Pěstovat se dá v čemkoli a kdekoli. Udělejte si minizahrádku ze starých nákupních tašek nebo z pytle od brambor
24. 6. 2023 Zahrada
Pěstování v nejrůznějších typech nádob či květináčů je skvělou možností vypěstovat si, co potřebujete, a to i bez rozlehlého pozemku. Okenní truhlíky a květináče z plastu či keramiky vyzkoušel leckdo, takže v čem ještě se dá pěstovat?
Zaměřte se na vertikální osu a využijte i prostory ve výšce
V menších prostorech se musíte zaměřit i na vertikální osu, a proto zkuste nejrůznější závěsné nádoby. Skvěle se hodí na popínavé rostliny či květiny převislé. Perfektně se dají využít i na pěstování převislých jahodníků. Ozdobíte tak nejen balkóny, ale i pergoly, větve stromu apod.
Další možností, jak jít do výšky, jsou nástěnné kontejnery. Jde o trendy alternativu pro pěstování rostlin, kdy dokážete maximalizovat užitek i na malém balkóně. Můžete si tedy zakoupit speciální nástěnné sady květináčů, závěsné textilní pytle na stěnu, vertikální květinové záhony, nebo si např. pomocí staré palety vyrobit vlastní vertikální minizahrádku. Poslouží vám pro pěstování bylinek i menší zeleniny. Pokud nejste právě největší kutilové, tak úplně stačí opřenou paletu vybavit závěsnými truhlíky.
Mohlo by vás zajímat
Textilní či plastové vaky - vzdušný doping
Látkové nádoby jsou další možnou efektivní variantou. Pytle na pěstování jsou obvykle vyrobeny z propustného materiálu, jako jsou textilie nebo netkaná textilie. Jsou lehké a skladné a mají otvory na stranách pro odvodnění přebytečné vody. Můžete je umístit dle libosti: ať už na balkóně, terase, zahradě nebo dokonce v interiéru. Mohou být závěsné, položené na zemi nebo na jakémkoli podstavci. Výhodou pytlů je také to, že umožňují lepší cirkulaci vzduchu kolem kořenů rostlin, což napomáhá jejich zdravému růstu. Velkou výhodou látkových a plastových vaků a nádob je jejich snadná přenositelnost a skladovatelnost (využijeme zejména přes zimu, kdy je vůbec nevyužíváme). Největší nevýhodou je rychlejší vysychání substrátu.
Pokud neladíte design, je možností spoustu i mezi věcmi, které byste jinak možná vyhodili. Zkuste využít např. jutový pytel od brambor. Naplňte ho zeminou, nezavazujte (shora budete zalévat) prořízněte otvory a můžete sázet. Využít se dají i velké nákupní tašky. Jejich vhodným rozmístěním a osázením dokonce časem zanikne jejich vzhled.
Jednoduše sázíme rovnou do substrátu
Zkrátka pěstovat se dá v podstatě s nulovými prvotními investicemi. A pokud o tom, do čeho sázíte, nechcete přemýšlet vůbec, osaďte si pytel substrátu. Je to úplně nejsnazší varianta. Nakoupíte si prostě jen substrát v pytlích, dál už není potřeba cokoli dokupovat, soustřeďte se ale jen na kvalitní substrát a sazenice či osivo. Některé produkty jsou už k tomu přímo uzpůsobeny a vy jen jednoduše vytvoříte řezáčkem či nožem otvory, které jsou na obale naznačené, a sázíte.
Nejpodstatnější u těchto ne zrovna typických forem pěstování je pravidelná zálivka a přihnojování dle typu vysazené rostliny, protože rostliny v nádobách jsou na vaší péči naprosto závislé. Vaky a pytle, ať už textilní či igelitové, nebo i vertikální zahrady seženete v nejrůznějších provedení a designu, takže vám určitě skvěle zapadne. Pokud jde o rostliny, které lze pěstovat v alternativních nádobách, možnosti jsou téměř neomezené. Můžete zasadit bylinky, jako jsou máta, bazalka, petržel, rozmarýn, ale také zeleninu, například rajčata, papriky, okurky, cukety, fazole, saláty či fazolky. Kvalitní sklizeň při tomto způsobu pěstování přinášejí i brambory.
Zdroje informací:
Kniha: Balkonové a přenosné rostliny, J. Mayer a F. Strauss
Kniha: Pěstování v nádobách, Stebbings, G.
nkz.cz: Nádoby místo zeleninových záhonů
agromanualshop.cz: Substráty
Témata
Recepty k tomuto článku
Mohlo by vás zajímat
Přečtěte si Zobrazit více
Vypěstovat borůvky na zahradě i na balkóně je snadné: Použijte rašelinu, nechte je na slunci nebo v polostínu a pravidelně je zalévejte
Jak pěstovat rajčata v nádobách: Nemusíme bydlet v domku, abychom měli vlastní úrodu
Domácí pěstování: Vyvýšený záhon se dá vybudovat i na balkonu či terase. Těchto 5 vrstev v něm podpoří bohatou úrodu
Přečtěte si Zobrazit více
Pěstování rajčat na balkoně? Ven až po třech zmrzlých a pak to chce správnou zálivku i každodenní péči, aby byla úroda bohatá
Ozdobte své terasy a lodžie jedlými plody. Poradíme, kde se dobře daří jahodám a co vyžadují rajčata či papriky
Pěstování bylinek na jednom stanovišti: Rozmarýn a tymián mají rádi slunečné aranžmá, v polostínu se daří majoránce nebo kerblíku