Papriky sázejte ven po „zmrzlých“ nebo je při nižších teplotách obalte. Vyhovuje jim slunečný prostor a vyživená půda
9. 5. 2025 Zahrada
Také je milujete? Je právě doba, kdy si můžeme zasadit rostliny, na kterých nám vyrostou křupavoučké plody. Jak správně sázet papriky? Přečtěte si, co udělat, abyste si mohli tuto výbornou zeleninu hezky vychutnat.
Papriky na záhoně
Paprika patří mezi oblíbenou plodovou zeleninu. Vypěstovat si můžeme různé odrůdy podle toho, co nám chutná. Přitom je třeba respektovat potřeby této rostliny a dopřát jí nejen dostatek tepla, ale také vláhy a živin.
Papriky můžeme pěstovat ve skleníku, fóliovníku, ale i volně v půdě a dokonce i na balkóně a terase ve velkých květináčích. Paprika, kterou pěstujeme jako jednoletku, může dorůstat do různé délky podle odrůdy a pěstebních podmínek. A s tím je třeba počítat.
Vybereme vhodné odrůdy pro naši oblast. S pěstováním příliš neotálíme, ale raději s výsadbou ven počkáme po zmrzlých (nebo je ochráníme, viz níže), resp. po 14. květnu, když můžeme sazeničky zeleniny dát do země. Vegetační doba paprik trvá 150–200 dnů.
Mohlo by vás zajímat
Jaké místo potřebují papriky pro pěstování
Zemina k výsadbě by měla být dobře pohnojená, případně s příměsí kvalitního kompostu. Díky tomu získáme krásné velké plody. Zahradníci také někdy sází na to, že dostatečně dopředu (asi tři týdny) před vysazením záhon zakrývají černou netkanou textilií. Tím se docílí toho, že půda bude hezky prohřátá.
Papriky milují slunce, proto by měly být pěstovány na slunném stanovišti. Kromě toho je vhodné myslet i na nevětrné místo. Ideálně u zdí, zároveň musí mít ale rostlina dostatek slunečního svitu.
Jak sázet papriky
- Rostliny vysazujeme většinou po dvou a zhruba tak hluboko, jako rostly v kelímcích, nebo jen mírně hlouběji. Na záhonu sázíme do sponu 40 x 50 cm. Vytvoříme jamku a na její dno můžeme přidat trošku kompostu. Sazenici papriky do ní dáme a zeminu přihrneme a mírně přitlačíme. Na závěr rostlinu dobře zalijeme a vláhu pravidelně doplňujeme. Díky tomu sazenice dobře zakoření.
- K rostlinám není potřeba dávat kolíky, ale pokud později budou plody těžké, podpora je třeba.
- Pokud není dobré počasí, vyplatí se sáhnout po netkané textilii a opatrně ji ovinout okolo rostliny. Variantou je také přenosný tunel. Potřebujeme totiž nově zasazené rostliny ochránit před poklesem teplot pod deset stupňů. To je hranice, kdy se zastavuje růst paprik. To by pak by později kvetly a později měly plody.
PAPRIKY mají dlouhou a bohatou tradici pěstování. Domorodé národy Severní Ameriky ji pěstovaly dávno před příchodem Španělů. Do Evropy přivezl papriku poprvé v roce 1943 lékař druhé Kolumbovy výpravy…

Jak pěstovat papriky
Zhruba dva až tři dny trvá, než se rostlinka ujme a opět narovná listy a zase začne dál růst.
- Od rajčat se liší paprika také tak, že výhony nevylamujeme. Pokud se rozhodneme papriky zaštípnout, podpoříme tak tvorbu postranních výhonků, rostlina bude košatější a bude více plodit.
- Paprika je náročná na vláhu a při zalévání ji můžeme pokropit celou. Než rostlinu zalijeme znovu, necháme půdu mírně oschnout. Měla by být stále vlhká.
- Když pěstujeme papriky ve skleníku nebo fóliovníku, pravidelně větráme, hlavně na to dáváme pozor při jejich květu. Při vyšších teplotách by totiž květy mohly opadat.
- Papriky potřebují výživnou půdu, proto je průběžně přihnojujeme podle potřeby. Přihnojování se vyplatí obzvlášť v době tvorby plodů. Pro tento účel se výborně hodí vyzrálejší kompost.
- Když se objeví první květ nebo paprika, je dobré ji utrhnout. Rostlina pak lépe roste a nasazuje více květů a plodů. Když rostlina začne tvořit plody, vyplatí se přidat draslík v síranové formě.
- Sklizeň plodů začíná přibližně v druhé polovině července. Papriky jsou nejdříve zelené, později se vybarví podle odrůdy. Papriky sklízíme do října, před příchodem mrazíků je včas otrháme.
Zdroje informací:
shop.culinabotanica.cz: Papriky - co je dobré vědět o jejich pěstování
casopis-rozmaryna.cz: Jak správně sázet rajčata, papriky a okurky
rostlinky.cz: Pěstování papriky
Náš tip: Už při jejich sázení se můžete těšit, jak si z plodů připravíte třeba plněnou papriku podle následujícího video receptu:
Témata
Recepty k tomuto článku
Mohlo by vás zajímat