Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Jedním z nejdůležitějších úkolů, které je potřeba provést na zahradě před příchodem zimy, je zajištění ochrany pro mladé dřeviny, stromky i keře. Zahrádkáři, kteří mají zahradu v další zástavbě, se s tímto problémem obvykle potýkat nemusí.

Na venkovských zahradách nebo na různých samotách už nebezpečí ze strany zvěře (hlavně srnek a zajíců) může představovat vážný problém. Stačí zanedbat opravu oplocení a roky práce mohou přijít vniveč. To pak je opravdu líto, proto si raději dáme s přípravou zahrady na zimu záležet.

Jak chránit zahradu před zvěří

Nic nesmíme zanedbat. Máme pro vás několik jednoduchých tipů.

  • Tím nejjednodušším je poopravovat všechny ploty. Ať už se jedná o pletivo nebo dřevěné laťky, zajistíme všechny mezery, aby se zvířata do zahrady nijak nemohla dostat.
  • Zajistit lze i všechny jednotlivé stromky, zaměříme se na mladé a nově vysazené. Obalíme je pletivem (např. králičím) do dostatečné výšky. Použít můžeme i různé chrániče z nabídky zahradnických prodejen. Pokud si nejsme jistí kvalitou plotu, vyplatí se i tato ochrana.
  • Na zahradě necháme ležet větve, které jsme při úklidu zahrady ořezali (např. poškozené nebo zaschlé). Kdyby se do zahrady přece jen dostala zvěř, je šance, že se jimi zabaví.
  • V lesních školkách se používají nátěrové hmoty na ochranu listnatých i jehličnatých stromků před okusováním zvěří (srnců). 

Jak ošetřit poškozené dřeviny

Zvěř z volné přírody se do zahrady snadněji dostane, když napadne hodně sněhu. Pokud přes všechna opatření dojde k poškození větví, tak kůru začistíme a ošetříme latexem, balzámem nebo štěpařským voskem. Když část kůry zůstane v pořádku, je šance, že se dřevina s poškozením vyrovná. Někdy se ale stane, že okousané stromky dlouhodobě živoří a musí se přece jen odstranit.

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky