Největšími nepřáteli jahod jsou sucho, plíseň a slimáci. Správnou péčí a osvědčenými tipy lze hrozbám předejít
28. 5. 2025 Zahrada
Máte na zahradě jahody a těšíte se na první sklizeň? Sladké ovoce mají bohužel v oblibě i různí škůdci. Poradíme, jak předejít problémům a co dělat, když už se objeví, abyste se dočkali bohaté a kvalitní úvody.
Největší hrozby pro jahody
Jahody patří mezi nejoblíbenější ovoce nejen díky své chuti, ale i relativně snadnému pěstování. Ať už je pěstujeme na zahrádce, ve vyvýšených záhonech nebo na balkóně, jedno mají společné – jsou poměrně citlivé na nepříznivé podmínky prostředí. Pokud nejsou chráněny, mohou je snadno ohrozit různí škůdci i choroby. Mezi nejčastější a nejzávažnější problémy, se kterými se pěstitelé každoročně potýkají, patří nedostatek vody (sucho), napadení plísní šedou a slimáci.
V tomto článku se detailně zaměříme na tyto tři hrozby, jejich projevy, dopady na rostliny a hlavně na účinné způsoby prevence a řešení.
Mohlo by vás zajímat
Sucho – nepřítel zdravé sklizně
Jahodník je mělce kořenící rostlina, proto je pro ni pravidelná zálivka velmi důležitá. Dlouhodobé sucho nebo nepravidelné zavlažování může vést k zakrnělému růstu, tvorbě menších nebo deformovaných plodů, zasychání listů i květů a větší náchylnosti k chorobám a škůdcům.
Řešení:
Řešením je pravidelná a šetrná zálivka. Zaléváme hlavně ráno, nejlépe přímo ke kořenům. Rostliny zároveň nepřeléváme, aby nedošlo k hnilobě kořenů. Čím zalévat? Pokud máme možnost, je ideální volbou dešťová voda.
Výborným řešením je i mulčování. Mulč (např. sláma, dřevitá vlna nebo černá netkaná textilie) pomáhá udržet vlhkost v půdě, omezuje růst plevele a zabraňuje vysychání substrátu.
Plíseň šedá (Botrytis cinerea) – tichý zabiják
Plíseň šedá je houbová choroba, která způsobuje hnilobu květů a plodů. Rychle se šíří za vlhkého počasí, hlavně v období dešťů a vysoké vzdušné vlhkosti. Typickými příznaky jsou hnědé skvrny na plodech, šedý povlak připomínající prach nebo plíseň a měknutí a rozpad plodů.
Řešení:
Jahodníky potřebují dostatek prostoru. Důležité je udržovat rostliny tak, aby mezi nimi mohl cirkulovat vzduch. Jahodníky zaléváme přímo ke kořenům, ne přes listy nebo plody.
Pokud najdeme poškozené plody a listy, ihned je odstraníme a vyhodíme do odpadu. Nenecháváme ležet na záhonu.
Prevencí je mulčování, které chrání plody před kontaktem s vlhkou půdou, kde by se plíseň mohla snadno rozvinout. Variantou je také chemická ochrana, při které můžeme využít registrované fungicidy (např. Scala, Signum, Vitisan).
Chcete do těla dostat hodně vitamínu C, ale zakusovat kyselý citron se vám příčí? Sladké a lehké jahody jsou tedy jasná volba! Množství céčka obsažené v typicky letních plodech je srovnatelné právě s…

Slimáci – noční škůdci
Slimáci jsou aktivní především v noci a za vlhkého počasí. V krátké době dokážou zlikvidovat celé rostliny – obzvlášť mladé listy a zrající plody. Zanechávají po sobě slizké stopy a ohryzy.
Řešení:
Co využít? Jednou z možností jsou měděné pásky kolem záhonu (měď je odpuzuje), dále můžeme vyzkoušet piliny, kávovou sedlinu, drcené skořápky. Tyto varianty totiž ztěžují slimákům pohyb.
S těmito škůdci můžeme bojovat tak, že je budeme sbírat. Slimáky sbíráme večer nebo ráno a přemístíme je mimo zahradu. Pomoci může i past z piva (nádobka s pivem přiláká slimáky).
Skvělé je také využít biologickou ochranu. Tu představují jejich přirození nepřátelé: ježci, ropuchy, kachny (běžci) nebo draví brouci. Ti všichni výrazně pomáhají snižovat stav slimáků.
Variantou je také využít chemické přípravky. Tyto granulované návnady by měly být co nejméně toxické pro domácí zvířata i životní prostředí. Zvolit můžeme přípravky s účinnou látkou ferramol.
Zdravé a bohatě plodící jahody nejsou náhodou – vyžadují péči, pozornost a prevenci. Správná zálivka, kontrola zdravotního stavu rostlin a včasné zásahy proti škůdcům a chorobám jsou základem úspěchu. Důležité je tedy sledovat pravidelně zahradu a reagovat na první známky problémů. Ideální je kombinovat více přístupů (mechanických, biologických i chemických). Odměnou bude sladká, voňavá a zdravá úroda.
Zdroje informací:
agromanual.cz: Plíseň šedá - jahodník
potapnicek.cz: Škůdci jahod: Jak ochránit jahodovou úrodu
cazv.cz: Integrovaná ochrana jahodníku (publikace v pdf)
Náš tip: Z jahod se už budeme moci těšit a připravit si z nich třeba následující výborný dezert podle video receptu:
Témata
Recepty k tomuto článku
Mohlo by vás zajímat
Přečtěte si Zobrazit více