Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Ovoce

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Ananas

Ananas je oblíbené tropické ovoce, které konzumujeme v čerstvém stavu, kompotované, nebo ve formě džusu. Obsahuje 86 % vody, 10 % vlákniny a mnoho prospěšných vitamínů a minerálních látek. Obsahuje enzym bromelin, který odbourává bílkoviny a tudíž napomáhá trávení.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Angrešt

Srstka angrešt nebo srstka obecná je oblíbený zahradní keř, známý pod názvem angrešt. Od tohoto rostlinného druhu bylo vyšlechtěno mnoho odrůd, jejichž plody obsahují důležité kyseliny, především citronovou a jablečnou, minerální látky prospívající našemu zdraví a také potřebnou vlákninu. Angrešt je výborný v čerstvém stavu, ale skvěle se hodí i do kompotů, džemů a marmelád.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Avokádo

Avokádo je plod hruškovce přelahodného, botanicky se řadí mezi ovoce, někdy i mezi zeleninu. Plod je dlouhý 7-20 cm, váží 100 g až 1 kg. Avokádo je bohatým zdrojem minerálních látek, především draslíku. Má malé množství cukru, ale velké množství tuku, který je zdraví prospěšný. Po vyjmutí pecky se může plnit, dají se  z něj připravovat polévky i pomazánky, nejznámější je tradiční mexické quacamole.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Banán

Banán je velice žádaná komodita, která roste v mnoha zemích a do dalších se dováží. Ovoce, tvořené vodou a sacharidy, obsahuje mnoho vitamínů a živin s pozitivním vlivem na naše zdraví. Prospívá našemu srdci a kostem, zlepšuje trávení, reguluje hladinu cukru v krvi a zmírňuje pocity hladu. Plantain jsou škobovité banány na vaření, které se řadí mezi zeleninu, jsou velmi aromatické a používají se především k dochucení pokrmů.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Borůvka

Kdo by neznal borůvkový koláč, knedlíky nebo žahour, borůvkovou omáčku. Jsou to velké dobroty, do kterých patří borůvky. Brusnice borůvka je léčivá rostlina z rodu brusnice, která roste v porostu zvaném borůvčí. Při sběru výrazně barví prsty. Borůvka je velmi zdravá, díky množství antioxidantů působí preventivně proti rakovině. Pomáhá léčit zrak a diabetes.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Bowle

Bowle je oblíbený nápoj, používaný na různých oslavách a párty. Připravuje se ve větším množství do velké skleněné mísy, ze které si pak každý sám nabírá. Bowle mohou být nealkoholické, ale i s alkoholem - v tom případě se smíchá obvykle bílý rum a šumivé víno, přidají se limetky a také kompotované ovoce. V případě potřeby se bowle dosladí třtinovým cukrem, a podává se chlazená.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Citron

Citron roste na citronovníku. Každý z nás zná tento žlutý oválný plod, jehož šťávou si rádi přichutíme čaj nebo jiné nápoje. Šťáva se používá i do pokrmů, leckdy se hodí i citronová kůra. Citrony obsahují velké množství kyseliny citronové a askorbové, další důležité vitamíny a minerály (např. vápník a zinek) a jiné zdraví prospěšné látky. Z citronů lze vyrobit džusy, připravovat kandovanou kůru, nebo i citronový olej.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Crumble

Crumble je dezert pro milovníky ovoce. Jeho přípravu lehce zvládnou i začátečníci. Recept vznikl jako úspora drobenkového koláče za 2. světové války, kdy byla mouka a máslo na příděl. Ovoce lze použít čerstvé i mražené, do drobenky se mohou přidat mandle, ořechy, ve zdravé verzi i ovesné vločky. Malé misky vymažeme máslem, vložíme ovoce, libovolně dochucené, zasypeme drobenkou a pečeme na 180 stupňů. Za necelých 30 minut je dezert hotový.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Datle

Datle je zdravé a sladké ovoce, které i přes svoji sladkost nezvyšuje hladinu glukózy v krvi a navíc pomáhá proti ucpávání tepen. Roste na datlovníku pravém, v bohatých hroznech. Pěstuje se v různých kultivarech a barvách. Datle se konzumují hlavně sušené, čímž se zvyšuje jejich trvanlivost.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Dřeň

Příprava ovocné dřeně je velmi jednoduchá. Rozmixujeme ovoce podle své chuti, osladíme je medem, je-li to  nutné, a dáme zamrazit. Z dření lze vyrobit zmrzliny a ochutit poháry. Smícháním s tvarohem získáme zdravou svačinku. V horkém létě je dřeň chutným osvěžením.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Džem

Džem je řidší ovocná hmota, podobná rosolu. Jsou v něm kousky ovoce, drobnější plody mohou být i celé. Vyzrálé ovoce se lisuje, vaří a zahušťuje cukrem. Mnimální množství ovoce musí být v džemu 35 %, pokud je ho více, jedná se o džem výběrový.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Džus

Džus je šťáva, kterou získáme vylisováním ovoce nebo zeleniny. Připravit si ji můžeme doma z jednoho nebo více druhů plodin. I v obchodní síti lze koupit mnoho druhů džusů z domácího i exotického ovoce, ty si pak jen rozředíme vodou podle vlastní chuti.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Fíky

Fíky jsou plody fíkovníku smokvoně, vyžadují velmi teplé a slunné polohy k pěstování. Největším producentem fíků je Turecko, ale v malé míře je lze vypěstovat i u nás při vhodných podmínkách. Obsahují hodně vitamínů řady B a jsou štědré na minerály. V čerstvém stavu je jíme syrové nebo přidáváme do ovocných salátů, vaří se z nich marmelády nebo chutney, sušené se dávají do cukroví, fíkového chlebíčku.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Goji

Goji jsou plody dvou druhů kustovnice - cizí a čínské. Rostou na keřích s opadavými listy a purpurovými květy. Plody lze konzumovat přímo, dělá se z nich šťáva, dají se sušit, přidávat k jakémukoli masu, do sladkých jídel a dezertů. Plody jsou zdravé, ale i zde je třeba všeho s mírou, např. při užívání léků na ředění krve.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Granátové jablko

Granátovníky jsou menší stromy, rostoucí ve Středozemí, ze kterých se sklízí granátová jablka. Ta obsahují 77 % vody, vápník, fosfor, železo, vitaminy řady B a další. Z granátových jablek se nejvíce využívá šťáva, ze které se dělají koktejly a džusy.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Grapefruit

Grapefruit je kříženec jamajské odrůdy pomeranče a pomela. Známe bílé, žluté, růžové a červené grepy. Liší se sladkostí. Obsahují poměrně vysoké množství vitamínu C, B1 a K. Grepy zvyšují obranyschopnost organismu, zlepšují krevní oběh a snižují cholesterol. Pozornost musíme věnovat při užívání některých druhů léků, např. na vysoký tlak.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Hruška

Hrušky lidé konzumovali už před 3000 lety. Toto oblíbené ovoce snižuje tlak a působí močopudně. Neméně významný je i obsah vlákniny. Dále jsou hrušky dobrým zdrojem stopových prvků. Nejprospěšnější je jejich konzumace v syrovém stavu. Nicméně využijeme je i dalšími způsoby - vaří se z nich povidla, dávají se do moučníků, suší se z nich křížaly, a z kvasu můžeme vypálit výbornou hruškovici.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Jahody

Jahody jsou velmi oblíbené ovoce. Kromě přimé konzumace mají velké využití v gastronomii. Líbí se nám jejich červená barva, mají příjemnou chuť a vůni. U dětí může vyšší obsah kyselin vyvolat kopřivku, proto je raději doplňujeme mlékem nebo tvarohem. Jahodové knedlíky, koláče, rolády, poháry, zmrzliny, kompoty, ale i sklenička sektu - zde všude jahody využijeme. 

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Josta

Josta je kříženec černého rybízu a angreštu, pěstovaný jako netrnitý keř nebo stromek. Existuje celá řada kultivarů, plody se dají využít podobně jako plody angreštu, černého rybízu a dalšího bobulového ovoce, na šťávy, marmelády, kompoty i likéry. Velice chutné jsou na koláčích a řezech, výborná je i zmrzlina z josty.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Kaki

Kaki (někde tomel nebo churma) jsou oranžové plody tomelu japonského. Má výbornou chuť, která připomíná kombinaci jablka, broskve a meruňky. Kaki obsahuje vysoký podíl pektinu, komplexních sacharidů, vitamínu C, provitamínu A a minerálů. Před konzumací je necháme doma několik dnů až týdnů dozrát, jeho struktura potom bude připomínat marmeládu. V kuchyni kaki využijeme na oslazení kaší a müsli, do různých dezertů, koláčů nebo zmrzlin.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Kandované ovoce

Kandované ovoce (viz Kandování) je ovoce napuštěné cukrem. Nejčastěji je kandovaná pomerančová (a jiná citrusová) kůra, třešně, švestky, dýně a spousta druhů exotického ovoce. Kandované ovoce se využívá v cukrárenském průmyslu (např. biskupské chlebíčky a štoly) i v domácím pečení (marokánky atd.). Kandované ovoce je značně kalorické.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Karambola

Karambola se v kuchyni používá především na dekoraci, ať už jde o nápoje, dorty, poháry, či další dezerty, přidává se i do exotických ovocných salátů. Šťavnatá sladkokyselá chuť dužniny, způsobená vysokým obsahem šťavelanů, ve směsi ideálně doplňuje chuť ostatního ovoce. Karambola má nízký obsah cukru a tělu dodává vitamin C, vápník, hořčík, železo a fosfor.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Káva

Káva je nápoj z upražených a rozemletých plodů kávovníku. Plody kávovníku jsou vlastně ovocem, lze je přirovnat k třešním, barvou se jim podobají i v době sklizně. Barva je červená, až červenofialová. Káva obsahuje alkaloid kofein, který povzbuzuje činnost srdce, zvyšuje krevní tlak a má celkově povzbuzující účinky. Po ropě je káva druhou nejprodávanější komoditou. Druhů je více. Nejčastěji se pije káva arabika a robusta.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Kdoule

Kdoule je kdysi tradiční, dnes vzácněji pěstované ovoce. Veliké a velmi aromatické plody jsou za syrova trpké a mohou způsobit žaludeční potíže, proto se upravují tepelně. Vyrobíte z nich výborné kompoty, džemy a marmelády. Kdoule příjemně voní, naše prababičky je ukládaly do skříní mezi prádlo, aby jimi vonělo.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Kiwi

Klasické zelené kiwi má oválný tvar a hnědou chlupatou slupku, kterou lidé většinou oloupou (byť není zdravotně závadná). Zpočátku jsou plody tvrdé, postupem času měknou. Zelená dužina s drobnými černými semínky je výborná čerstvá, ale kiwi lze použít do ovocných dezertů, na koláče, k výrobě marmelád i džusů. Kiwi je vítanou zásobárnou vitamínů C (jeden plod nám pokryje denní potřebu tohoto vitamínu), E, B, A a D.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Klikva velkoplodá

Klikva velkoplodá je plazivá rostlina, která roste ve vlhké půdě, chudé na minerály. Její plody jsou růžové až červené bobule, nakyslé chuti. K nám se dováží nejvíce ze Severní Ameriky. Klikkva je přiměřenou náhradou české brusinky, užívá se hlavně při infekcích močových cest, urychluje proces hojení.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Křížaly

Křížaly jsou sušené plátky jablek, zbavené jadřinců a stopek. Sušeným hruškám se říká štěpány. Dříve se křížaly sušily nad kamny na sítech, dnes je už nahradily v domácnostech sušičky. Křížaly jsou vhodnou alternativou mlsání, obsahují zdravou vlákninu. Lze z nich uvařit čaj. Sušené a povařené křížaly z hrušek jsou výbornou nádivkou do koláčů frgálů.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Kumquat

Maličký (2-4 cm), žlutooranžový kumquat má výrazné aroma, svou chutí je něco mezi citronem a mandarinkou. Konzumujeme ho i se slupkou, pouze odstraníme semínka. Plody kumquatu jsou bohaté na vitamín C, jíme je čerstvé, nebo je můžeme použít k ozdobě koktejlů, či jako delikatesu ke grilovanému masu.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Liči čínské

Liči čínské je plodem mohutného, stálezeleného stromu, který vyrůstá do výšky až 20 metrů, a dosahuje stáří 200 let. Plody visí ve shlucích. Uvnitř plodu je nejedlé semeno, ale okolo něj chutná dužina, která jde lehce oddělit. Konzumuje se čerstvá, podušená na másle, nebo se používá jako náplň do palačinek. Také se kompotuje a suší. Podle čínské medicíny léčí kašel, žaludeční vředy i nádory.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Limeta

Limeta je citrusový plod, podobný citronu. Od něj se odlišuje barvou a kyselostí. Limety se sklízejí nezralé, mají zelenou barvu, ale jsou i odrůdy zbarvené žluto-zeleně. Zdobí se jimi moučníky nebo drinky, např. mojito. Šťáva z nich se přidává do ovocných salátů.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Mango

Mangu se často říká ovoce bohů. Pochází z Indie, dále se pěstuje v Asii, Brazílii a Mexiku. Plod je oválný, velikost závisí na druhu. Toto exotické ovoce je doslova nabité vitamíny C, A a řady B. Zastoupen je i zdravý betakaroten. V obchodech obvykle koupíme mango ještě nedozrálé, a když je necháme doma dozrát, velmi si na jeho žluté dužině pochutnáme.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Marakuja

Marakuja, mučenka jedlá, je teplomilný popínavý druh mučenky. Pěstuje se v mnoha zemích, např. v Austrálii, Karibiku, na Floridě, v Keni. Toto ovoce má v době zralosti fialové nebo žluté plody, je šťavnaté a má mnoho semínek. Používá se čerstvé nebo konzervované do nápojů, ovocných salátů a jako džus. Listy a kořeny slouží k lékařským účelům.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Marmeláda

Marmeláda je vyráběna z lokálních ovocných plodů, a vzniká vařením a želírováním ovocné dužiny, případně se vyrábí z vylisované ovocné šťávy. Vznikne hladká, hustší směs. Na rozdíl od džemu v ní nejsou kousky ovoce. Je to pochutina vhodná k ochucování pokrmů, i k namazání na chléb s máslem a na pečivo. Pomocí marmelády se slepuje cukroví a slouží k promazávání dortů. 

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Meruňka obecná

Meruňka je strom z rozsáhlého rodu slivoní. Pochází z Číny. Plody jsou peckovice s oranžovým oplodím. Existuje mnoho odrůd, ale všechny plody obsahují sacharózu, vitamíny a minerály. V kuchyni jimi plníme knedlíky, dáváme je na koláče, vaříme z nich výborný džem, a z kvasu se pálí skvělá meruňkovice.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Moruše

Moruše, plody morušovníku, jsou jedlé a velmi chutné ovoce. V syrovém stavu jsou silným antioxidantem, naše zdraví podporují v mnoha úrovních, např. při cukrovce a nemocích srdce. Hodí se k sušení, na výrobu džemů, marmelád, do koláčů a kaší. Dnes je moruše považována za superpotravinu.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Mošt

Mošt je tekutina, která vzniká lisováním různého ovoce. Nejznámější jsou vinné nebo jablečné mošty, jsou velmi chutné a bez použití chemie jsou vlastně elixírem zdraví. Jsou zdrojem vitamínů, přírodního cukru, vlákniny a pektinu. Lze je uchovat pomocí pasterizace.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Nashi

Nashi je japonská (čínská) hruška s pevnými plody, podobajícími se nejčastěji jablku. Slupka má světlou až zlatavě bronzovou barvu. Dužina je bílá, křupavá, velice šťavnatá a jen málo kyselá. Nashi se dají dobře pěstovat i u nás v České republice, ale častěji je potkáte v obchodech, kde jsou plody jednotlivě balené, aby se nepomačkaly. Používá se jako čerstvé ovoce (jí se jen omyté, a neloupané) nebo do ovocných salátů, kompotů a na moučníky.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Nektarinka

Nektarinka patří k nejoblíbenějšímu letnímu ovoci. Plody mají hladkou a lesklou slupku, která je na rozdíl od broskví zcela bez chloupků. Výborné jsou podávané jako čerstvé ovoce, očištěné a nakrájené chutnají v jogurtech, smoothie, sorbetu a zmrzlinách. Mohou být hlavní dochucovací složkou ovocných dortů nebo koláčů.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Olivy

Olivy jsou plodem olivovníku evropského, a je to druh ovoce. Zelené olivy jsou méně zralé plody sklizené na podzim, tmavé olivy se sklízejí později. Jedná se o totožnou odrůdu v různém stupni zralosti. Olivy mají svoji specifickou chuť, která nemusí vyhovovat každému, mají ale příznivé účinky na zdraví. Hodí se k nakládání, na pizzu, do různých salátů, používají se i v teplé kuchyni. Výborně se hodí k vínu.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Opuncie

Opuncie je sladký plod kaktusu, žluté, až červené barvy. Když jej rozkrojíme, má tvar pěticípé hvězdy. Musí se ale nejdříve před použitím oloupat, protože má ostré trny. Chuťově připomíná šťavnatý fík nebo hrušku. Toto exotické ovoce posiluje imunitu a má i další zdravotní benefity. Lze ho jíst v čerstvém stavu, přidávat do ovocných salátů, zdobit jím dort, nebo jej rozmixovat jako přílohu k lívancům.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Oranžát

Oranžát spolu s citronátem se nazývají sukkada. Je to vlastně kandovaná kůra z pomerančů a citronů, která se vyrábí naložením plátků citronů a pomerančů do slané vody. Poté se uvaří v cukrové vodě. Kupujeme je ve vaničkách, ale můžeme je připravit i doma. Ochucujeme jimi moučníky, které příjemně ovoní.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Oskeruše

Jeřáb oskeruše, někdy uváděný jako oskoruše, nářečně oskoruša, je opadavý, listnatý ovocný strom dorůstající výšky až 15 m jako solitér nebo až 30 m v lese. V podmínkách České republiky se dožívá 300 až 500 let. Najdeme jej v Českém středohoří a na Moravském Slovácku. Plody oskeruše jsou malé malvice -  sladké, šťavnaté a aromatické. Pro konzumaci je vhodné je nechat uležet do té doby, než změknou a zhnědnou, tzv. zhniličkovatí. Používáme je na výrobu kompotů nebo marmelád, sušené oskeruše se melou na prášek, kterým se dochucují některé pokrmy. Velmi známá je pálenka z oskeruší, oskerušovice.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Ostružiny

Jsou plody keře ostružiníku. Toto ovoce má vynikající detoxikační účinek, pročišťuje střeva, snižuje cholesterol a krevní tlak. V kuchyni z ostružin připravíme velmi chutné džemy, šťávy, nebo je zamrazíme. Upečeme z nich koláče, zdobíme jimi zmrzlinové poháry.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Papája

Papája melounová je sladký exotický plod, vonící po meruňkách. Obsahuje řadu vitamínů, pozitivně ovlivňuje vitalitu buněk, ochranu sliznic a příznivě působí na zrak. Plody papáji obsahují enzym papain (chrání nezralý plod před hmyzem), který je důležitý pro zpracovávání bílkovin v těle (štěpí je na aminokyseliny). Papain také zabezpečuje tvorbu trávících enzymů, a přispívá tím k lepší stravitelnosti potravin, je známý svými čistícími schopnostmi a v boji proti rakovině. Papáju jíme hlavně čerstvou, ale můžeme z ní připravovat džemy nebo kompoty, hodí se i do ovocných salátů,

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Pitaya

Pitaya (dračí ovoce) je ovoce připomínající chutí směs angreštů a vodního melounu. Nejčastěji se konzumuje čerstvé. Je nutné je oloupat, jejich chuť můžeme zvýraznit troškou limetkové šťávy. Dužnina je nízkokalorická, obsahuje malá jedlá semínka, připomínající semínka kiwi. Pitaya je důležitým zdrojem vápníku, karotenu, železa a riboflavinu. Na Tchaj-wanu používají diabetici dužinu dračího ovoce místo rýže a někde se pitaya používá jako lék při průjmových onemocněních.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Pomelo

Pomelo (kříženec grapefruitu a pomeranče se podobá velikému grapefruitu, ale je spíše sladké než kyselé) pochází z Jihovýchodní Asie a jde pravděpodobně o největší citrusový plod. Po oloupání ho konzumujeme syrové, přidáváme do ovocných salátů nebo marmelád (pro zpestření jejich chutě). Pomelo je vydatným zdrojem draslíku. Pomáhá proti vysokému cholesterolu a srdečním nemocem. Má jen velmi málo kalorií, obsahuje minimum tuku, sodíku a cholesterolu.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Pomeranč

Pomeranč je plod pomerančovníku, stálezeleného stromu, plody jsou bobule, 5 - 12 cm velké, většinou žluté a oranžové barvy. Obsahují vitamín C, vlákninu, konzumují se čerstvé, lisuje se z nich šťáva a vyrábějí džusy.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Pyré

Pyré je kulinářský název pro hmotu jemné struktury, která vznikla pasírováním, drcením, šleháním, mixováním, šťoucháním atp. Nejedná se o polotovar, ale o samostatný pokrm určený k přímé konzumaci. Nejčastěji se setkáváme s ovocným nebo zeleninovým pyré.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Rakytník

Rakytník řešetlákový je dřevina, využívaná už v dávné minulosti. Plody obsahují mnoho cenných látek, obzvlášť vitamín C. Používají se na čaj, šťávu, marmeládu, likér nebo víno. Plody lze taktéž usušit. Rakytník je přínosný i v lidovém léčitelství.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Rambutan

Rambutan (Vlasatý Cherry, Ngau) z jihovýchodní Asie má aromatickou, pikantně sladkokyselou dužinu. Chutí se podobá liči. Pod vlasatou slupkou se ukrývá rosolovitá a zároveň pevná dužina s jedním větším semenem, které jedlé není. Plody se konzumují jako stolní ovoce v syrovém stavu, nebo se přidávají do salátů či kompotů. Obsahují větší množství vitamínu C.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Rozinky

Rozinky nebo taktéž hrozinky jsou sušené bobule vinné révy. Rozinky se liší dle druhu vinné révy, též záleží na dalším způsobu zpracování a sušení. Používají se hlavně do sladkých jídel a do moučníků.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Rybíz

Meruzalka neboli rybíz je ovocný keř, na kterém dozrávají bobulky různých velikostí a barev. Existuje asi 150 druhů. U nás se nejvíce pěstuje rybíz červený, černý, žlutý, bílý a růžový. Na zahrádce by neměl chybět, protože jej kromě přímé spotřeby a zdobení moučníků využijeme na šťávy, marmelády a džemy. Dá se zavařovat jako brusinky, dokonce se z něj připravuje rybízové víno. Rybíz obsahuje velké množství vitamínů, minerálů a také vápníku. Na pěstování je nenáročný.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Salak

Salak patří mezi tropické ovoce a říká se mu hadí ovoce či hadí fík, a to pro jeho povrch, který připomíná hadí kůži. Pod slupkou se nachází výborná dužina sladce nakyslé chuti, kterou mají rády i opice. Kromě chuťového zážitku má salak pozitivní vliv na naše zdraví, napomáhá vyprazdňování a s medem je prevencí proti pálení žáhy.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Sweetie

Sweetie je kříženec pomela a bílého grepu (vyšlechtěný v Izraeli) - formou a šťavnatostí se podobá grapefruitu, sladkostí pomelu. Śťáva ze sweetie má schopnost snižovat krevní tlak a hladinu cholesterolu v krvi, a také zvyšuje antioxidační aktivitu krve.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Tamarind

Tamarind (tamaryšek, kyselé datle, indické datle) má silně sladkokyselou chuť. Luskovité plody jsou cca 8 cm dlouhé a dva cm široké. Lusky obsahují čtyři až dvanáct jader obklopených červenohnědou až téměř černou kašovitou dření, která má sladkokyselou chuť a vysokou cukernatost (až 35 %). Dužina se může pojídat čerstvá, vařená, sušená, zavařená jako povidla, můžeme z ní připravit osvěžující nápoje, nebo ji využít jako přísadu do jídla (speciální kořeněné omáčky), čatní nebo do rýžových a zeleninových pokrmů.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Třešně

Třešně jsou velmi oblíbené ovoce, které se řadí mezi peckoviny. Patří mezi první, na které se vždy těšíme. Nejlépe chutnají čerstvě utržené. Obsahují 80 % vody, tudíž jsou vhodné i pro redukční dietu, je v nich mnoho antioxidantů a minerálů, velký přínos pro zdraví má i vláknina. V kuchyni rádi cítíme vůni čerstvě upečené bublaniny či ovocných koláčů. Pro zimní využití z třešní vyrobíme džem. A stopečka třešňovice je oblíbená též.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Višně

Višeň je ovocný strom z čeledi růžovitých, dorůstá až do výšky 10 m. Jsou tři skupiny višní, které se nejčastěji pěstují - amarelky, kyselky a skleněnky. Z plodů se dělají džemy, marmelády, šťávy, nakládají se do rumu, dávají se do koláčů a lze je využít jako kandované. Oblíbené jsou i višně v čokoládě.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Zimolez kamčatský

Zimolez kamčatský, říká se mu také kamčatská borůvka, ale borůvka to není. Je to nenáročná ovocná dřevina, vyšlechtěná v Kanadě, kterou známe z mnoha zahrad. Kvete již počátkem jara a v květnu začínají zrát její vejčité plody, které jsou prvním zdrojem vitamínů a minerálů, např. železa.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Zmrzlina

Kornout se zmrzlinou patří k letnímu osvěžení, ale tuto dobrotu si můžeme v obchodech koupit po celý rok, v různém balení. Je to mražený mléčný výrobek ze smetany, mléka, cukru, vajec, s různými příchutěmi. Ty jsou klasické, např. vanilková, čokoládová, kávová, banánová, jahodová, ale oblibě se těší i mnoho dalších, které můžeme ochutnat.

Edice Toprecepty.cz

Kuchařky a kalendář

Naše kuchařka

Do obchodu

Každé ráno pro Vás vyberu osvědčené recepty a pošlu Vám je e-mailem. Vaše Marie

Přidejte se k více jak  100 000 odběratelům