Usnadněte si zavařování: Použijte myčku na nádobí, pomůže totiž hned dvakrát. Stačí dodržet správný postup
10. 9. 2023 Ostatní
Zavařovací sezona je v plném proudu a mnoho lidí vybírá nejen druhy ovoce a zeleniny, které bude uchovávat, ale také způsob, jakým to udělají. Před nějakou dobou přišel nový trend - zavařování v myčce. Má to své výhody, když to děláte správně!
Od mytí po zavaření
Běžný pomocník většiny domácností může v době zavařování pomáhat ještě víc. V myčce na nádobí nejen, že sklenice na zavařování perfektně vymyjeme, ale můžeme je tam i účinně vysterilizovat a následně v nich ještě suroviny zavařit.
Při tomto postupu si ušetříme dost námahy i času. Stačí se držet několika rad a například své oblíbené „nakládačky“ budete mít hotové za pár desítek minut.
Mohlo by vás zajímat
Čistota na prvním místě
Velmi důležitým momentem při zavařování je sterilizace sklenic, které hodláme použít. Právě při ní nám myčka pomůže poprvé. Stačí zvolit program s největší teplotou a nádoby nechat perfektně umýt.
Podle výrobců a prodejců myček je však důležité, abyste nepoužívali mycí prostředky, někdo dokonce tvrdí, že by mohlo vadit i leštidlo. Důvodem je možné zanechání stop čistidel ve sklenicích, což by mohlo způsobit zkažení zavařenin.
Sklenice a „náplň“
Proto je důležité mít připravený nálev, například podle našeho receptu, důkladně omytou, případně pokrájenou zeleninu či ovoce. Dbejte na to, aby zavařované potraviny byly zdravé i čisté.
V případě nahnilého či plesnivého plodu jej vyhoďte celý, rozhodně nestačí jen odkrojit špatnou část. V případě plodu mechanicky poškozeného jej raději využijte v kuchyni k rychlé spotřebě než k zavařování. Připravte si také víčka. Ta je nejlepší používat nová a umytá.
Jak na to?
- Když sklenice naplníte, zalijete nálevem a zavíčkujete, přichází podruhé na řadu myčka. Pamatujte, že sklenice je vždy nutno dostatečně naplnit. Nejlépe 0,5 - 1,5 cm od horního okraje.
- Sklenice do ní naskládejte pokud možno tak, aby stály rovně a měly mezi sebou rozestupy. Opět platí, že nesmíte použít žádné čistící tablety, i pokud byste v rámci úspor vody chtěli společně se zavařováním i umývat nádobí, které byste přidali ke sklenicím.
- Na myčce navolte program, který vám umožní zavařovat, nejlépe při 80 stupních, pokud není k dispozici vyšší teplota, bude stačit i 70 stupňů.
- Necháme proběhnout celý mycí cyklus, jako bychom měli uvnitř špinavé nádobí.
- Připravíme si čistou utěrku, na kterou pokládáme sklenice dnem nahoru. Víčka se tak zatáhnou, vytvoří se podtlak a jsou mírně prohnutá dovnitř. Zpět otáčejte až po úplném vychladnutí zavařenin.
Vyzkoušejte podle našeho videoreceptu také zavařování v horkovzdušné troubě:
Témata
Recepty k tomuto článku
Mohlo by vás zajímat
Přečtěte si Zobrazit více
Brambory se zelím a slaninou pečené v sáčku ušetří čas i nádobí a chutnají fantasticky
Jak vyvařit sklenice na zavařování? V čistých sklenicích se obsah nekazí
Znojemský nálev na okurky: Základem je správný poměr vody, octa a cukru, lehce pikantní chuť dodá křen
Náhodný recept Zobrazit více
Nejnovější recepty Více
Jáhly s dýní a žampiony
Přidáno před 2 hodinami
Fazole s rajčatovou omáčkou a kuřecím masem (vhodné pro diabetiky)
Přidáno před 7 hodinami
Kuřecí žaludky na žampionech
Přidáno před 11 hodinami
Dýňové kari s kuřecím masem
Přidáno před 12 hodinami
Žitnopšeničný chleba s psylliem a ořechy
Přidáno před 19 hodinami
Pečená zelenina s krutonky a falešným „balkánským sýrem”
Přidáno před 23 hodinami
Přečtěte si Zobrazit více
Jak zavařit okurky bez zavařovacího hrnce? Všechny potřebné pomůcky máte po ruce
Očistit a připravit hrušky na další zpracování zvládne podle našeho videa úplně každý. Ovoce se hodí do moučníků a k zavařování
Holka u plotny radí: Hnízda z toustového chleba se slaninou, šunkou a sýrem jsou skvělou svačinkou nejen do školy