Jak plnit sklenice při zavařování? Pod víčkem musí zůstat mezera, chybné zavření prozradí i typický zvuk
17. 7. 2025 Vaření
Jak plnit sklenice při zavařování? Zjistěte, jak s nimi zacházet, aby domácí zásoby ovoce a zeleniny bezpečně vydržely až do další sezóny. Od sterilizace sklenic, přes jejich plnění, až po uzavření a kontrolu víček.
Zavařování
Léto je každoročně ve znamení plných zahrad, trhů či samosběrů. Nastává zavařovací sezóna – čas, kdy se snažíme uchovat si chuť slunce na zimu. Voňavé jahody, sladké meruňky, šťavnatá rajčata nebo křupavé okurky – vše se dá proměnit v lahodné džemy, kompoty, omáčky i nakládanou zeleninu.
Aby radost z domácích zásob vydržela až do další sklizně, je třeba věnovat pozornost nejen receptu, ale i samotnému procesu plnění a uzavírání sklenic.
Mohlo by vás zajímat
Do čeho zavařovat
Základem jsou čisté a nepoškozené sklenice se šroubovacím nebo klipsovým uzávěrem. Nejčastěji se používají sklenice typu twist-off (šroubovací) s kovovým víčkem, které se při správném zavaření zatáhnou a vytvoří podtlak.
Dále jsou oblíbené také sklenice s patentním uzávěrem a gumovým těsněním. V obou případech je nezbytné, aby víčka nebyla zrezivělá, zkřivená ani jinak poškozená – v opačném případě by mohlo dojít ke zkažení obsahu.
Před použitím sklenice i víčka důkladně omyjeme a sterilizujeme – varem, napařováním, horkou troubou či myčkou s programem nad 70 °C. Po sterilizaci necháme sklenice okapat dnem vzhůru na čisté utěrce a poté je necháme dokonale vyschnout.
Jak správně naplnit sklenice při zavařování
Samotné plnění sklenic je krok, který má velký vliv na výslednou trvanlivost obsahu sklenice. Máme pro vás několik zásad, které se vyplatí dodržet:
1. Plňte zavařeniny do horkých nebo alespoň teplých sklenic
Pokud lijeme horký džem nebo omáčku do studené sklenice, může prasknout. Proto je dobré sklenice předem trochu nahřát – například v troubě.
2. Neplňte sklenice až po okraj
Mezi obsahem a víčkem by měla zůstat tzv. hlavová mezera – ideálně asi 0,5–1 cm, podle typu potraviny. Tato mezera je důležitá pro vytvoření správného podtlaku při zavařování a brání vytékání během tepelného procesu.
3. Pracujte rychle a čistě
Pozor na to, aby zavařeniny, kečupy a další tekuté poklady nestékaly po hrdle. Používejte vhodný trychtýř a pokud přece jen dojde k zašpinění, důkladně okraj i závit otřete čistou utěrkou namočenou v horké vodě nebo v alkoholu (u džemů a sladkých zavařenin alkohol, třeba rum, zavařeninu navíc i hezky provoní).
Větší kusy, jako jsou broskve, hrušky, nebo třeba okurky, dáváme do sklenic natěsno, aby mezi nimi zůstalo jen minimum volného místa. Nebudou v nálevu plavat. Nakonec kontrolujeme čistotu závitu a kraje sklenice.
4. Okamžitě zavírejte
Po naplnění sklenici ihned uzavřeme sterilním víčkem. U twist-off (šroubovacích) víček je důkladně dotáhneme – nejlépe přes utěrku (kvůli bezpečnosti). U patentních sklenic zkontrolujeme správné nasazení těsnění.
Pokud se vám letos na zahradě či v sadu nebývale urodilo, narazili jste na kvalitní pláňku, zmrazených a sušených hub už máte habaděj a dumáte, co s novým úlovkem, nebo prostě jen chcete uchovat…

Jak poznat, že se víčko dobře zatáhlo
Po vychladnutí sklenic je důležité ověřit, jestli došlo ke správnému zatáhnutí víčka: u šroubovacích twist-off víček zatlačíme lehce na střed – pokud se neprohne dolů ani „neklikne“, víčko je zatáhnuté správně. Při klepnutí lžičkou by mělo znít dutě a jasně.
Víčka, která se po stlačení prohýbají nebo vydávají klikavý zvuk, nejsou zatáhnutá – tyto sklenice spotřebujeme co nejdříve a skladujeme je v chladu.
U patentních sklenic s gumovým těsněním se po otevření musí ozvat jemné lupnutí – to značí, že víčko bylo utěsněno správně.
Témata
Recepty k tomuto článku
Mohlo by vás zajímat
Přečtěte si Zobrazit více