Bramborový gulášek: Na dokonale sladěnou harmonii výrazných chutí a vůní stačí pár ingrediencí, důležité je nešetřit cibulí
7. 5. 2025 Vaření
Z pár základních surovin můžeme rychle udělat výborné jídlo. A proto je bramborový gulášek tak oblíbený nejen k večeři, ale i obědu, když spěcháme nebo když nás honí mlsná.
Bramborový gulášek
Bramborový gulášek je klasické jídlo, které zahřeje na těle i na duši. Skvěle se hodí na chladnější dny, kdy potřebujete něco vydatného a jednoduchého, ale někdy nás přesvědčí k jeho přípravě naše chutě.
Nevyžaduje složité suroviny ani dlouhé vaření, a přesto chutná skvěle – přesně tak, jak to máme rádi u domácích jídel. Ať už ho vaříme poprvé, nebo už patří mezi naše oblíbené recepty, následující postup vám připomene, jak snadné a chutné může být vaření.
Na bramborový gulášek stačí pár základních ingrediencí: brambory, cibule, česnek, párky a trocha koření. Nejlepší na něm je, že si ho můžeme přizpůsobit podle chuti – někdo přidá víc česneku, jiný naopak více papriky, někdo vynechá bujón a spoléhá jen na koření.
Skvěle chutná s čerstvým chlebem nebo pečivem a hodí se i jako vydatná večeře po náročném dni. Díky tomu, že ho vaříme v jednom hrnci, je také ideální pro ty, kteří nemají čas na složité přípravy a úklid.
Mohlo by vás zajímat
Nezbytný základ pro přípravu guláše
Při přípravě jakéhokoliv guláše, ať už s masem nebo ve variantě s bramborami, je nejdůležitější věnovat pozornost samotnému základu. Právě ten určuje, jestli bude guláš plný chuti, nebo jen obyčejnou bramborovou směsí.
Základem všeho je cibule – a nešetřit s ní. Čím více cibule použijeme, tím hutnější a chuťově výraznější bude výsledek. Cibuli je třeba krájet nahrubo a restovat ji opravdu dozlatova až dohněda. Nesmíme ji ale spálit, jinak zhořkne a pokazí celý pokrm.
K tomu je důležité použít dostatečné množství tuku, ideálně v podobě sádla nebo kvalitního rostlinného oleje. Cibule v něm musí zpočátku téměř plavat, aby se rovnoměrně opekla. Po jejím orestování přichází na řadu mletá paprika – ta by se měla přidat těsně před zalitím vodou. Krátké osmahnutí papriky v tuku uvolní její aroma, ale nesmí se přepálit, jinak zhořkne.
Dalším krokem je krátké opečení zbytku surovin – ať už masa, párků nebo brambor. Tento jednoduchý krok pomáhá spojit chutě a vytvořit harmonický základ. Během vaření guláš postupně dochucujeme solí, pepřem, případně masovým bujónem. Závěrečnou tečkou je majoránka, která dodá typickou vůni i chuť.
Nespěcháme. Dobrý guláš potřebuje čas, hlavně jeho základ. I u bramborového gulášku se vyplatí dopřát cibuli a koření pár minut navíc, protože právě v těchto chvílích se rodí plná, sytá chuť, kterou na guláši tolik milujeme.
Inspirace pro každodenní vaření někdy schází, a tak se nebojte nahlédnout do našich receptů. Zaručujeme vám, že v této sekci najdete především rychlé, nenákladné, snadné, syté a chutné pokrmy,…

Jak připravit bramborový gulášek
Na bramborový gulášek budete potřebovat: 2-3 velké cibule, 500 g točeného párku, 6-7 brambor, česnek, mouku, vodu, sůl, pepř, červenou papriku, majoránku a bujón (možno vynechat).
Jak na to: Cibuli nakrájejte nahrubo a dejte ji restovat na rozpálený olej. Až bude cibule dozlatova orestovaná, přidejte nakrájený párek a po chvíli i brambory. Ochuťte červenou paprikou, promíchejte, zalijte vodou a přidejte masový bujon. Guláš osolte a opepřete, ochuťte majoránkou. Až jsou brambory měkké, tak guláš zahustěte moukou a vodou (mouku s vodou si promíchejte v misce metličkou a vlijte do vroucího guláše) míchejte, až cítíte, jak guláš houstne. Podávejte s chlebem.
Náš tip: Připravte si klasický bramborový gulášek neboli buřtguláš podle následujícího video receptu:
Témata
Recepty k tomuto článku
Mohlo by vás zajímat
Související obsah
Recepty na pivu a s pivem zahrnují kategorie od masa až po moučníky
Pivo k vaření používáme nejčastěji tmavé, protože má výraznou karamelovou chuť a pěknou barvu, kterou předá pokrmu. K podlévání masa hodně silné pivo… Číst více
Světový den spotřebitelských práv: Jak reklamovat v restauraci a kdo vás chrání v supermarketu?
Je 15. března a právě na dnešek připadá Světový… Číst více
Chybí vám hospody? Uvařte si pivo doma! Tipy a rady pro začínající sládky
Pivovarnictví má v Čechách dlouholetou tradici.… Číst více
Místo ležáků frčí ejly. Proč jsou svrchně kvašená piva v poslední době tak oblíbená?
Na poctivý ležák u nás stále většina českých… Číst více
Jaké maso vybrat na svíčkovou? Možností je více. Máme pro vás několik rad
Svíčková na smetaně pravděpodobně patří k neobdivovanějším a nejoblíbenějším jídlům české kuchyně. Zároveň je to pokrm, který se začínající kuchařky… Číst více
Jídla na chlapská kamarádská setkání i "pánské jízdy". Nejlepší pálivé recepty
Mezi mužskými a ženskými mejdany obecně je rozdíl hlavně v tématech k hovoru a konzumaci. Zatímco ženy dávají přednost pokrmům sladkým, jemným a… Číst více
Pivo místo zubní pasty? 8 málo známých faktů o českém národním nápoji
Chrání srdce, „čistí“ zuby, snižuje cholesterol…… Číst více
Jak vybrat hovězí přední maso? Záleží, na co jej chcete použít
Přední hovězí maso se vyznačuje menšími svaly, vyšším množstvím vaziva a tuku, bývá také šťavnatější. Kvalitní hovězí maso z mladých dobytčat má… Číst více
Jak udělat domácí sýr z tvarohu. Osvědčené recepty našich babiček nám poradí
Tvaroh je základ Jako základ použijeme tvaroh, ale nedoporučuje se koupený "tvaroh z vaničky", naopak vhodný je domácí, který si sami připravíme… Číst více
Jak využít pivo při vaření: Hodí se nejen pod špekáčky, ale i do těsta na závin a při přípravě jiných moučníků
K dobrému jídlu patří i dobré pivo. Zlatavý mok… Číst více
Přečtěte si Zobrazit více