Slavnými delikatesami z Francie jsou coq au vin čili kohout na víně, dále delikátní crème brûlée či kontroverzní foie gras. Legendární jsou také šneci a žabí stehýnka. Francouzi jsou proslulí láskou k bagetám, které si dopřávají jako přílohu téměř ke každému jídlu dne. I proto francouzské pekárny pečou i třikrát za den, aby bylo stále dost čerstvých, křupavých bílých chlebů.

Připravit lahůdku z francouzské kuchyně často znamená vařit s vínem, využívat bylinek a jemných chuťových kombinací a kvalitních a mnohdy i nákladných surovin. Pokud vás ale čeká slavnostní příležitost, třeba výročí svatby nebo kulaté narozeniny, rozhodně se nechte jejich vybraným jídelníčkem inspirovat!

Více

1 2 3 4 6 9 11