Retro okénko: Antiperle stály 1,80 Kčs, původně se prodávaly v plechových krabičkách a skvěle osvěžovaly dech
14. 5. 2024 Historie a zajímavosti
Malé bílé bonbonky v podobě kuliček se prodávaly ještě donedávna, dnes už je bohužel neseženete. V minulosti však Antiperle byly jedněmi z mála sladkostí, které osvěžily dech opravdu spolehlivě. Mentolové byly pořádně a děti je kolikrát spíš oceňovaly jako dokonalé náboje do pistolek.
Až příliš mentolové osvěžení
Antiperle jsou jednou z typických českých sladkostí, kterou nikde jinde nenajdete. Později sice měly konkurenci v podobě celosvětových Tic Taců, v předrevolučních dobách však byly unikátem, pokud tedy pomineme podobné bonbonky v miniaturní krabičce Mini Cedevita, které byly ovšem pomerančové. Ty ostatně možná dětem vyhovovaly víc, neboť tak nepálily.
Antiperle ovšem dítka milovala neméně, ačkoli je cucali jen ti nejodvážnější. Mini bonbonky v kulaté krabičce se totiž daly využít k mnoha hrám.
Malé bílé kuličky byly dokonalými náboji do kuličkových pistolek, což oceňovali hlavně páni kluci. Holky zase využívaly spíš krabičky, které se báječně hodily jako úschovna různých pokladů, nebo přechodný domeček pro berušky či kobylky odchycené v létě na louce.
Mohlo by vás zajímat
Původní cukrovinka z lékárny
Slavné bonbony s příchutí mentolu a eukalyptu, obohacené navíc o skořicové a růžové aroma se začaly vyrábět v roce 1960 v Chotyni, v místní továrně na čokoládu, která tu fungovala již od roku 1936. Byla rovněž pobočkou libereckého závodu Lipo, takže tu s výrobou bonbonů rovněž měli zkušenost.
Podobné bonbony ale existovaly již předtím a prodávaly se v lékárnách pod názvem Antiseptické ústní perle. Vyráběl je již na konci 19. století slavný malostranský lékárník Karel Fragner, majitel lékárny U Černého orla na Malostranském náměstí, která dodnes funguje.
Z plechové krabičky do plastu
Původně se antiperle prodávaly v placatých kulatých plechových krabičkách, v polovině šedesátých let je pak nahradily kulaté krabičky plastové s průhledným víčkem, jež se udržely. Ty byly v mnoha barvách, v modré, žluté, zelené, v osmdesátých letech dokonce v průhledné žlutooranžové.
Bonbony, které rostou jako perly
To, co se neměnilo, byla receptura, podle níž se Antiperle od šedesátých let vyráběly a to tak, že se na krystal cukru postupně nanášely tenké vrstvy cukerného roztoku. Tento proces trval šest týdnů, dokud se nedosáhlo typické velikosti čtyř milimetrů. I když byly snahy proces urychlit, nesekaly se s úspěchem, Antiperle pak byly příliš měkké.
Vyrábějí se ještě?
Po revoluci Antiperle vyráběli v továrně Sfinx, spadající pod Nestlé, v posledních letech ale bohužel klasické Antiperle z pultů obchodů nenápadně vymizely, a to tak, že to nepostřehli ani mnozí jejich ctitelé.
Aspoň, že na ně navázala společnost Mocca sídlící v bývalém libereckém závodě Lipo, která oblíbenou mentolovou sladkost prodává v trochu jiné oválné krabičce pod názvem Miramint perle. A tak si těmito malými mentolovými bonbonky můžeme dech osvěžovat i dnes.
Zdroje informací:
Wikipedia.org: Antiperle
Chocolatewrappers.info: Československo
Mocca.cz: Miramint perle
Náš tip: Máte-li v oblibě osvěžující mentolovou chuť, můžete vyzkoušet mátový sirup podle našeho video receptu.
Témata
Recepty k tomuto článku
Mohlo by vás zajímat
Přečtěte si Zobrazit více
Retro okénko: Legendární žvýkačka Sevak stávala 1,50 Kčs a díky speciálnímu složení skutečně chránila před nachlazením
Retro okénko: Bylinné bonbony Hašlerky kdysi vrátily hlas i písničkáři Karlu Hašlerovi
Retro okénko: Bonbony Slavia stávaly kdysi 3 Kčs. Již více než šedesát let si na nich pochutnávají nejen fanoušci fotbalu
Přečtěte si Zobrazit více
Jak se jedlo v 60. letech: Stravování v družstevní jídelně a doma aneb Na poli vdolky a buchty, na traktoru jen lehčí jídla
Retro okénko: Lesněnky v sáčku stávaly dříve 1 Kčs a podle reklamy měly vyléčit rýmu a nachlazení
Jak využít popenec v kuchyni i domácí lékárně. Naše babičky to věděly