Guláš je nejlepší, když kuchař připálí cibuli. Nebo ne? Legendy a fakta o populární omáčce
9. 3. 2021 Historie a zajímavosti
V hospodách býval guláš sázkou na jistotu a dokonce se říkalo, že ten hospodský je lepší než domácí. V rodinách se tak začaly shromažďovat různé recepty, které daly vzniknout bezpočtu variací oblíbeného pokrmu. Říká se, že sto lidí, sto chutí a výhodou guláše je, že si ho můžete přizpůsobit dle vlastních chuťových preferencí. Ale odkud se vlastně vzal?
Z dalekých krajin
Autorství guláše se připisuje sice Maďarům, jenže to není tak úplně pravda. Maďarští pastevci, gulyásové, kteří pásli stáda dobytka v rozlehlých maďarských pustách, si sice sebou vozili potraviny a kotlíky, ve kterých si vařili vydatnou polévku, jejíž základ by se dal považovat za předchůdce dnešního guláše, ale až teprve Turci mu dodali šmrnc a pěknou barvu díky paprice, která se dostala do Maďarska přibližně v první polovině 16. století díky válečným výpravám.
Mohlo by vás zajímat
Jak se guláš dostal do Čech
Kdo u nás uvařil ten úplně první guláš se asi už nedozvíme. Prvním oficiálně zveřejněným receptem na guláš je ten, který se objevil v roce 1805 v Bavorské kuchařce v Čechách. Přibližně o čtyřicet let později se o guláši zmiňuje i sama Magdalena Dobromila Rettigová. V té době už guláš začínal nabývat stále většího významu a také se upravoval k českým zvyklostem.
Maďarsko versus Čechy
Maďarský guláš se ve skutečnosti spíš blíží polévce, protože Maďaři jej nezahušťují. Přidává se do něj mrkev, petržel a cibule na množství masa, tak vlastně ani není divu, že mívá v chuti lehký náznak sladkosti. Jako přílohu k němu podávají bílý chléb. U nás si asi málokdo umí představit guláš bez houskového knedlíku, proto má český guláš daleko hustší charakter, kterému je ovšem třeba pomoct. Řada lidí zahušťuje moukou, ať už na sucho opraženou nebo ve formě jíšky. Tady je ale třeba být opatrný, protože příliš velké množství dodává guláši moučnou příchuť. Tradiční je i zahušťování chlebem nebo strouhaným bramborem.
Mohlo by vás zajímat
Guláš dělá maso
To nejlepší maso na guláš je hovězí kližka. Správný gourmet nepoužije k přípravě masox, ale hovězí vývar z kostí. Kromě cibule do guláše samozřejmě patří i mletá sladká paprika a rajský protlak. Až budete restovat cibuli, zapomeňte na hospodskou perlu, že guláš je nejlepší, když se kuchaři cibule připálí. Není - spálená cibule totiž zhořkne a spolu s ní by zhořkl i guláš.
Mohlo by vás zajímat
Na cibuli patří maso, které nechte chvilku opékat, osolte, opepřete, přidejte trochu kmínu a několik dalších minut je zvolna opékejte, pak přidejte papriku, rajčatový protlak, stačí lžíce, aby výsledné jídlo nebylo nakyslé. Vše zalijte litrem hovězího vývaru a pod pokličkou nechte asi hodinu dusit. Kdo chce zahustit, použije připravenou jíšku, která by se měla povařit se základními surovinami, anebo použije natrhané kousky chleba. Nakonec přidejte utřený česnek a majoránku. Podávejte s vaší oblíbenou přílohou. Když ho uděláte o něco více, uvidíte, že druhý den bude ještě lepší.
Témata
Mohlo by vás zajímat
Související obsah
Jak ohřívat knedlíky. Co s těmi zbylými? Jaké tradiční jídlo z nich můžeme připravit?
Co udělat s přebytkem knedlíků Pokud jsme knedlíků uvařili více, než hned spotřebujeme, jednoduše je zmrazíme. Po uvaření je nejprve nakrájíme na… Číst více
Jak nakrájet knedlíky, aby vypadaly co nejlépe? Můžeme použít kráječ i pevnou nit
Knedlíky vařené ve vodě a v páře Při vaření ve vodě bývají knedlíky na povrchu mírně oslizlé. To už k tomuto způsobu přípravy patří - někdo to má… Číst více
Jak uvařit hrnkové knedlíky. Nejrychlejší knedlíky, které hravě zvládne i začátečník
Knedlíky pro rychlé vaření Kdy se pustit do vaření hrnkových knedlíků? Když pospícháme, potřebujeme mít rychle uvařeno, stačí nám menší množství… Číst více
Do polévky patří Kaspressknödel: Připravte si obří sýrový rakouský knedlík jako na horské chatě!
V Rakousku si na velké knedlíky potrpí. Stačí si… Číst více
Domácí knedlík? Žádný problém! Osvědčené rady promění jeho přípravu ve snadný úkol
Domácí knedlík je vyšší dívčí; může se rozvařit,… Číst více
Českem s chutí: Region olomouckých tvarglí a vydatné syrnice. Na Hané si pochutnáte!
Slezsko v dalším díle seriálu Českem s chutí… Číst více
Retro okénko: Vzpomínáte na lančmít? I dnes se vyrábí podle norem z roku 1989. Víme, kde ho sehnat a kolik za něj zaplatíte
Za časů před revolucí byl lančmít oblíbenou… Číst více
Knedlíky k obědu: Zločin nebo tolerovatelný hřích? Odbornice zná odpověď!
Dát si knedlíky k obědu patří mezi oblíbené české… Číst více
Jak vytvarovat knedlík. Stačí správně použít fresh fólii
Vídeňský nebo karlovarský knedlík vyžadují nějakou formu, která mu dá tvar a podrží hmotu, aby byla kompaktní. Známe jednoduchou vychytávku, jak toho… Číst více
Brambory jsou nedílnou součástí české kuchyně - jsou velmi variabilní
Pěstování brambor se v našich zemích rozšířilo po třicetileté válce hlavně díky Marii Terezii, která nařízením brambory pěstovat a vařit zabránila… Číst více
Přečtěte si Zobrazit více
Komentáře (7)
Ještě k Mr.Qacan - není hezké říkat o něčem, hlavně o jídle, že je to hnusné ...
2. Pak přidat papriku, tak 10-15 vteřin lehce prosmahnout a zalít připraveným vyvarem nebo i vodou. Ale teplou. Tak do půlky výšky masa. Ideální je široký smaltovany hrnec. Aby maso leželo na dně jen v jedné vrstvě.
3. Protlak a postupně přidáváme tu část vývaru nebo vody co se vydusi aby maso neplavalo,aby bylo tak nějak z půlky potopene. Dusíme nevarime ho.
4. Hustit se nemusí. Pokud je v původním mase dost kousků slach a tlustého, to se dlouhým dusenim změní s cibulí a vyvarem na poměrně vazkou omáčku.
5. Bez česneku a majoranky to není guláš. Opakuji hlavně bez česneku a majoranky to není guláš.
2. Česnek do guláše nepatří!
3. Zahusťovat guláš může jen naprostý neználek!!!