Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Jak udělat pesto z bršlice kozí nohy. Úporný plevel se uplatní i v kuchyni
Zdroj: Pixabay

Bršlice kozí noha roste především na vlhčích místech. Pokud se nám dostane do záhonů, velmi těžko se jí zbavujeme. Zároveň je ceněnou léčivkou a užitečnou bylinou, která se uplatní jako zelenina v kuchyni.

Bršlice v záhonech je těžko zničitelná. Vždy zůstanou nějaké zapomenuté kořínky, které znovu vyráží a pozemek zaplevelují. Je velmi rozšířená, najdeme ji především na vlhčích a stinných místech, roste v lesích a jejich okolí. Bršlice je oblíbenou léčivkou, uplatní se např. při léčbě dny. V kuchyni ji využijeme jako zeleninu, která obohatí náš jídelníček důležitými vitamíny a minerály. Používáme především mladé listy, které svou příjemnou chutí a vůní připomínají petržel či mrkev a čerstvé se přidávají do salátů, pomazánek nebo polévek. Využít můžeme i další části rostliny, včetně droboučkých bílých květů a semen.

Jak připravit pesto z bršlice

Listy bršlice opláchneme a osušíme  (např. na látkové utěrce). Vložíme je do misky a přidáme sůl, olej (nejlépe olivoý)  česnek, parmezán, vlašské ořechy a slunečnicová semínka. Druhy ořechů a semínek můžeme použít i jiné, podle možnosti. Vše společně umixujeme. Pesto se skladuje nejlépe v malých skleničkách se šroubovacím uzávěrem, které máme uložené v lednici. Povrch pesta zalijeme vrstvičkou oleje. Vzhledem k použitému sýru je skladovatelnost kratší, měli bychom ho spotřebovat do měsíce. Pesta, do kterých sýr nepřidáváme, lze skladovat i déle. 
Pesto podáváme především k těstovinám. Stačí je k nim po uvaření přimíchat, nebo dát kopeček pesta na každou porci na talíři. Kdo chce, přidá ještě nastrouhaný sýr. Pesto lze používat na dochucení a doplnění mnoha dalších jídel, případně jím lze potřít pečivo nebo např. topinku.

 

Komentáře

Další tipy a triky