Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Limitovaná mikulášská nabídka

Do obchodu

Jak udělat dětem radost? Upečte s nimi Mikuláše a čerta z kynutého těsta. Názorné video předvede tvoření postaviček
Top recepty

Venku je chladno a tak máme konečně více času na pečení. Děti nám určitě rády pomohou, zvlášť když se bude jednat o oblíbené kynuté pečivo ve tvaru mikulášských figurek. Postavičky si mohou vzít třeba na svačinu do školy a ukázat je kamarádům.

Základem postaviček je kynuté těsto, které zaděláme jednoduše vodou. Výbornou chuť a vůni mu dá vanilkový cukr a citronová kůra, do těsta přidáme i menší množství másla. Ze stejného těsta můžeme upéct i vánočku.  

Mikuláš a čert z kynutého těsta (pajtáše)

Těsto je nenáročné na použité suroviny, přesto pečivo výborně chutná a je krásné na pohled.

  1. Potřebujeme 30 g čerstvého droždí, 100 g cukru, 2 vanilkové cukry, 50 g změklého másla, 40 g oleje, 1 lžíci citronové kůry, 2 vejce, 1/3 lžičky soli, 740–760 g hladké mouky a 200 g vody. Pokud z těsta budeme péct i vánočku, přidáme navíc rozinky.
  2. Uvedené množství surovin bude stačit na 10 postaviček, které rozložíme při pečení na 2 plechy. A pokud nám bude stačit jen 5 postaviček, upečeme z druhé poloviny těsta menší vánočku.
  3. Ze surovin vypracujeme těsto, které necháme vykynout
  4. Po vykynutí těsto propracujeme a nakrájíme na dílky, z každého dílku vytvoříme váleček. Následující video nám ukáže jednoduchý, rychlý  a srozumitelný postup, jak z každého válečku vymodelovat postavičku.
  5. Hotové postavičky položíme na plech vyložený pečicím papírem, necháme je ještě nakynout a pak je potřeme rozšlehaným vajíčkem.   
  6. Upečeme v předem vyhřáté troubě.

Jak ozdobit mikulášské pečivo

Ke zdobení použijeme především sušené ovoce (rozinky) a ořechy nebo semínka. Při zdobení zapojíme svou fantazii, pomáhat nám mohou i děti - určitě pak budou pyšné na svoje výtvory. Můžeme zkusit i bíločervené zdobení podle dalšího receptu. V tom případě zdobíme vychladlé pečivo citronovou polevou, kterou obarvíme potravinářskou barvou

Další inspiraci na mikulášské dobroty najdeme v článku "Co dát dětem do mikulášského balíčku".

 

Komentáře

Nejsou zde žádné komentáře.

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky