Jak připravit ten nejlepší slaný závin se zelím: Chuti pomůže klobáska nebo uzené, příprava zelí se neobjede bez jednoho kroku
7. 12. 2022 Vaření
Závin nemusí být vždy s jablky, ale také třeba naslano. Připravte si závin se zelím na několik variant a vychutnejte si tohle rychlé a skvělé jídlo, které můžete využít i jako chuťovku.
Jak si nejlépe vychutnat slaný závin
Závin neboli lidově štrůdl je skvělým dezertem. Připravit se ale dá i naslano, kdy skvěle poslouží jako snídaně, svačina, oběd i večeře. Navíc chutná studený, vlažný i teplý. Když si pohrajete s náplněmi, můžete získat hned několik výborných jídel.
Mohlo by vás zajímat
Co je základem závinu se zelím
Na přípravu budete potřebovat listové těsto. Můžete si přichystat domácí listové těsto, ale také si vše usnadnit a koupit těsto hotové, případně dokonce rozválené. Pak je jeho výroba skutečně otázkou pár minut. Vedle listového těsta potřebujete kysané zelí a uzené maso. Na základní náplň už pak stačí jen kmín na posypání zelí, vejce na potření závinu a další dávka kmínu na posyp.
Jak pozměnit náplň
Pro bohatší chuť můžete prolisovat česnek, smíchat ho s olejem a potřít jím listové těsto v oblasti, na kterou přijde zelí. Variantou je také to, že využijete rajčatový protlak, ke kterému přidáte dvě lžíce oleje a smícháte ho právě s prolisovaným česnekem. Případně můžete směs ještě opepřit. Milovníkům pikantních chutí bude chutnat špetka pálivé papriky, případně chilli. Místo uzeného masa můžete sáhnout po anglické slanině. K tomu se také skvěle hodí cibule nasekaná na kostičky a osmažená na másle.
Zelí figuruje v ohromné spoustě tradičních staročeských receptů, neboť této plodině se u nás vždy velmi dařilo. Můžeme být jen rádi, neboť zelí je plné vitamínů. Obzvlášť zdravé je potom zelí kysané,…
Jak na závin se zelím a uzeným
Na přípravu štrůdlu budete potřebovat: listové těsto, 150 g uzeného masa, 100 g kysaného zelí, 1 vejce a drcený kmín. Na posyp využijete hrubozrnnou sůl a celý kmín, můžete zvolit i sezamová semínka.
Jak na to? Troubu předehřejte na 180-190 °C. Na vále pomoučeném hladkou moukou rozložte rozválené listové těsto, nebo pokud ho máte v kostce, tako rozválejte na obdélník o tloušťce zhruba 3 mm. Kysané zelí nechte okapat, případně z něj ještě trochu vymačkejte vodu. To je důležitý krok. Voda ze zelí by mohla těsto rozmočit a závin by pak nedržel tvar.
Pak zelí pokrájejte na menší kousky. Uzené maso pokrájejte na tenké plátky a ty ještě překrojte na menší kusy. Rovnoměrně je rozložte po celém listovém těstu kromě zhruba 2 cm na krajích. Na to narovnejte kysané zelí a zasypte vše kmínem.
Těsto zaviňte ze širší strany. Pak do hrníčku rozklepněte vajíčko a mašlovačkou jím potřete povrch těsta. Vrchní část posypte celým kmínem a solí. Připravte si plech a vyložte ho pečicím papírem. Připravený slaný závin dejte na plech a ten strčte do předehřáté trouby. Pečte do zezlátnutí. Trvá to necelou půlhodinu.
Závin můžete si můžete dát hned po vytažení z trouby, skvěle chutná i studený. Dejte ho na tác nebo do misky a zakryjte. Skladovat ho můžete třeba ve spíži. Variantou je také závin, kdy si těsto připravíte sami a jako hlavní část náplně využijete pikantní klobásu a zelí. Zajímavou ingrediencí tu je jablko.
Témata
Recepty k tomuto článku
Mohlo by vás zajímat
Přečtěte si Zobrazit více
Jak připravit těstíčko na obalování? Řízky jsou šťavnaté a těstíčko skvěle křupavé
Jablečný závin podle receptu slavné kuchařky Marie Janků-Sandtnerové: Provoněný rumem a skořicí je ozdobou svátečního stolu
Jak na to nejlepší kapání do polévky? Vynikající zavářku uděláte jen ze dvou ingrediencí, vylepšit ji můžete bylinkami