Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Jak skladovat kořenovou zeleninu v písku? Mrkev, petržel i pastiňák uložíme podle rad našich babiček a vydrží řadu měsíců
Zdroj: Pixabay

Kořenovou zeleninu si můžeme vypěstovat na vlastní zahradě, průběžně ji protrháváme a sklízíme největší kusy. Tím se uvolní místo na dorůstání. Na podzim během vlhkých dnů kořeny ještě více narostou. Sklidíme je včas před příchodem mrazivého počasí.

Zeleninu uložíme tak, aby pro nás byla během chladného období roku snadno dostupná a uchovala si svěžest. Nestačí ji nechat v košíku, protože by brzy vyschla a nepřebrané kusy by se brzy začaly kazit. Nejjednodušším způsobem uskladnění je mražení. Jenže když je v mrazničce plno, musíme vybrat jiný způsob.

Jak zeleninu skladovat v písku

Můžeme sáhnout po jednoduché metodě našich babiček - skladování v písku. Aby se nám postup povedl a zelenina vydržela, je třeba dodržet některá pravidla.

  1. Kořenovou zeleninu po vytažení ze záhonu očistíme od hrubé zeminy a přebereme.
  2. K uskladnění v písku se hodí pouze zdravé kusy. Nesmí být mechanicky poškozené, nakažené, ani napadené škůdci. 
  3. V písku skladujeme větší kusy zeleniny, malé raději spotřebujeme co nejdříve nebo zpracujeme jiným způsobem. Můžeme je zmrazit, sterilovat nebo využít na zeleninovou směs do polévek.
  4. U vybrané zeleniny odstraníme natě (ukroutíme) a necháme ji asi dva dny oschnout na vzdušném, ale tmavém místě.
  5. Připravíme si písek - vhodnější je středně hrubý než příliš jemný. Musí být čistý a kvalitní. Můžeme ho prolít horkou vodou, abychom ho vydezinfikovali, a nechat proschnout na slunci.
  6. Nachystáme si vyšší plastovou přepravku nebo jinou vhodnou nádobu. Zelenina se bude do písku rovnat nastojato, proto bude potřebovat dostatek prostoru na výšku.
  7. Přepravka nesmí mít po stěnách otvory, aby se nám písek nesypal ven. Pokud takovou nemáme, vyložíme to, co máme k dispozici, pevným plastem.
  8. Přepravku dobře vymyjeme a vyčistíme (případně vydezinfikujeme), nesmí v ní být zbytky hniloby a plísní z předchozího využití. Můžeme ji vypláchnout horkou vodou a nechat uschnout na slunci.
  9. Do přepravky nasypeme mírně vlhký písek ve vrstvě, která je dostatečná pro výšku kořenů.
  10. Do písku vysadíme kořenovou zeleninu (kořenem dolů), pro jednotlivé kusy si můžeme připravovat důlky kolíkem, abychom je nepolámali. Nebo kořeny vsadíme do písku, který postupně teprve přisypeme.
  11. Jednotlivé kusy zeleniny by se neměly vzájemně dotýkat (dáváme je asi 3 cm od sebe), ani by se neměly dotýkat dna nebo bočních stran přepravky.
  12. Písek přitlačíme, aby mezi kořeny a pískem nezůstaly vzduchové bubliny, které by mohly podpořit vznik plísní nebo hniloby.
  13. Nad povrchem písku ponecháme horní část zeleniny se zbytkem natě.
  14. Takto připravenou zeleninu v přepravkách uložíme nejlépe do tmavého místa ve sklepě. Zelenina je nejtrvanlivější při teplotě do 5 °C, nesmí ale přemrznout.
  15. Během skladování písek občas navlhčíme, aby nevysychal.

Takto uskladněná kořenová zelenina vydrží řadu měsíců svěží a chutná. Při odebírání jednotlivých kusů jsme opatrní a pokud si všimneme, že se něco kazí, hned takové kusy odstraníme. Zeleninu používáme syrovou i tepelně upravenou. Velmi oblíbená je svíčková omáčka, ve které nesmí chybět kořenová zelenina:

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky