Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Brambory

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Batáty

Povijnice batátová nebo jedlá je tropická rostlina, jejíž hlízy známe jako sladké brambory. Hlízy obsahují škrob a cukr. Jsou mnohostranně použitelné v kuchyni na vaření a pečení, ale i v průmyslu na výrobu škrobu a alkoholu.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Bramborák

Kdo by neznal smažené placky z jemně nastrouhaných brambor, mouky a vajíček, ochucené česnekem a majoránkou? Ano, znaly ho už slovanské a germánské národy, včetně Maďarů. Podle regionů u nás tyto placky dostaly i své názvy, např. cmunda nebo sejkory. Připravují se převážně slané, ale výjimkou nejsou ani sladké varianty.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Bramborová kaše

Bramborová kaše nebo také bramborové pyré je pokrm, který se připravuje z moučnatých brambor, uvařených ve vodě. Po uvaření se slijí, rozšťouchají či rozmixují, přidá se do nich mléko, nebo i smetana a pěkný kousek másla. Kaši lze dochutit různými způsoby např. česnekem či pepřem, může se polít osmaženou cibulkou nebo slaninou.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Bramborové knedlíky

Bramborové knedlíky jsou základem české kuchyně, dají se připravit z jednoduchých a běžně dostupných surovin. Základem jsou uvařené brambory moučného typu, které se nastrouhají, pokud jsou studené, nebo se ještě teplé rozmačkají. Přidá se do nich vejce, hrubá mouka či dětská krupička, nebo obojí, sůl, někdy i škrob. Z těsta se vytvarují válečky libovolného průměru, ty se vloží do vroucí osolené vody. Knedlíky jsou skvělou přílohou k masům, k zelí nebo omáčkám.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Bramborové placky

Lokše, přesňáky, patenty, to vše jsou názvy pro oblíbené jídlo našich babiček. Dělají se z vařených brambor, buď studených nebo teplých, přidává se k nim mouka, osolí se, a pečou na plotně nebo na suché pánvi. Mastí se máslem nebo sádlem, potírají se povidly a sypou mákem. Ve slané verzi se hodí k pečené huse nebo kachně.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Bramborový salát

Bramborový salát je velmi známé jídlo, které se podává jako příloha, nejčastěji k řízkům, karbanátkům nebo k sekané. Salát je tradičním vánočním pokrmem ke smažené rybě. Bramborový salát se připravuje v mnoha zemích světa. Typicky český bramborových salát se připravuje z vařených brambor, přidává se do něj sterilovaná nebo vařená zelenina, okurky, někdy i vařená vajíčka, uzenina a majonéza. Co rodina, to recept - každý si myslí, že jeho salát je právě ten nejlepší.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Brambory

Lilek brambor je víceletá hlíznatá rostlina z čeledi lilkovitých, Pěstuje se jako jednoletá plodina. Celá rostlina je jedovatá, kromě hlíz, bez kterých si neumíme vaření ani představit. Podle období sklizně brambory rozdělujeme na rané a pozdní. Byly vyšlechtěny do mnoha odrůd a varných typů. Pokrmů z nich připravíme bezpočet, ať už je použijeme jako přílohu nebo uvaříme kaši, knedlíky, bramboráky a mnoho dalších, i sladkých, specialit. 

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Metyja, netyja

Metyja, netyja je krajový název pro jídlo z vařených brambor, někde se názvy mírně liší. Ale vždy jde o téměř uvařené brambory, které se zasypou moukou a nechají se propařit. Lžíci namáčíme do rozpuštěného másla nebo sádla, vykrajujeme nočky, které pak sypeme mletým mákem s cukrem, někde se dávají povidla nebo strouhaný tvaroh. Je to velmi dobré jídlo, z jednoduchých surovin.