Jsou cereálie pro děti zdravé, nebo škodlivé? Tady jsou fakta!

20. 11. 2020 08:06

Zdraví Tomáš Knap

Zdroj: Aline Ponce, Pixabay.com Zdroj: Aline Ponce, Pixabay.com
Cereálie. Každodenní rutina mnoha z nás, rychlá a chutná snídaně. Cereálie si vedou v žebříčcích oblíbenosti ze všech jídel typických pro snídani nejlépe. Čím dál častěji ale z vědeckých kruhů zaznívají informace, že cereálie mohou obsahovat pesticidy, nadměrné množství konzervantů a cukru. Jsou cereálie stále ideální snídaní i pro naše nejmenší?

Jsou cereálie plné cukru?

Je snadné bezhlavě ukázat prstem na cereálie jako na hlavní zdroj cukru v dětském jídelníčku, hlavně na ty, které jsou zmenšenou verzí sladkých tyčinek a sušenek. Ze studie Americké dietologické asociace však jasně plyne, že cereálie jsou až 5. zdrojem přidaného cukru u dětí mezi 2 - 8 lety. S obsahem 1 - 2 čajových lžiček přidaného cukru na den se cereálie navíc vůbec nedostaly do první pětice v kategorii všech dětí od 2 do 18 let. Podobná studie při porovnávání pravidelných malých konzumentů cereálií a těch, kteří volí k snídani něco jiného, prokázala, že milovníci cereálií nezkonzumují zásadně více cukru oproti druhé skupině. Naopak vedou v příjmu důležitých živin, například vlákniny, vápníku, železa a vitamínů B. Pokud svým malým jedlíkům chcete připravit přece jen nepochybně zdravější variantu, zkuste k cereáliím bez cukru a bílého jogurtu přidat kousky ovoce.

10 skvělých potravin, které můžete jíst od rána do večera a nepřiberete ani kilogram

10 skvělých potravin, které můžete jíst od rána do večera a nepřiberete ani kilogram

Mohou vitamíny a minerály přidané do cereálií škodit?

Cereálie jsou zdrojem bohatým na určité živiny, ke kterým bezesporu patří železo, vitamín M, zinek, vitamíny A, B a E. Tyto vitamíny a minerály jsou ale do oblíbených snídaňových pochutin přidávány uměle. Cereálie s takovou přidanou hodnotou rozeznáme v zásadě na prví pohled; potravinářské firmy se svými nabitými cereáliemi rády chlubí obalem. Existují značky, kde přidané vitamíny a minerály nenajdeme, mezi ně patří i cereálie s nálepkou „přírodní“. Podobné umělé přidávání výživných látek ale není vůbec zvláštností. Objevuje se v celém potravinářském průmyslu – do mléka se přidává vitamín D a A, do mnohých výrobků obsahujících obilniny se přidává pro kojence důležitá kyselina listová. Rozhodně je dobré dávat pozor na příjem vitamínů u dětí, které zároveň požívají doplňky stravy. Pro takové by mohlo být excesivní množství spíše ke škodě.

Čím krmit děti od jednoho do tří let? Vzorový jídelníček pro novopečené maminky

Čím krmit děti od jednoho do tří let? Vzorový jídelníček pro novopečené maminky

Obsahují cereálie nezdravé konzervanty?

Nejedno balení „lupínků“ obsahuje konzervanty pro zachování čerstvosti, najdeme je buď v cereáliích samotných, nebo v ochranné atmosféře obalu. Pomáhají zároveň jako prevence proti žluknutí tuků a cereálie uchovávají čerstvé delší dobu. Častým konzervantem přítomným v těchto potravinách je BHT (E 321). Odborné názory na to, zda tento konzervant může částečně přispívat ke vzniku rakoviny, se liší. Co je ale jisté; lze pohodlně najít varianty cereálií bez tohoto „éčka“, které používají vitamín E v ochranné atmosféře jako alternativu.

Tvrdý chleba do koše nepatří! Vyzkoušejte jednoduché triky, jak zachránit jídlo a ušetřit peníze

Tvrdý chleba do koše nepatří! Vyzkoušejte jednoduché triky, jak zachránit jídlo a ušetřit peníze

Jsou cereálie vlastně polotovary?

„Polotovar“ je dosti vágní pojem. Za polotovar můžeme technicky totiž považovat i domácí zelené fazole v plechovce. Některé cereálie mají pár jednoduchých ingrediencí a nelze o nich v tomto kontextu mluvit jako o polotovarech. Vyřadit z jídelníčku všechny polotovary navíc není zcela možné. Soustřeďte se na stravu pro děti plnou čerstvých potravin, ale nezoufejte, když dojde na polotovary.

Češi ho už sto let baští jako diví. Kde se vzal vlašský salát a proč ho máme nejradši s rohlíkem?

Češi ho už sto let baští jako diví. Kde se vzal vlašský salát a proč ho máme nejradši s rohlíkem?

Dát dětem cereálie k snídani: ano, nebo ne?

Cereálie jsou snadná, levná snídaně a určité studie naznačují, že tato snídaně může být také užitečná díky obsahu nejrůznějších živin. Pokud „lupínky s mlékem“ dětem servírovat odmítáte, je to v pořádku. Ale není třeba cereálie nutně zavrhovat. Může se stát, že vaše děti jsou na ranní cereálie prostě zvyklé a nedají na ně dopustit. V takovém případě se u kupovaných značek pro vaše děti soustřeďte na tato kritéria:

  • Hledejte cereálie s jednociferným množstvím cukru na jednu porci, ideálně 5 - 7 gramů.
  • Snažte se vyhnout umělým barvivům. Ta na první pohled poznáte tak, že cereálie jimi obarvené mají sytou, například modrou barvu.
  • Vyvarujte se umělým sladidlům kvůli celkovému snížení objemu cukru v jídelníčcích vašich malých jedlíků.
  • Celozrnné cereálie jsou nejlepší volba. Jsou plné živin a na úspěšný start dne ideální.
  • Zaměřte se také na značky s dostatečným množstvím vlákniny, protože právě ta bývá v jídelníčcích dětí zastoupena nedostatečně. Ideální jsou cereálie s 3 - 5 gramy vlákniny na porci.

Překvapivé účinky jogurtu: Vybělí vám zuby a pomůže na podrážděnou pokožku

Překvapivé účinky jogurtu: Vybělí vám zuby a pomůže na podrážděnou pokožku

Líbí se Vám článek? Sdílejte jej svým přátelům!

Sdílet na Facebooku Poslat emailem

Recepty k tomuto článku

    Ke článku nejsou žádné komentáře.

    Přidat komentář