Koprová omáčka podle pana Šroubka: Recept z roku 1926 s poctivým vývarem, žloutky a zakysanou smetanou
13. 11. 2024 Vaření
Máte svůj recept na koprovku? Můžete vyzkoušet změnu a přichystat si tentokrát koprovou omáčku podle pana Šroubka. Recept s kouzelnou češtinou pochází ze staré kuchařky z roku 1926.
Kdo byl pan Šroubek
Hoteliér Karel Šroubek byl od roku 1924 majitelem Grandhotelu Šroubek na Václavském náměstí v Praze, který v byl v prvorepublikové éře symbolem luxusu. Pan Šroubek byl i znalcem etikety, stal se hlavním poradcem při pořádání recepcí, které se konaly na Pražském hradě.
Jejich kuchyně lákala labužníky z celé Evropy. Paní Šroubková byla zase pověstná nakládáním hub (hlavně ryzců a černých lanýžů). Její hříbky posloužily jako příloha k šunce.
Mohlo by vás zajímat
Na co si dát pozor při přípravě koprové omáčky
Surovinou, se kterou se musí opatrně, je ocet. Do omáčky ho přidáváme před použitím smetany nebo mléka a naléváme ho do omáčky pomalu a za stálého míchání. Pak necháme směs chvíli přejít varem.
Když později zjistíme, že kyselost nestačí, v malém kastrůlku svaříme ocet a přidáme do omáčky, tu už ale nevaříme.
Většina Čechů považuje oběd za hlavní jídlo dne, které má být velké a vydatné. Pravdou ale je, že mnohé národy preferují naopak velké večeře a obědvají lehce a narychlo. Ať si vyberete to, či to, ať…
Koprová omáčka podle pana Šroubka
Na koprovou omáčku budete potřebovat: 1 litr silného hovězího vývaru, svazek kopru, 1 větší cibuli, máslo, 6 kuliček černého pepře, 5 kuliček nového koření, špetku tymiánu, hladkou mouku, 4 lžíce octa, cukr, 200 ml zakysané smetany, 250 ml mléka, 2 žloutky a sůl.
Popis přípravy pochází z roku 1926, původně pravděpodobně ze Zlaté knihy Grandhotelu Šroubek 1926. Necháváme ho v původním znění.
Jak na to? Lístečky z čerstvého kopru rozsekají se nadrobno a připraví se k ruce. Zbylé stonky se překrájí. A nechají se s hrubě nakrájenou cibulkou na másle udusiti. Přidá se několik celých pepřů, nového koření a trochu dymiánku. Do bleda udušená cibulka zasype se moukou, nechá se znovu podusiti, zaleje trochem octa a hned nato polévkou, přidá se kousek cukru a nechá se vše řádně povařiti, počemž se omáčka procedí. Kyselá smetana rozkloktá se s mlékem a žloutky, vlije se do omáčky, řádně se vše rozšlehá a ke konci přidají se ony rozsekané lístečky z kopru. Pak se ochutná, je-li dosti slaná, a odstaví se.
Zdroj informací:
dvojka.rozhlas.cz: Dějiny kuchyně: Hotel Šroubek. Prolistujte historický jídelníček legendární restaurace
Náš tip: Připravte si vynikající koprovou omáčku podle následujícího video receptu:
Témata
Recepty k tomuto článku
Mohlo by vás zajímat
Přečtěte si Zobrazit více
Retro vaření s Kristinou: Upečte si hnízdečka z makaronů podle receptu vyhlášeného prvorepublikového hoteliéra Karla Šroubka
Cukrář Josef Maršálek radí, čím potírat vánočku před pečením, aby se krásně leskla: Nejhezčí barvu udělá žloutek, říká
Kulajda s cibulí: Do jihočeské polévky patří houby a zakysaná smetana, typickou chuť a vůni dodá čerstvý kopr a směs koření