Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

březen
27

Mezinárodní den whisk(e)y


Mezinárodní den whisk(e)y
Zdroj: Pixabay

Mezinárodní den

Fanoušci whisky z celého světa se každý rok 27. března spojí, aby oslavili svůj oblíbený destilovaný alkoholický nápoj. Mezinárodní den whisk(e)y se slaví na počest britského spisovatele Michaela Jacksona a má i dobročinný přesah. Je totiž spjat s bojem proti Parkinsonově chorobě, kterou spisovatel trpěl.

Whisky má svůj původ ve Skotsku a Irsku, kde se její historie začala psát v 15. století. Této lihovině původně říkalo aqua vitae (voda života nebo živá voda). Slovo whisky vzniklo z gaelského označení „uisce beatha“.  V 18. století se pak oblíbený obilný destilát dostal s irskými přistěhovalci za velkou louži do Ameriky.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Whisky

Alkoholický nápoj whisky vzniká destilací obilí a poté zráním v dřevěných sudech. V USA se vyrábí z kukuřice. U whisky se posuzuje doba zrání. Skotská whisky ze zákona zraje 3 roky. Ceněné jsou jednodruhové, ale oblíbené jsou i směsné, které jsou kombinací několika druhů.

Různá whisky, různé obilí

Whisky, která je někde též označována jako whisk(e)y, se vyrábí z obilí. Jenomže v různých zemích se používá jiný druh obilí. Zatímco na výrobu skotské whisky a irské whiskey se používá ječmen, u kanadské převažuje mezi surovinami žito a na výrobu americké se bere 50 % kukuřice.

Velký svátek whisky se zrodil v roce 2008, poprvé pak byl slaven o rok později na Whisky Festivalu v severním Nizozemsku. Při oslavách se vzpomíná na zmíněného spisovatele Michaela Jacksona, který napsal nejen mnoho knih o whisky, ale také třeba o pivu. Narodil se 27. března 1942, což je důvod, proč svátek tohoto destilátu připadá právě na tento den.

Kdo by neměl promeškat Mezinárodní den whisk(e)y?
Dejte jim vědět

V následujících letech tento den připadá na

Následující významné dny

Marie

Po Út St Čt So Ne

    Marie

    Náhodný recept Zobrazit více

    Nejnovější recepty Více