Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Když lidé vzpomínají na jídla svého dětství, často si vybaví ta, která jim vařily babičky. A právě babiččina koprovka bývá jedním z pokrmů, na které se nezapomíná. Je to dokonalé letní jídlo, ideální třeba i na prázdninový nedělní oběd.

Omáčky - nejtypičtější český pokrm

Omáčky jsou jedním z klasických pokrmů české kuchyně. V podobě, jaké je jíme u nás - tedy s masem nebo vajíčkem a knedlíkem, je totiž nikde jinde nenajdete. Ostatně také jich máme celou řadu, takže si každý může vybrat tu svou nejoblíbenější. K těm nejtradičnějším patří světlé smetanové, ochucené různými ingrediencemi jako jsou třeba houby, křen, pažitka nebo právě kopr.

Právě tato aromatická bylinka dodává omáčce její specifickou chuť, přičemž nejlepší je samozřejmě s koprem čerstvým. Vzhledem k tomu, že vrcholná sezona svěží byliny je právě v průběhu léta, není divu, že koprová omáčka je dokonalým letním pokrmem a ideálním jídlem k letnímu nedělnímu obědu. 

Jak na dokonalou omáčku?

I když je pro chuť koprové omáčky zásadní hlavně čerstvý kopr, je důležité neopomenout ani další kroky, které zajistí, že bude tato tradiční omáčka chutnat báječně.

  • Na klasickou českou koprovku je třeba hlavně připravit omáčkový základ, stejný jako na další podobné české omáčky. 
  • Vše začíná přípravou jíšky – ta by měla být osmahnutá jen lehce, aby byla světlá a nenarušila bílou barvu omáčky. Chuť omáčky vylepší i kvalitní domácí vývar. Pokud podáváte omáčku s hovězím masem, můžete použít i vývar z něj, případně se na ni hodí i vývar zeleninový nebo kuřecí. 
  • Při zalévání jíšky vývarem je třeba se řídit následujícím pravidlem – horkým vývarem se zalévá vychlazená jíška, naopak horká jíška se musí zalévat za stálého prošlehávání studeným vývarem, aby se nevytvořily žmolky. Omáčkový základ je rovněž třeba důkladně provařit, aby omáčka neměla moučnou chuť, doba vaření je tak cca minimálně 15-20 minut. 
  • Poslední tečkou k dokonalosti omáčky je smetana, která zajistí jemnější chuť, krémovou konzistenci a také hezčí barvu. Nejlepší je zvolit tu tučnější – tedy smetanu ke šlehání. Nakyslou chuť, která je pro koprovku typická vám ale pojistí kromě octa i kysaná smetana. I v jejím případě raději volte co nejtučnější – nejlépe tzv. crème fraîche. Klidně ale můžete vsadit jen na mléko, jež může být v omáčce i hlavní tekutinou. 

Koprovka jako od babičky

Koprovka se často podává s vajíčkem a s vařeným bramborem, slavnostnější ráz jí ale dodáte, když k ní naservírujete houskový knedlík, nejlépe také podle receptu od babičky. A jak tedy koprovou omáčku uděláte? 

Budete potřebovat: 40-50 g másla, 4-5 lžic hladké mouky, 1,5 l mléka, 250 ml smetany ke šlehání, 3 žloutky, sůl, vývar (nebo voda podle potřeby), cukr krupici (podle chuti), trochu octa (podle chuti) a 1 svazek mladého kopru. 

  1. V hrnci rozehřejte máslo a zpěňte na něm mouku. Usmažte jíšku, zalijte ji mlékem a za stálého míchání přiveďte k varu. Tento základ vařte alespoň 15 minut. 
  2. Hustotu dolaďte buď zředěním vývarem nebo naopak lehkým zahuštěním trochou mouky, rozmíchané v mléce.
  3. Žloutky rozšlehejte ve smetaně a směs vlijte do omáčky. Osolte a opět krátce provařte.
  4. Do horké omáčky vhoďte nadrobno nasekaný kopr a dolaďte chuť cukrem a trochou octa.
  5. Omáčku podávejte s vejcem uvařeným natvrdo, nebo s vařeným hovězím masem a houskovými knedlíky.

Recepty k tomuto článku

Související obsah

Naposledy jste si prohlédli