Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Pampeliška, smetanka lékařská, je volně rostoucí bylina s nápadnými žlutými květy. Když pampelišky kvetou, dovedou prozářit celé louky jako malá sluníčka. Květy se otevírají, když je pěkně a slunečno, ale při zatažené obloze se schovávají. Pampelišky jsou sice krásné na pohled, ale na zahradách je často vnímáme jako obtížný plevel.

Nejpoužívanější částí pampelišek jsou květy, ze kterých vyrábíme pampeliškový "med". Jedná se vlastně o hustý sirup, který svou chutí a vzhledem med pouze připomíná. Z pampelišky sbíráme brzy na jaře také listy plné vitamínů, které přidáváme do salátů. Jejich chuť je mírně nahořklá, proto je kombinujeme s dalšími bylinkami nebo zeleninou jemné chuti.

Jak připravit čaj z pampelišky

Na čaj lze využít buď samotný kořen nebo kořen společně s listy.

  • Kořeny ze země vyryjeme rýčem a po vyprání je co nejrychleji v jedné vrstvě usušíme, nejlépe to jde v elektrické sušičce. Kořen sbíráme v době, když pampeliška nekvete, kořen i s natí sbíráme na jaře před rozkvětem. Podle lidového léčitelství se kořen používá buď samotný nebo jako součást směsí na pročištění krve.
  • Eva Hoffmannová a František S. Jebavý v knize Rostliny v domácí lékárně radí, jak připravit čaj (odvar) z pampelišky: "2 lžičky drobně řezaného sušeného kořene (nebo kořene s listy) dáme na 1/4 l vody. Necháme přejít var, 15 minut vylouhovat a přecedíme. Pije se vlažný 2 šálky denně."
  • George D. Pamplona-Roger v Encyklopedii léčivých rostlin uvádí, jak připravit nálev. "V 1 litru vody vylouhujte 60 g listů a kořenů. Před každým jídlem vypijte šálek nálevu. Smetanka lékařská má následující vlastnosti: Zvyšuje chuť k jídlu, zlepšuje trávení, posiluje žaludek. Je močopudná a čistí organismus. Má mírné projímavé účinky."
  • Tip: Z pražených kořenů pampelišky lze připravit náhražku kávy.

Nico Vermeulen v Encyklopedii bylin a koření píše: "Pampeliška lékařská pročišťuje tělo a čistí krev, a proto je oblíbená u těch, kdo si dopřávají jarní a podzimní čistící kúru. Prospěch přináší především pacientům s revmatismem. Aktivuje ledviny a játra a tím, že působí nesmírně močopudně, odstraňuje odpadní látky. Čaj ze sušeného kořene a listů působí projímavě, vzbuzuje chuť k jídlu a posiluje. "

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Marie

Náhodný recept Zobrazit více

Nejnovější recepty Více