Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Čím přihnojovat zeleninu? Nejoblíbenější lidové prostředky
Zdroj: Pixabay, Alexa

Zahradničení je oblíbenou činností mnoha z nás a v létě rostliny potřebují především zalévání, kypření a odplevelování. Aby se jim dařilo, musí mít k dispozici dostatek živin. Hnojiva si můžeme koupit nebo používat různé osvědčené prostředky, jejichž použití se mezi zahrádkáři traduje.

Zvláště košťáloviny a plodová zelenina potřebují dostatečně výživnou půdu, aby prospívaly. Obvykle jim dopřejeme dostatek kompostu, na jaře záhony přihnojujeme Cereritem a NPK. Později přihnojujeme především prostřednictvím jích z některých bylin a také ze slepičího trusu.

Co rostlinám prospívá

Mezi zahrádkáři se traduje používání mnoha zaručených prostředků:

  • Banánové slupky - můžeme je nakrájet na kousky a zahrabat do půdy k rostlinám nebo z nich připravit hnojivý výluh. Jsou zdrojem draslíku.
  • Kávový lógr - stimuluje rostliny, zřejmě díky přítomnosti kofeinu. Má lehce kyselou reakci a je vhodné ho zapracovat pod povrch půdy.
  • Skořápky z vajec - na 2–3 týdny je dáme do vody. Vápenné hnojivo má vliv na kyprost půdy a její mikroorganismy. Hodí se pro rostliny, které upřednostňují zásadité půdní pH. Na zálivku lze používat i vodu z vařených vajíček.
  • Kvasnice - mají stimulační účinky. Naložíme je do oslazené teplé vody, můžeme ji naředit nebo zcela nahradit mlékem. Tento "přípravek" je možné použít i jako jarní startovač kompostu nebo na hnojení mladých sazenic.
  • Zbytky minerálek, piva a čaje - bylo by škoda je vylít. Např. čajové lístky prospívají kyselomilným rostlinám. 

Máte zkušenosti s používáním výše uvedených hnojiv na zahradě? Budeme rádi, když nám o tom napíšete.

Zdroj: Zahrádkář - červenec 2023, Iva Musilová - poradce přírodních zahrad)

Komentáře

Další tipy a triky

Naposledy jste si prohlédli