Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Sýr

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Akawi

Akawi je bílý, slaný sýr, který pochází z města Arce. Uzavřený v plechovce v solném nálevu se vyznačuje dlouhou trvanlivostí. Kromě mléka neobsahuje žádné alergeny, je bezlepkový. Vyrábí se v Sýrii, Libanonu a na Kypru.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Brynza

Sladké ovčí mléko se zasýří, tato surovina se nechá zaschnout a tím vznikne hrudkový ovčí sýr. V brynzárně se třídí, promývá vodou a nechává se zrát. Po dalších procesech vzniká brynza. Nejtučnější je podzimní, další tři druhy závisí na množství tuku a sušiny. Mimořádně známým pokrmem jsou halušky s brynzou.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Cordon bleu

Původ cordon bleu bychom našli ve Francii. Připravuje se z kvalitního telecího masa, které se naplní šunkou a sýrem s modrou plísní, popř. jiným kvalitním sýrem. Poté se obalí v trojobalu a smaží jako vídeňský řízek.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Ementál

Ementál je původní švýcarský sýr. Poznáme jej podle toho, že je uvnitř děrovaný. Vyrábí se ve tvaru velkého kola a mezi milovníky sýrů se těší velké oblibě. Obsahuje 45 % tuku v sušině. Má jemnou oříškovou chuť a podává se jako stolní sýr, nakrájený na kostičky, s dobrým vínem. Lze jej zapékat, udělat z něj fondue, a výborný je v sendvičích. Obsahuje velké množství vápníku, který je potřebný pro kosti a zuby.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Enchilada

Enchilada je tradiční pokrm mexické kuchyně. Potřebujeme na něj kukuřičnou tortillu, kterou naplníme masovou směsí, můžeme použít i maso vařené. Vše zalijeme omáčkou, narovnáme do zapékací nádoby, zalijeme zbytkem omáčky, posypeme strouhaným sýrem a zapečeme.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Feta

Feta je bílý sýr původem z Řecka. Je vyrobený z ovčího a kozího mléka, v poměru 70 % a 30 %. Více než 2 měsíce zraje ve slané lázni. Je tučnější, tvarohového typu, vhodný pro teplou i studenou kuchyni.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Fondue

Fondue je pokrm ze sýru, který se roztaví nad ohněm. Považuje se za švýcarské národní jídlo. Vyznačuje se tím, že všechny suroviny se připraví předem na stůl, a každý z hostů si potom svoji porci dochystá sám. Fondue nemusí být jenom sýrové, může být i masové, rybí nebo čokoládové.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Hermelín

Hermelín je český sýr, který má počátek již v minulém století, ve snaze vyrobit sýr podobný francouzskému camembertu. Jedná se o sýr s ušlechtilou plísní na povrchu, který vznikl v roce 1923 v Přibyslavi. Má krémovou konzistenci a žampionové aroma. Tento Král sýrů najde své uplatnění ve studené i teplé kuchyni.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Jadel

Jadel je pletený pařený ovčí nebo kravský sýr s vrstevnatou a vláknitou strukturou. Stejně jako mozzarella se nakládá do slaného nálevu, aby neztratil svoji chuť a nevyschnul. Použití v kuchyni se odvíjí od ochucení a konzistence sýra. Čerstvé přírodní pařené sýry jsou výborné do salátů, na zapékání a na zdobení studených mís. Uzené a kořeněné chutnají s pečivem.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Korbáčik

Korbáčik je typ polotvrdého pleteného velmi slaného sýra, původem z horských oblastí Oravy na severu Slovenska. Prodává se ve dvou hlavních variantách - přírodní a uzený. Je velmi oblíbenou součástí různých pohoštění.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Lučina

V roce 1981 byl poprvé vyroben český termizovaný smetanový sýr, Lučina. Dobře se roztírá, je vhodný do pomazánek, nebo jako mazání na chleba a pečivo. Prodává se v různých baleních, buď jako přírodní nebo s různými příchutěmi, např. s bylinkami a sušenými rajčaty.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Mascarpone

Mascarpone je měkký, čerstvý, smetanový sýr, který má vysokou tučnost, min. 78% v sušině. Lze z něj připravit náplně do moučníků, hodí se k přípravě dezertů, velmi často se používá do tiramisu.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Mozzarella

Mozzarella je druh měkkého sýru ve tvaru oválu, pocházejícího z italské Kampánie. Má sněhobílou barvu a tenký povrch. Skladuje se v pevných obalech nebo v miskách, ve kterých je syrovátka. Tento sýr má měkkou strukturu, dá se dobře krájet. Zráním měkne a má intenzivnější chuť. Má široké využití, např. na pizzu, do salátů, na těstoviny, ale může se i smažit v klasickém trojobalu. Originální mozzarella se vyrábí z buvolího mléka.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Oštiepok

Oštiepok je tradiční slovenský valašský výrobek z ovčího sýru. Vyrábí se ze sladkého sýru, který se vtlačí do ručně vyřezávané dřevěné formy. V ní se nechá odstát, po vyndání z formy se ponoří do solného roztoku. Tam zůstane tak dlouho, dokud sůl nepronikne až do vnitřku sýru, cca 15 až 20 hodin a tím se stává trvanlivým. Po oschnutí mírně okorá a získá nažloutlou barvu.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Parenica

Parenica je slovenský tradiční nezrající pařený hnětený ovčí sýr s velmi jemnou chutí. Pravá parenica je vyrobena z čerstvě nadojeného, neupraveného ovčího mléka, od pasoucích se ovcí plemen valaška, zušlechtěná valaška, cigája a východofríská ovce. Parenica je charakteristická svým tvarem stočené stuhy. Podobně jako oštiepok má smetanovou až žlutou barvu a zlatožlutý povrch.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Parmezán

Parmezán je sýr, který je původem z Itálie. Má žlutou barvu, zrnitou strukturu a jeho kůrka je hladká. Pravý parmezán se nazývá Parmigiano - Reggiano a je chráněn značkou původu. Vyrábí se z kravského mléka, sýry mají tvar bochníků o průměru až 45 centimetrů a jejich hmotnost je kolem 40 kg. Tento sýr zraje od jednoho roku až po šest let.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Pecorino

Pecorino je typický italský tvrdý sýr, s delším zráním a tvrdou kůrkou. Vyrábí se z ovčího mléka, pecora znamená v italštině ovce. Sýr se pyšní evropskou známkou původu. Má smetanovou až sýrově světle žlutou barvu, slanou a výrazně pikantní chuť. Jeho chuť je podobná českému sýru Niva.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Ricotta

Ricotta je čerstvý sýr, původem z Itálie, který se vyrábí ze syrovátky. Je bílý se zrnitou konzistencí, svěží, lehce nasládlé chuti. Obsahuje přibližně 13 % tuku. V kuchyni má mnohostranné využití. Používá se jak do italských dezertů, tak i do těstovinových pokrmů. Své místo má i ve studené kuchyni.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Romadur

Romadur je měkký zrající sýr s pikantní chutí a vůní ve všech fázích zrání. Zralý sýr je pokrytý mazem a na řezu sametově bílý. V sušině je 20 %, 40 % nebo 60 % tuku. Romadur se může nakládat do oleje či piva, nebo se konzumuje okořeněný s paprikou a cibulí.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Žervé (Gervais)

Žervé, francouzsky gervais, je minimálně solený nebo nesolený, šlehaný měkký krémový sýr ze sladké smetany. Lučina je obchodní název pro žervé vyráběné od roku 1981 u nás. Žervé má velmi jemnou chuť a konzumovat ho můžeme na slano i na sladko, v různě ochucených pomazánkách a pěnách, přidávat do omáček na těstoviny, či použít jako základ k přípravě přelivu na maličké lívanečky.

Každé ráno pro Vás vyberu osvědčené recepty a pošlu Vám je e-mailem. Vaše Marie

Přidejte se k více jak  100 000 odběratelům