Retro okénko: Osvěžení s chutí kokosu za 50 haléřů. Legendární nanuky Eskymo se vyrábí dodnes a stále je milují děti i dospělí
8. 7. 2025 Historie a zajímavosti
V horkých letních dnech každý hledá nějaké ochlazení a zmrzlina je k tomuto účelu jako dělaná. Na jakých zmrzlinách jsme si ale pochutnávali v časech socialismu? Jednou z těch legendárních je Eskymo, které je dodnes pro mnohé pamětníky dokonce obecným názvem pro zmrzlinu na dřívku neboli nanuka.
První nanuk před více než sto lety
Snad žádná jiná pochoutka nepatří k létu jako nanuky, pokud tedy nepočítáme klasickou kopečkovou nebo točenou zmrzlinu. Milují je hlavně děti, ale rády si je dají i mnozí dospělí, což usnadňuje i fakt, že existuje tolik příchutí, že si vybere snad každý. Možná vás ale překvapí, jak dlouhou historii nanuky mají. Sahá totiž až do 20. let minulého století, kdy se tato novinka objevila v USA a stala se velkým hitem.
Mohlo by vás zajímat
Zmrzlinu nebo čokoládovou tyčinku?
Tehdy totiž jistý majitel cukrárny dánského původu Christian Kent Nelson uvedl na trh unikátní zmrzlinovou specialitu ve tvaru podlouhlé tyčinky na dřívku zalitou v čokoládě. Dal jí tehdy název Eskimo Pie (eskymácký koláč). Inspiroval jej prý jistý chlapec, který přišel do jeho cukrárny a měl chuť na zmrzlinu i čokoládovou tyčinku, jen neměl dostatek peněz.
Eskymo a Nanuk
Zmrzlinová pochoutka si získala velkou oblibu a rozšířila se do celého světa. Již ve 30. letech se Eskymo dostalo i k nám. Zmrzlinu v čokoládě tohoto názvu tenkrát u nás uvedl na trh židovský obchodník Emil Probst. O pár let později začali zmrzlinu inspirovanou recepturou americkou společnosti Eskimo Pie prodávat ve vyhlášeném pražském automatu Jaroslava Vašaty.
Nabízeli jej tehdy pod názvem Nanuk, jenž byl odvozen Nanuka, inuitského lovce a hlavní postavy dokumentárního filmu Nanuk, člověk primitivní. Spojitost zmrzliny s mrazivým severem je poměrně logická a už jen název zmrzliny měl evokovat chlad a led. V té době bylo možné u Vašaty koupit i stále populární Eskymo.
Mohlo by vás zajímat
S kokosovou příchutí
Po roce 1948 se výroby těchto zmrzlinových pochoutek chopil národní podnik Laktos, jehož součástí byla i mlékárna v Praze ve Vysočanech, konkrétně jeho pobočný závod Eskymo Laktos.
Ti ale posléze od amerického názvu Eskymo upustili a začali prodávat zmrzlinu s ochranou značkou Nanuk, která měla na obalu obrázek eskymáka neboli inuka, stejně jako původní Eskymo. Na rozdíl od americké zmrzliny, která byla smetanová s vanilkovou příchutí, ale mělo české Eskymo chuť kokosovou. Od roku 1969 byly v obchodech souběžně k sehnání zmrzliny Nanuk i Eskymo a navíc Ledňáček, Polárka a Míša.
Za padesát haléřů
Zajímavostí je, že zatímco u nás se Eskymo stále prodává pod stejným názvem, americká firma změnila svůj název Eskimo Pie na Edy's Pie z rasových důvodů, neboť prý urážela Inuity. U nás nakonec název zůstal, neboť k původní československé značce patří.
Eskymo ostatně bylo od počátků jedním z nejpopulárnějších druhů zmrzliny, což potvrzují i mnozí pamětníci. Třeba Eva ve facebookové skupině Retro – jak se nám dobře žilo vzpomíná: „Můj nejmilovanější nanuk na světě. Byla jsem vždy šťastná, když jsem dostala 1 Kč na 2 rohlíky, ale já si vždy koupila dvě Eskyma...“
Původně bez dřívka
Eskymo se původně prodávalo dokonce bez klacíku, což příliš neusnadňovalo konzumaci, nicméně to tehdy žádnému dítěti nevadilo. I balení bylo jiné než dnes – původně se totiž nanukové kostky balily do voskovaného papíru podobně jako tehdy máslo. Větší bývala i velikost – zatímco dnešní Eskymo má 50 ml, to tehdejší za 50 haléřů mělo 65 ml.
Dokazuje to i vzpomínka Jany ve FB skupině Vzpomínky na socialismus: „Socialistické Eskymo bylo bez klacku. Bylo větší a hodně dobrý. Hodně se prodávalo v kinech. My jako děti jsme chodily v neděli do kina od tří na pohádku a vždycky jsme si k tomu kupovali v kině Eskymo. Stálo padesátník a bylo moc dobré."
Náš tip: Chuť nanuku Eskymo si můžete užít i v těchto kokosových řezech podle našeho video receptu.
Zdroje informací:
Prumyslovaautomatizace.com: Před 100 lety si nechal dánský imigrant v USA Nelson patentovat nanuk
Wikipedia.org: Nanuk, Edy's Pie
Ssjc.ujc.cas.cz: Nanuk
Témata
Recepty k tomuto článku
Mohlo by vás zajímat
Přečtěte si Zobrazit více
Přečtěte si Zobrazit více