Julius Caesar snídal vinný střik, k večeři měl kuře na rozmarýnu s dušenou zeleninou. A zřejmě si pochutnával i na pizze
19. 11. 2023 Historie a zajímavosti
Gaius Julius Caesar vstoupil do dějin jako římský vojevůdce a jeden z nejmocnějších mužů starověku. Známý je také jeho milostný románek s egyptkou královnou Kleopatrou. Jaký byl život v Římě 1. století a co měl Caesar na talíři?
Zápisky gurmána Apicia
O tom, co se jedlo v prvním století před naším letopočtem, podal svědectví římský gurmán Apicius, který sestavil první sbírku receptů. Na základě této kuchařky dnes můžeme zmapovat stravovací návyky bohatých Římanů, tedy i významného politika Caesara.
Ráno začínalo snídaní (ientaculum), která se většinou skládala z kousku chleba, několika oliv a sýra a zapíjela se ředěným vínem.
Mohlo by vás zajímat
Lehký oběd a vydatná večeře
Oběd (prandia) byl ve znamení rychlých, lehkých a jednoduchých jídel. Často šlo o zbytky studeného masa z předchozího dne s chlebem a ovocem, nejčastěji to byla jablka a hrozny.
Stejně jako dnes i před více než dvěma tisíciletími nejdůležitějším jídlem na Apeninském poloostrově byla večeře. Večeře (cena) byla v rodinách zámožných Římanů samozřejmě bohatá a skládala se z několika chodů. Začínalo se obvykle listovým salátem s vejci a octovou zálivkou, následovaly mořské plody, které se podávaly s rybí omáčkou garum.
Mohlo by vás zajímat
Hlavní chod bylo maso
Hlavní chod, to bylo samozřejmě maso. A co bylo běžné? Určitě maso kančí, zvěřina, drůbež a různí ptáci. Z Apiciovy kuchařky víme, že oblíbené bylo kuře nebo jiný pták na rozmarýnu s citronem, česnekem, olivami a olivovým olejem.
Ve starém Římě také připravovaly pokrmy z jednoho hrnce, konkrétně maso (nejčastěji drůbeží) s kousky chleba a datlemi, ochucené kmínem, zalité vínem a olivovým olejem a zapečené s krustou z vajec.
Mohlo by vás zajímat
Zelenina čerstvá i dušená
Přílohou k masům kromě chleba byly různé druhy zeleniny – mohl to být dušený pórek, dušené zelí s cibulí, ředkvičky, ale i chřest. Zapomenout nesmíme na různé druhy luštěnin, především cizrnu, hrách a čočku.
Už tehdy se pěstoval například hlávkový salát, sklízely se okurky, zelí, česnek a cibule. Oblíbená byla i červená řepa, kromě kořene se konzumovaly i její listy.
Závěr stolování patřil dezertu, což bylo ovoce, většinou datle a fíky a ořechy. Pokrmy se zapíjely vínem, které se vždy ředilo vodou.
Mohlo by vás zajímat
Placka à la pizza
Už tehdy se pekly placky, o kterých historici zabývající se gastronomií někdy mluví jako o předchůdci pizzy. Například tehdejší známý básník a spisovatel Publius Vergilius Maro v knize Aeneis popisuje obilnou placku obloženou zeleninou a sýrem.
Když se nad tím zamyslíme, vytvořit tenké placky nebyl určitě problém ani tenkrát. Otázkou ale je, čím se zdobily. Pro pizzu typickou „červenou“ omáčku sugo nebo jinou omáčkou z rajčat rozhodně ne, protože rajčata tehdy v Evropě nerostla a lidé si tu na ně museli počkat ještě víc než 15 století.
Stejné je to i s paprikou, i ta přišla do Evropy až po objevení Ameriky. Pokud si tedy Caesar pochutnával na placce, byla zřejmě ochucená omáčkou garum, olivovým olejem, ančovičkami a olivami.
Náš tip: Nadýchanou a křupavou pizzou podle našeho videorecetu by nepohrdl ani slavný Julius Caesar.
Zdroje informací:
devourtours.com: Pizza alla Romana: Everything You Need to Know
carlinosrestaurant.com: Did Julius Caesar Eat Pizza?
piattorecipes.com: What Julius Caesar Ate in Ancient Rome
Témata
Mohlo by vás zajímat
Přečtěte si Zobrazit více
Řekni mi, jaké ryby doma jíte aneb Společenské postavení ve starém Římě podle jídelníčku
Pět nejlepších jídel z červené řepy: Jak na dokonale krémový hummus, rizoto s řepou nebo řepové carpaccio
Pět jídel z jednoho hrnce či pekáče do stovky pro celou rodinu: Porce guláše vyjde na 25 Kč, porce bramboráku na 17 Kč
Přečtěte si Zobrazit více
Opulentní hostiny starověkého Říma: Dušený papouščí jazyk nebo nadívaný plch se konzumovali vleže
Královské chutě: Egyptská královna Kleopatra snídala chleba s vínem a olivami, na oběd klidně spořádala ježka
Chutě antického Řecka: Den začínali chlebem namočeným ve víně nebo speciálními palačinkami, které bychom dnes asi nepozřeli