Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

listopad
26

Den dortů


Den dortů
Zdroj: Pixabay

Národní den

Den dortů, který připadá na 26. listopadu, potěší jistě většinu z vás. Největší radost vždy udělá dort vlastnoručně vyrobený. Hodí se na oslavu narozenin, zasnoubení i k dalším příjemným životním událostem. Existuje jich nepřeberné množství – od jednoduchých kulatých přes rozličné tvary až po několikapatrové dorty.

Původ dortů se datuje mnoho století do minulosti. Ve Francii byly například už v 16. století populární koláče, které nesly označení „Tort“. Existuje mnoho druhů dortů, jejichž přesný původ neznáme, na druhé straně tu jsou dorty s dlouhou historií. Milovníkům čokolády udělá například radost světově známý Sachrův dort, který pochází z Vídně, kde jej poprvé vytvořil cukrář v proslulém hotelu Sacher. Slavný zákusek jedinečné chuti můžete zkusit připravit podle receptu na našem webu, je však vyžadována určitá praxe s pečením.

Oblíbené jsou piškotové korpusy s máslovými krémy a marcipánem. Používají se také krémy z tvarohu či čerstvého sýra. V létě přijdou vhod svěží ovocné dorty či něžný dort Pavlova, jehož příprava však chce také trochu cviku.

Jak ozdobit dort

Upéct dort je jedna věc, důležitá je však také finální úprava. Dorty musí nejenom skvěle chutnat, ale také skvěle vypadat. Bývají totiž také ozdobou svátečních stolů a jsou také velkým předmětem zájmu fotografů. Než se nakrájí, měli by se jím mít hosté možnost pokochat. Z toho důvodu bychom měli dort ozdobit. Den zdobení dortů slavíme každoročně 10. října. Bývalo zvykem dorty kolem dokola obmazat vrstvou máslového krému a posypat strouhaným kokosem a vršek dortu zalít čokoládovou polevou. Nabízíme rady a tipy, podle kterých mohou vystřihnout krásný dort i ti, kteří nejsou manuálně či výtvarně nadaní.

 

 

Kdo by neměl promeškat Den dortů?
Dejte jim vědět

V následujících letech tento den připadá na

Následující významné dny

Marie