Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Retro okénko: Bonbony pro svěží dech - mentolové Beskydky stávaly dříve jen 2 Kčs, ale pochutnávat si na nich můžete i dnes
Zdroj: se souhlasem Stanislava Krámského

Při zmínce o bonbonech z dob socialismu si většina lidí vybaví ovocné Bon Pari. Na své si ovšem přišli už tenkrát i milovníci mentolových chutí. Kromě slavných Hašlerek si mohli pochutnávat na kulatých zelených Beskydkách, jejichž bylinková vůně a chuť byly nezapomenutelné. 

Bonbony z dob minulých

Cucavých bonbonů existovala před revolucí celá řada, zubní hygiena se tenkrát tolik neřešila a dítka tak byla schopná rozkousat celý obsah sáčku na posezení a ani se neobtěžovat jejich cucáním. Tvrdé bonbony se vyráběly ve dvou verzích plněné furé a bez náplně, tzv. dropsy.

A že bylo z čeho vybírat – mezi ovocnými vládly nejen legendární Bon Pari, ale také ovocné bonbony Drops v ruličkách nebo Letní a Zimní směs v plechových dózách. Ti, kteří upřednostňovali větrové příchutě, zase mohli vybírat mezi Hašlerkami, Větrovkami nebo právě Beskydkami

Mentolky z Holešova

Beskydky se vyráběly stejně jako další bonbony v Holešovské továrně Sfinx známé svým logem se sfingou. Tento moravský závod na výrobu cukrovinek dnes spadá pod Nestlé, jeho historie ovšem sahá, jak jsme psali v našem starším článku, až do 19. století, kdy v Holešově Philipp Kneisl založil firmu Kneisl zaměřenou na výrobu kandytů a cukrovinek. Ta se postupem času rozrůstala a brzy tu vyráběli přes 70 druhů různých cukrovinek.

 

S chutí horských bylin

Beskydky se vyznačovaly zelenou barvou, kulatým tvarem a typickou mřížkou na jejich povrchu. Prodávaly se balené v sáčku, v němž ovšem nebyl každý bonbon zabalený zvlášť do celofánu, což mělo jeden efekt – obvykle se v sáčku slepily k sobě, takže oddělit jeden bonbon od druhého vyžadovalo poměrně značné úsilí. 

Tyto slavné mentolky jsou specifické svou chutí a vůní po beskydských bylinkách, jimž vděčí i za svůj název. Kromě toho, že mají mentolovou příchuť, tak obsahují i extrakty horských bylin (podběle, maliníku, šalvěje, proskurníku, lékořice, slézu, divizny, anýzu a máty). Voní po mentolu, jalovci, jedli, růži a medu. 

Beskydky, Lesněnky a Karlovarské

Chuťově se Beskydky hodně podobají dalším mentolkám s názvem Lesněnky, které se vyráběly již za první republiky a již tehdy je lékaři i lékárníci doporučovali jako bonbony proti kašli a chřipce.

Beskydky však zvládly protáhnout nos stejně spolehlivě, navíc i dobře chutnaly a nebyly tak pálivé, což ocenily hlavně děti, kterým je rodiče občas kupovali na bolest v krku. Někteří pamětníci ještě vzpomínají na podobné bonbony žluté barvy, které se jmenovaly Karlovarské pokroutky neboli Karlovky. Ty byly výjimečné tím, že obsahovaly vřídelní sůl a byly tak sladké i slané zároveň. 

Zatímco Lesněnky a Karlovky zmizely v propadlišti dějin, Beskydky jsou jedny z mála socialistických pochutin, které se vyrábějí dodnes a dokonce i jejich chuť je téměř stejná, jakou si mnozí pamatují z dětství. Jen cena se změnila – už totiž nestojí 2 Kčs jako tenkrát, ale 35 Kč. 

Náš tip: Máte-li rádi mentolové příchutě, můžete si připravit mátový sirup podle našeho video receptu

Zdroje infromací: 
Nestle.cz: Závod Sfinx
Wikipedia.org: Sfinx (Nestlé)

 

Recepty k tomuto článku

Naposledy jste si prohlédli