Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Jak využít pecky z třešní. Hodí se do nahřívacích polštářků, nejdříve je ale musíme dokonale vyčistit
Zdroj: Pixabay

Při vaření třešňové marmelády nejprve musíme odpeckovat větší množství třešní. Po chvíli se nám začne hromadit spousta malých peciček, které je škoda vyhodit. Po dokonalém vyčištění jsou oblíbenou náplní do nahřívacích polštářků.

Zrající třešně se dají zpracovat mnoha způsoby. Především si je dopřejeme čerstvé, potom na řadu přichází různé koláče a bublaniny. Pokud jich je stále dostatek, pustíme se do zavařování, mražení a vaření marmelád či džemů.

Jak získat třešňové pecky

Třešňové marmelády mají výbornou chuť. Třešně navíc můžeme kombinovat i s dalšími druhy ovoce, často k nim přidáváme rybíz nebo jahody. Práci s odpeckováním třešní nám usnadní různé jednoduché odpeckovávače. Je třeba ale počítat s tím, že občas nějaká pecička propadne. To může být problém pokud např. budeme třešně hned po vypeckování mixovat - kousky peciček v marmeládě jsou docela nepříjemné, proto je důležitá pečlivá kontrola. Jsou i jiné způsoby, jak třešně odpeckovat, např. povaření a protlačení přes cedník - pecky zůstanou na cedníku.

Jak pecky využít

Pustíme-li se do práce s odpeckovávačem, začne se nám za chvíli kupit hromádka peciček, která rychle narůstá. Můžeme je odnášet na kompost, ale to je docela škoda. Vyplatí se dát si s nimi práci a důkladně je vymýt, očistit a vysušit. Potom jsou skvělou surovinou na vyplnění nahřívacích polštářků. Pecičky mají schopnost vstřebat a následně předávat dlouhou dobu teplo. Před použitím je ohříváme v mikrovlnné troubě. Polštářky jsou odolné a vydrží nám velmi dlouho. Je-li třeba, vypereme je snadno v pračce (nebo i v ruce) a pak důkladně vysušíme. Polštářky můžeme nahřívat také v klasické troubě, ale vyžaduje to větší opatrnost, abychom je nespálili (látku i pecky). 

Jak pecky vyčistit

Pecky lze nejprve kratičce nechat v horké vodě (jednu až dvě minuty), potom čištění půjde lépe, není to však nutné. Nasypeme je co cedníku, navlékneme si plastové rukavice, třešně lze posypat trochou prášku na praní, a začneme propírat, nejlépe v teplé vodě. Rukou je musíme delší dobu "míchat", přitom dochází k vzájemnému tření třešní o sebe a odstraňování všech zbývajících měkkých ovocných částí, nakonec po proplachování zůstanou jenom pecičky. Kdo chce, může je na kratičkou chvilku přestříknout Savem a znovu důkladně propláchnout.

Jakmile jsou pecičky dokonale čisté, musíme je dobře vysušit. Nejprve je necháme krátce okapat, poté je usušíme. Nejsnazší je využít elektrickou sušičku, případně je ještě dosušit rozložené na sluníčku. Vysušené pecičky jsou pěkné na pohled a připravené k dalšímu použití. Jednoduše jimi naplníme vlastnoručně ušité polštářky z pevné látky

Nahřívací polštářky, jako vedlejší produkt chutné marmelády, použijeme nejen ve vlastní domácnosti, ale mohou to být milé dárečky, které obdarované potěší. Oceníme je, kdy potřebujeme prohřát a uvolnit bolavá místa, ať už klouby, svaly, záda či krk. Dají se použít i k chlazení, v tom případě je předem necháme chvíli v mrazničce.

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky